Велика війна змінила зовнішній вигляд аграрного сектору країни. Водночас війна зайвий раз підтвердила, наскільки українські хлібороби вміють, хочуть, якісно працюють на рідній землі.
Фермери з Херсонщини, що змушені були тимчасово переїхати, та вирощують кавуни десь на Франківщині.
Полтавські, черкаські господарі, що думають про врожай поточного року, а також закладають фундамент на перспективу, активно долучаючись до проєктів за участі міжнародних партнерів, розвиваючи, наприклад, зрошення.
Але так чи інакше тон в АПК задають флагмани. Саме вони визначають курс завтрашнього дня. Ясна річ, що компаній, про які можна і хочеться говорити, багато. Велика війна показала, хто є хто в АПК.
Про спеку, культури, проблеми, новий сезон розповідають ЛЮДИ з "Контінентал Фармерз Груп".
Жнива-2024: чи був вдалий рік для озимих. Підготовка до посівної
Загалом під час першої хвилі жнив «Контінентал» зібрав урожай із загальної площі понад 89,5 тис. га. З них озимої пшениці - 43,2 тис. га, озимого ріпаку - 33,4 тис. га та озимого ячменю - 12,9 тис. га. Структура озимих для нашої Компанії є типовою.
Збирали озимі в такій послідовності: ячмінь, ріпак, пшениця. Першим завершили ячмінь і можемо сказати, що рік був сприятливий для цієї культури: 6,54 т/га - відчутно вищий показник від планового. Наступним зібрали ріпак , і зважаючи на специфічний початок весни цього року для цієї культури, результати непогані - врожайність 3,45 т/га, тобто на рівні нашого плану. Пшеницю ми зазвичай збираємо після ріпаку, щоб на елеваторах не змішувати культури на прийманні. Цьогорічний намолот по цій культурі теж вище очікуваного показнику і сягнув 7,1 т/га.
З посівом озимих «Контінентал» також уже стартував. Розпочали з озимого ріпаку, планова площа якого на новий сезон - 34,7 тис га. Загалом «Контінентал» відвів 88,8 тис. га під озимі культури 2025 року врожаю, зокрема 40,9 тис. га - під озиму пшеницю та 13,2 тис. га - під озимий ячмінь.
Наразі вологи в ґрунті достатньо, і умови для посіву сприятливі. Традиційно сіємо здебільшого за технологією прямого посіву по стерні попередника (для ріпаку це переважно пшениця, а також ячмінь), який виконуємо за допомогою агрегатів Horsh Focus. На окремих полях здійснюємо лущення. Останні два роки ми також суттєво збільшуємо площі посіву озимого ріпаку (до речі, як і сої) сівалками точного посіву з міжряддям 35 см. Цей спосіб зарекомендував себе як ефективний для отримання більш однорідних та рівномірних сходів, і при цьому він не поступається по урожайності культури посіву вузькорядним способом. Для R&D підрозділу «Контінентал Фармерз Груп» підбір ефективних способів посіву (в т. ч., ширина міжряддя, норма висіву для різних схем посіву) ріпаку і сої з врахуванням регіональності є пріоритетним завданням досліджень на найближчі роки.
Основне живлення озимих культур забезпечуємо припосівним комплексним добривом. Завершити посів озимого ріпаку збираємося до кінця серпня, після чого, у першій декаді вересня, плануємо приступати до посіву озимих ячменю та пшениці.
Свою підготовку до поточної посівної кампанії оцінюємо високо: усі необхідні ТМЦ закупили завчасно, технічний парк відповідає потребам і підтримується в належному стані. Власний насіннєвий завод «Контінентал» уже запустив виробництво, щоб повністю забезпечити Компанію високоякісним насінням озимих ячменю та пшениці, загальна потреба якого в цьому сезоні сягає близько 12 тис. т. Насіння озимого ріпаку «Контінентал» використовує тільки покупне - гібридне, формуючи широку лінійку селекцій від різних виробників.
Ще одна особливість 2024 - перемінлива погода. Чи всі критичні періоди для соняшнику та кукурудзи минули, чи ще доведеться похвилюватися в серпні?
Для ярих культур завжди одним з найважливіших періодів був якраз липень-серпень. Тому що це, по суті, період формування генеративних органів, які пізніше забезпечують урожай. Тому і для соняшнику, і для кукурудзи, і для сої, можна сказати, настає визначальний етап.
У регіонах присутності «Контінентал» протягом липня ми отримали достатній рівень опадів, який дозволив відносно спокійно пройти цей місяць - без відчутних стресів для культур та негативних ефектів для їх вегетації. Опади сформували певний запас вологи, а отже - і запас міцності на серпень. Тож наразі можемо досить впевнено дивитися на найближчий період, і сподіваємося, що не матимемо відчутних проявів дефіциту вологи (за винятком легких ґрунтів, схилів і т. д.). А взагалі, серпень - це дуже важливий час для ярих культур, в першу чергу, для сої. Якщо він буде дуже сухим і спекотним, то навіть при тому забезпеченні вологи, яке зараз є, суттєві негативні впливи на формування бобів і формування маси тисячі ще можуть бути. Тому звичайно, похвилюватися ще доведеться, навіть зважаючи на сьогоднішні погодні умови, які складаються доволі непогано.
Компанія цього сезону робить ставку на сою та кукурудзу. Чому саме на ці культури, чи може змінитися політика компанії на 2025?
Не можна сказати, що «Контінентал» зробив ставку на сою і кукурудзу, оскільки ці культури займають традиційну частку в нашій структурі посівів. Ми не нарощували площі сої, вона зайняла своє місце в ротації чергування культур. Площа кукурудзи дещо збільшилася, якщо порівнювати цифри з попереднім роком, але насправді це не стратегічне збільшення, а просто повернення частки цієї культури до її попереднього рівня. Кукурудза для нас не є основною культурою, ми не робили на неї ставку, ми повернули її на місце, яке вона займала до 2022 року, бо таким чином підтримуємо баланс зернових у своїй сівозміні. Можемо говорити про те, що станом на сьогодні у "Контінентал" сформоване оптимальне співвідношення всіх культур у структурі посівних площ, якого ми максимально дотримуємося, коригуючи з року в рік лише незначні обсяги з метою забезпечення належного чергування культур у межах наших блоків.
Попри війну компанія думає про завтра. Оновлює технічний парк, придбала елеватор. Наскільки війна змусила переглянути плани розвитку, на яких програмах зосередиться компанія в 2024/2025. Компанія має критичні точки у виробничій діяльності, які потребують нагального вирішення?
Одною з основних проблем, які з’явилися у контексті останніх років, для нас стала логістика вивезення врожаю. Треба розуміти, що в цьому контексті також суттєвий вплив мають наявні можливості зберігання - власні елеваторні потужності. У зв’язку з їх недостатністю протягом 20222023 років ми змушені були частину врожаю зберігати в полімерних рукавах. Тому придбання елеватора - це одна зі складових стратегії розширення власних можливостей «Контінентал» і підвищення нашої гнучкості у плані зберігання та відвантаження зерна різними логістичними шляхами. Оскільки ситуація з морським коридором, у принципі, зараз більш-менш стабільна, і сама логістика вивезення покращилася, то новий елеватор може виконувати функції не тільки зберігання, а й транспортного логістичного хабу, що важливо в цілому для нашої системи логістичної інфраструктури.
У цьому сезоні елеваторні господарства «Контінентал» також розпочинають закупівлю зернових та олійних культур і надання послуг їх складського зберігання стороннім поклажодавцям. Серед переваг, які пропонуємо потенційним клієнтам - конкурентні цінові пропозиції на сільськогосподарську продукцію, гарантія швидкої оплати, можливість вивезення продукції з господарства власним автотранспортом, сертифіковані лабораторії з сучасним обладнанням з визначення якості зернових та олійних культур, забезпечення належної доробки та зберігання зерна, можливість швидкого відвантаження на автомобільний та залізничний транспорт з можливістю формування маршрутних партій тощо.
Якщо говорити про наявність критичних точок у виробничій діяльності, то жодних суттєвих технологічних змін у рослинництві ми не впроваджували. Нам не довелося цього робити, оскільки багато чого в "Контінентал" вже й так було зроблено. Потреби змінювати технічне забезпечення не було, оскільки наш технічний парк доволі оптимізований. Технологія вирощування і всі основні виробничі процеси також максимально оптимізовані. Так, викликів для Компанії в останні роки було багато, вони і зараз є. Щороку поєднання цих факторів було різне, починаючи від ускладнень у процесі поставок різних ТМЦ, і закінчуючи питаннями мобілізації та можливістю забронювати тільки 50% своїх людей згідно з чинними квотами. Зайве пояснювати, що в агросфері неможливо повноцінно працювати, якщо ти можеш розраховувати тільки на 50% працівників. Особливо, якщо перед цим ти вже сформував оптимальний штат з максимально доцільною кількістю ефективних працівників. Тому зараз це питання є одне з найважливіших.
Тож загалом у питанні подальшого розвитку «Контінентал» ми рухаємося не якимось революційним шляхом, бо не маємо такої необхідності. Ми продовжуємо і далі працювати над базовими для себе речами - основоположними процесами організації, пошуком внутрішніх резервів ефективності і продуктивності, можливостей для зменшення собівартості.
Як компанія вирішує питання електроенергії? Як компанія планує зимувати?
Питання з електроенергією зараз стоять доволі серйозно, і ми розуміємо, що на зиму ситуація може суттєво погіршуватись. Ще минулого року ми інвестували в те, щоб забезпечити усі наші ремонтні бази, елеватори та інші виробничі потужності резервними джерелами живлення. Поки що мова йде про генератори, але ми також розглядаємо варіанти часткового застосування альтернативних джерел енергії в майбутньому, які в наших умовах потребують попереднього тестування.
Одна із особливостей нинішньої сезону - дефіцит кадрів. Яким чином компанія вирішує питання спеціалістів. Чи є проблеми з бронюванням? Чи вирішує проблему, хоча би частково, рішення про бронювання аграріїв на 12 місяців? Як компанія оцінює економічне бронювання? Чи має власне бачення, як вирішити питання кадрів в аграрному сегменті?
Мобілізація впливає на всю країну, і «Контінентал Фармерз Груп» не є винятком. Ми дотримуємося запровадження квот на бронювання в розмірі 50% від кількості військовозобов’язаних. Розуміємо, що хтось має захищати державу, а хтось - працювати на збереження економіки.
Відповідно, сам процес бронювання змодельований достатньо прозоро і зрозуміло для нас як для роботодавця. Проте є питання щодо його організації. Для бронювання співробітників ми маємо отримати погодження від трьох міністерств у відповідні терміни. Але фактично ці часові проміжки постійно порушуються, що ускладнює процес виробничого планування та призводить до збоїв процесу.
Треба зазначити, що держава впровадила диджиталізацію процесу бронювання, що є чудовим сигналом для бізнесу. Проте, наразі не всі бази синхронізовані між собою, є помилки у відображенні даних, тому очікуємо подальших кроків з боку держави у вирішенні цих питань.
Однак не все залежить від роботодавця, співробітники також мають свої зобов’язання - оновити свої військово-облікові документи, бо без цього неможливий процес бронювання. Для «білого» бізнесу це болючий момент, бо частина людей не готові оновлювати дані через страх мобілізації, вони звільняються та йдуть працювати в тіньовий бізнес. Таким чином, «білі» компанії втрачають працівників, а держава, відповідно, втрачає податки, які б ішли на потреби країни.
Компанія має багато програм, розрахованих на молодь. Чому це важливо для компанії? Яка мета цих програм?
Основна ціль нашої програми «Майбутнє Контінентал» - залучити талановиту молодь і забезпечити їй отримання практичного досвіду в аграрній сфері. Коли ініціатива стартувала три роки тому, ми були сфокусовані на двох спеціалізаціях: інженерній та агрономічній. З часом ми почали розширювати напрямки, зокрема цього року Компанія запустила програму в галузі фінансів. До нас доєдналася група студентів, яка зараз успішно проходить курс.
Показником успішності програми «Майбутнє Контінентал» є той факт, що 80% учасників залишаються працювати в Компанії, а частина колишніх стажерів із попередніх років уже самі стали керівниками.
Треба розуміти, що агробізнес - це доволі важка праця, якщо ми говоримо про роботу в полях, роботу водіїв, трактористів тощо. Безумовно, ми були б раді бачити більше жінок у нашій виробничій команді. Найперша перешкода для цього - дуже тривалий період навчання з нуля, наприклад, таким спеціальностям, як водії категорій СE (для перевезення врожаю, ЗЗР, палива) і трактористи - орієнтовно 22 місяці тільки на отримання посвідчення. Та й за статистикою, 95% жінок, окрім своєї роботи, також повністю ведуть домашнє господарство і виховують дітей. А такі посади в агробізнесі передбачають змінний графік, роботу вночі, фізичні навантаження і це достатньо складно поєднувати.
Цікавить соціальний аспект: співпраця з громадами, допомога, спільні проекти. Компанія мала проект підтримки українських воїнів: поставки сухого борщу, чаїв. Чи працює цей проект нині. Розкажіть про нього.
Обсяг соціальних інвестицій, які «Контінентал Фармерз Груп» спрямовує на розвиток і підтримку громад, попри воєнний стан не скоротився і становить 150 грн/га. Компанія в повній мірі продовжує виконувати взяті на себе зобов’язання перед пайовиками, а також реалізовувати централізовані соціальні проєкти. До звичних напрямків нашої КСВ - інфраструктура та благоустрій, екологія, економічний розвиток громад, освіта, культура, спорт - із 2022 року додалася гуманітарна допомога ВПО та ЗСУ. Зокрема, на запит військових частин та військовослужбовців Компанія закуповує та передає продовольство, обладнання, техніку тощо.
Більш як 2 тис. порцій сухого борщу ми передавали для військових торік у рамках «Розумного городу» - соціально-освітнього проєкту від «Контінентал», який залучає школярів до вивчення агрономії, основ підприємництва і здорового харчування через практичний досвід вирощування городніх культур. Діти-учасники проєкту власноруч вирощують усі інгредієнти, а "Контінентал", в свою чергу, допомагає переробити їх на сухі борщі та передати військовим. Окрім того, завдяки «Розумному городу» діти змогли відправити у військо 500 пачок чаю із вирощених самотужки лікарських трав, понад тисячу упаковок гарбузових цукатів і таку ж кількість порцій горіхово-медових перекусів. Проєкт не припиняється, тож цьогоріч знову плануємо разом з дітьми потішити наших захисників смачними стравами та корисними снеками.
Учасники іншої віхи цього ж проєкту - «Розумний город. Мікрозелень», яка об’єднує школи з великих міст, - нещодавно зібрали 15 тис. грн на fpv-дрон для українських захисників. На ці донати вони спрямували частину свого прибутку від реалізації власноруч вирощеної мікрозелені. Наша Компанія підтримала ініціативу школярів та подвоїла зібрану суму, тож вдалося придбати і передати не один, а два дрони. А діти продовжують свою участь у проєкті і ставлять перед собою нові волонтерські цілі.
Якщо українське (закладене з діда-прадіда) бажання вирощувати хліб помножити на європейську агрономію та успішний досвід, додати стабільні фінанси, то отримаємо сучасну аграрну компанію, яка вірить в перемогу, вірить в людей, вірить у майбутнє.
А ми віримо, що всі українське аграрії саме такі, як ЛЮДИ в "Контінентал Фармерз Груп".