На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Україна прийняла нову стратегію збереження різноманітності культур - НААН

26.10.2024 17:27 «Агро Перспектива» (г. Киев) — Україна є лідером з виробництва та експорту сільськогосподарської продукції і скарбницею збереження різноманітних зразків генетичних ресурсів рослин. Із моменту повномасштабного вторгнення росії у лютому 2022 року національна система Генбанків України, яка налічує тисячі унікальних сортів рослин, зазнала значних втрат. Із метою її відновлення та майбутнього розвитку вченими Національної академії аграрних наук спільно з представниками міжнародних організацій було розроблено проект Стратегії генетичних ресурсів рослин України на 2024–2028 роки, яка отримала підтримку міжнародної спільноти.

До основних напрямів Стратегії входять: збереження зразків генофонду рослин, введення та управління базами даних зразків, регенерація зразків, розширення колекцій зразків, залучення цінних зразків генетичного різноманіття, вивчення та розкриття потенціалу цінних ознак зразків, використання зразків, обмін інформацією та зразками.

Одним з головних завдань є гарантування безпеки збору зразків, що надзвичайно важко забезпечити в умовах сьогодення. Передбачено заходи з модернізації існуючого обладнання, оновлення посівних лабораторій, сховищ та прийняття нової системи управління даними.

«Генбанк України входить до десятки найбільших генбанків світу за обсягом і різноманітністю збережених у ньому зразків насіння. Колекції пшениці, ячменю, гороху, нуту, соняшнику та кормових культур мають світове значення. Цими заходами ми зможемо убезпечити наші колекції для майбутніх поколінь», — говорить керівник Центру генетичних ресурсів рослин України Віктор Рябчун.

Стратегією передбачено участь у програмах міжнародного співробітництва, пов’язаних з генетичними ресурсами рослин. Система генетичних ресурсів рослин України, у значній мірі, залежить від зовнішньої підтримки, насамперед через скорочення її бюджету внаслідок війни. ФАО, ITPGRFA, Crop Trust і NordGen підтримували Україну з моменту російського вторгнення у 2022 році.

Надалі будуть проводитися консультації щодо: необхідного фінансового забезпечення; нарощування потенціалу; модернізації та придбання обладнання.

За інформацією представництва ФАО в Україні з моменту російського вторгнення в Україну у 2022 році Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (FAO) уважно стежила за ситуацією разом з NordGen, Crop Trust і європейською мережею генбанку ECPGR.

У 2023 році за підтримки ФАО продубльовано частину насіння в Генбанку і відправлено у безпечніше місце. Також, ФАО готове долучитися до виконання довгострокового плану захисту цих генетичних ресурсів, які так важливі для продовольчої безпеки всього світу.

«Це дуже важливо для України, оскільки, метою Стратегії є розширення і поглиблення міжнародного співробітництва шляхом ратифікації Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин для харчових продуктів та сільського господарства (ITPGRFA), а також членство та участь у ECPGR і Комісії ФАО з генетичних ресурсів для харчових продуктів та сільського господарства», відмічає президент Національної академії аграрних наук України, академік НААН Ярослав Гадзало.

«Це великий успіх, що стратегія доопрацьована, і ми втілюємо її в життя. Ми впевнені, що його реалізація призведе як до розширення міжнародного співробітництва, більш тісних зв’язків з міжнародною та європейською спільнотою генетичних ресурсів рослин, так і до більш високого рівня безпеки генетичних ресурсів українських рослин. Ми також бачимо, що ця стратегія є важливим кроком до того, щоб Україна стала членом Європейського Союзу» — вважає віце-президент Національної академії аграрних наук України, академік НААН Микола Роїк.

«Наша місія полягає у підтримці колекцій унікальних і цінних генетичних ресурсів рослин в усьому світі для харчових продуктів і сільського господарства, що зберігаються у Генбанках. Колекція українського Генбанку дійсно унікальна і цінна — і для нас велика честь допомогти Україні розробити цю Стратегію. Тепер ми з нетерпінням чекаємо її виконання, і будемо допомагати усім, що в наших силах», — наголошує Стефан Шміц, виконавчий директор Crop Trust.

Було надано фінансову підтримку північним центром генетичних ресурсів NordGen, фондом Novo Nordisk NordGen. Це дало змогу певною мірою вирішити питання виплати заробітної плати, забезпечити навчання персоналу та надали необхідне обладнання.

«Збереження генетичних ресурсів — це не сольні зусилля України — міжнародне співробітництво має вирішальне значення. Допомогти нашим українським колегам відновити і розвинути свій генбанк — це також допомогти і собі. Унікальні культури, що зберігаються в Україні, є важливою частиною сільськогосподарського біорізноманіття, від якого залежить кожен, хто споживає їжу», — підкреслює Лізе Лайкке Штеффенсен, виконавчий директор NordGen.

Про систему генетичних ресурсів рослин в Україні:

Система генетичних ресурсів рослин України (ПГРСУ) знаходиться при Національній академії аграрних наук України — самоврядній державній науковій організації, що здійснює наукове забезпечення розвитку аграрного сектора України.

PGRSU складається з 34 інститутів, включаючи Національний центр PGRSU (NCPGRU) та інші дослідницькі станції, кожен з яких відповідає за різні види рослин. Через російську окупацію у 2014 році система втратила чотири науково-дослідні установи. Ще дві було окуповано у 2022 році. Відтоді система налічує 28 установ. Ці інституції географічно розміщено майже на всій території Україні, що робить деякі більш вразливими до війни, ніж інші. Основна колекція насіння знаходиться у Харкові, але дублетне сховище у 2023 році було розміщено в іншій частині України.

Система генетичних ресурсів рослин в Україні налічує понад 154 000 зразків насіння 2002 видів: 16% — місцеві форми, 5,9% — дикі родичі сільськогосподарських культур, решта — сучасні сорти та селекційно-генетичні лінії. Наразі тільки 2780 зразків насіння продубльовані в Svalbard Global Seed Vault, але ведеться підготовка матеріалу до послідуючих передач, йдетьс в публікації НААН.

Агро Перспектива

< Міністр агрополітики обговорив з машинобудівниками виробництво вітчизняної техніки, пошук нових ринків, залучення міжнародної допомоги Все новости за
26.10.2024
Росія переслідує цинічну мету — замінити наше зерно власним і краденим з тимчасово окупованих територій - Сибіга >

28.10.2024  
10:03 Полтавщина посіяла 95% запланованих площ
27.10.2024  
11:58 Росія переслідує цинічну мету — замінити наше зерно власним і краденим з тимчасово окупованих територій - Сибіга
26.10.2024  
17:27 Україна прийняла нову стратегію збереження різноманітності культур - НААН
16:57 Міністр агрополітики обговорив з машинобудівниками виробництво вітчизняної техніки, пошук нових ринків, залучення міжнародної допомоги
09:43 26 жовтня. Свята та яскраві події дня. День гарбуза
07:15 Посол Маркарова: Мета України - конфіскувати всі заморожені суверенні активи РФ
25.10.2024  
20:43 Глобальна інфляція сповільнюється, світ виходить на траєкторію слабкого зростання - глава МВФ
19:01 Посіви озимих із затримкою сходів, через слабкий розвиток, будуть знаходитися у зоні ризику - аграрні вчені
17:27 Kernel вперше від початку повномасштабного вторгнення отримав 150 млн USD від синдикату європейських банків
17:11 Урожай соняшника в Україні в 2024 буде найнижчим за останні 10 років - біля 10 млн тонн
16:43 ФАО розподілила півмільйона одноденних курчат-бройлерів серед родин прифронтових областей України
16:31 Експорт агропродукції може сягнути 23-24 млрд USD в 2024 - Висоцький
16:24 Аграрії України зібрали 45 млн тонн зерна
16:18 Зібраного врожаю достатньо для забезпечення внутрішньої та міжнародної продовольчої безпеки - Висоцький
16:09 БЕБ на Київщині забезпечило відшкодування експортером зерна 12,6 млн грн несплачених податків
15:32 Партнери України зацікавилися пілотним ринком розмінування агроземель через аукціони "Прозорро"
15:29 Жовтневий обстріл портової інфраструктури завдав Україні збитків у $30-40 млн - Мінагрополітики
15:22 Врожай картоплі в 2024 зменшився на 4 млн тонн - Висоцький
15:19 В Україні цьогоріч очікується рекордний збір врожаю сої - Висоцький
14:02 Група АГРОТРЕЙД завершила жнива технічної коноплі
12:30 Цукрові заводи Вінницької області виробили 140 тис тонн цукру
12:01 Україна за 9 місяців 2024 завезла на внутрішній ринок 36 тис тонн кави
11:45 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:43 Вінницька область зібрала 3,3 млн тонн зерна
11:35 Казахстан зібрав 26,5 млн. тонн зерна
11:21 РФ заборонила поставки пшениці з Казахстану
11:07 Пшеничні котирування на біржі Чикаго виросли на тлі державного регулювання експорту зерна з РФ
06:34 Аграрії для отримання держдотації за меліорацію мають подати пакет документів через ДАР до 31 жовтня
04:52 Україна збільшила експорт жита до 8,1 тис тонн за 9 місяців 2024
24.10.2024  
22:49 ЄС закликають підняти мита на продовольство та добрива з Росії - Bloomberg
22:38 Прогноз зростання економіки України знижений через наслідки ударів Росії по її енергетиці - МВФ
18:54 Франція готова допомогти Україні з реалізацією європейських стандартів в агрогалузі - Мінагро
18:09 За матеріалами БЕБ на Буковині судитимуть громадянина Румунії за контрабанду сигарет до країн ЄС
16:30 За матеріалами БЕБ на Полтавщині судитимуть організаторку підпільного грального закладу
16:28 Поголів’я корів в Україні скоротилося до 1,24 млн голів
15:41 Соя дешевшає на тлі ослаблення глобального ринку та зниженні експортного попиту
15:17 Доходи від заморожених активів РФ підуть на найважливіші фінансові потреби України у 2025 році - Шмигаль
14:52 Детективи БЕБ припинили роботу нелегальної АЗС у Крюківщині: демонтовано 2 модульні станції
13:51 Цибуля росте в ціні на тлі стабільного споживання
13:43 Пшениця продовжує дорожчати - АГРО+Зерно
10:56 Цукрові заводи Тернопільщини виготовили понад 130 тис тонн цукру
10:45 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
10:14 У морських портах Одещини буде підвищено оборонні заходи, у фокусі безпека персоналу та відновлення інфраструктури – Кулеба
10:02 Пшеничні котирування на біржі Чикаго виросли на тлі зміцнення котирувань сої та кукурудзи
09:48 У МВФ радять Україні збільшити мобілізацію доходів за рахунок розширення податкової бази
09:37 Україна та Швеція посилять економічну співпрацю з відновлення країни та залучення інвестицій в пріоритетні галузі та приватний сектор
09:29 Перші банки долучилися до програми компенсації купівлі української техніки та електрообладнання, — Сидоренко
09:13 Аграрії отримають 25% компенсації від держави: перелік української сільгосптехніки розширено до 11,8 тис. одиниць
07:50 Запрацювала гаряча лінія для агровиробників та громад, що зіштовхнулися з корупцією в земельних відносинах
06:24 Мінагро пропонує шукати нові шляхи розширення співпраці з Африкою для збільшення товарообігу









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.