На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Актуальная статья

Весняний хаос продовольчих цін

Рання капуста - 30 грн/кг і рання морква по 149 грн/кг.
Стара картопля по 15, але якісну піди пошукай і молода по 40, але єгипетська.
Яйця - 30–25–21 за десяток. Хто нижче?
Майже доступна полуниця - по 75–100.

Складається враження, що в травні 2024 зійшлися в одній точці світу всі: низькі на вітчизняні крупи та скажені на вишукані французькі сири. Головний недолік - ціни ростуть. Помітно чи не вельми, однак ростуть.



Ціни можна порівнювати по-різному. Можна з 2021 - до великої війни. Можна згадувати в динаміці. Наприклад, хтось пам’ятає, що весною 2017 гречка коштувала 30 грн/кг, а нині 27 грн/кг.

Можна більш звично - з відповідним період минулого року, як Держстат. На тлі дешевого цукру (мінус 11%) та стабільної олії продовольство за 1 квартал 2024 зросло в ціні на 2,1%.

Хоча за цими незначними відсотками сховалося подорожчання молока та м’яса на 9%, вершкового масла - на 12%, хліба - на 5,5%.

Борщові радощі

Сегмент картоплі, яка взимку була і по 44 грн/кг, вчасно підтримав імпорт. За 1 квартал завезли 5,281 тис тонн більше ніж на 3 млн USD (торік за 1 квартал імпорт становив 1,76 тис тонн).
Наразі минулорічний врожай пропонують по 20–35 грн/кг. Молода (переважно імпортна) — 35–40 гривень, пропозиція зростає.
Йдемо далі. Томати. Іноземних сеньйорів почали трохи піджимати вирощені в українських теплицях. Помідори радують око асортиментом та ціновими ножицями. Від 70 гривень на звичайні тепличні місцеві до 400–500 на томати черрі (Іспанія). До слова, томатів в січні-березні завезли 23,7 тис тонн проти 21,2 тис тонн в 1 кварталі 2023.
Стрімко дешевшає капуста. Не хочеться згадувати прізвище цього прем’єра, бо це на грані політкоректності, але саме з його подачі Україна який рік поспіль має відносно рівний сезон капусти, в тому числі ранньої. Збільшення пропозиції та зниження цін на ранню капусту просто обвалили ціни на капусту торішнього врожаю, яка пропонується по 7–10 гривень, однак попитом не користується. Рік тому капуста коштувала на 50% дорожче.
Капуста рання (урожай 2024 року) — 30–40 грн/кг. Пропозиція росте, ціни вниз.
Пішли вгору морква, буряк. Наразі морква в магазинах 12–15 грн/кг, хоча всю зиму трималася 10–12 гривень.
Сезонний фактор (урожай закінчується), діляться інформацією продавці. Буряк можна придбати по 18 грн/кг, або по 33 грн/кг — митий (називайте як хочете: додаткова опція від виробника, лайфхак оптовика, хитрощі ритейлу).
В магазинах цибулю в різних куточках країни можна придбати від 16 грн/кг. До речі, порівняно з початком травня 2023 цибуля вартує на 64% дешевше. (Історії про золоту цибулю по 70 грн/кг та вище згадувати не будемо).
Можна купити молоду, зелену — 100 грн/кг, або «все по 20» (пучок до 100 грамів).
Ця весна унікальна, бо в один момент на ринок вийшли овочі нового врожаю. Цибуля, морква, буряк — 149 грн/кг. Ймовірно, питання високої ціни — питання пари-трьох тижнів, бо пропозиція, однозначно, зростатиме. Ціни будуть падати, особливо якщо споживач не підтримає прагнення продавців заробити.

Виграли-програли
Погулявши
базарами та магазинами можна сказати наступне. Виробників овочів побільшало. Підприємці шукають нові ніші для заробітку. Навіть окремі агрохолдинги піддалися овочевій лихоманці.
Фермери таки не володіють інформацією про ринок і вчергове перевантажили його тоннами свіжої продукції аж до помітного падіння ціни. Причому, поспішали, випереджали один одного, судячи з розміру капустин. (Формат товару дуже зручний — одна капустина — в середньому 1 кілограм).
Локальні трохи потіснили західних колег, якщо аналізувати експорт-імпорт. За 1 квартал 2024 завезли 7,1 тис тонн капусти тоді як в 1 кварталі 2023 більше 9,8 тис тонн.
Імпортували моркви 1,25 тис тонн проти 7,1 тис тонн в 1 кварталі 2023. Цибулі завезли 4,1 тис тонн проти 30,84 тис тонн.
Знову виграли не наші. Багато хто з фермерів не заробить, бо ціни порівняно з весною 2023 просіли. Торік молода капуста почала дешевшати лише в середині травні, а до того ціни трималися відмітки 70 грн/кг.



Салати-вітаміни

До речі, крім капусти попитом користується вся зелень.
Весняні вподобання споживача легко прослідкувати по пакунках у руках: редис, томати, огірок, зелена цибуля, петрушка. Редиска по 45–50 гирвень за кіло, або пучок за 25. Салат звичайний по 20 за 100 грам, хоча подекуди вже можна знайти і салат ромен по 100 чи по 150 за кілограм, залежно від рівня пропозиції на конкретному базарі.

Фруктові непорозуміння

Ритейл вже пропонує літо. З’явилися кавуни по 139 грн/кг, диня — 189 грн/кг, персики-нектарини — по 130 грн/кг.
Банани, котрі в другій половині лютого пішли вгору і дотяглися до 72, тепер відкотилися до 60 гривень, але ненадовго, переконують учасники ринку. Справа в тому, що ціни на банани в Еквадорі, який є основним нашим постачальником, ростуть на тлі підвищення попиту через трабли з виробництвом. Інший фактор — високі ціни на яблука цього сезону. Чомусь торгівля тримає яблука та банани в ціновій залежності один від одного (найпопулярніші позиції).
Цілком ймовірно, що цінники на бананах протягом літа будуть триматися в діапазоні 60–70 грн/кг. Літо в Україні — не краща пора для бананів.
Про яблука. В 2024 значно подорожчали. Ціни продовжують встановлювати нові рекорди.
Середньоринкова ціна на третину вища попереднього року. Одна з причин — обмежена пропозиція якісних яблук. Багато садівників зберігали якісні плоди до останнього, аби заробити. Оптовики не впевнені, але не виключають подальшого зростання цін на яблука до кінця другого кварталу.
Діапазон цін на всі гаманці. Від 18 грн/кг на маленькі до 40–45 грн на відбірні, сортові.
Штрих. Подекуди прив’ялі та не вельми привабливі зовні лимони змінили їх побратими, однак вже 89 грн/кг проти 52–54 грн/кг в квітні місяці.



М’ясо-молоко дорого, яйця доступні

Більшість споживачів переважно минає екзотику та рухається прямо до традиційних: борошно, цукор, яйця, молоко, м’ясо.
Середня ціна за десяток станом на початок травня — 25 гривень. Протягом літа ціни на яйця не мають лякати. Чому? Три моменти.
Великі виробники констатують, що в умовах профіциту та збільшення пропозиції від населення продають за ціною, яка складеться. За даними профільної асоціації, собівартість яєць становить 20 грн/десяток за умови економії на всіх етапах виробництва.
На ринку з’явилися і продовжують з’являтися нові учасники — невеликі підприємства. Середня ціна в невеликих магазинчиках — 35 грн/десяток.
Плюс більш дешеві корми, плюс падіння світових цін на яйце.
Молочники визнають, що останні кілька років зжирали один у одного переробні можливості. Найбільша проблема — дефіцит якісної сировини. За роки незалежності Україна випала з першої десятки виробників молока в світі. Сировини не вистачає, комбінати перекуповують її один у одного, переманюють постачальників. В результаті робота галузі нестабільна, а молочні продукти на полицях дорожчають.
Маємо поголів’я корів менше 1,3 млн голів (гірше, ніж після Другої світової). Особливих стимулів нарощувати поголів’я при ціні на сировину на рівні 14 грн/кг без ПДВ, фермери не бачать. Саме такої думки дотримуються переробники, та зауважують, що вимушені існувати за умов, коли ціни танцюють саме власники корів.
Ціну за пакет молока на рівні 30 грн/літр комбінати компенсують маслом вершковим, подекуди сиром, плюс експортом.
Попит на вершкове масло досить високий. Один з чинників, за інформацією молочників, збільшення його споживання. Причому не останню роль тут відіграють ЗСУ.
Станом на кінець квітня масло продається в магазинах за ціною 80 грн/пачка (200 грам). Якісне масло коштує 100 гривень за пачку або 500 грн/кг. Для населення це просто шок.
Нагадаємо, що масло вершкове подорожчало до 74 грн/пачка 200 грам протягом 2023 року. Пачка масла виросла в ціні на 8 гривень. Протягом 2022 масло подорожчало до 65,98 грн/пачка.
Це не межа, кажуть молочники, тому що третину потреб ринку закриває імпорт, зокрема по сирам, а це прямий вплив на ціни. Чого вартий тільки курс гривня-євро.
Хоча дешевих польських сирів на полицях не шукайте. Автор цих рядків зумисне відвідала всі торгові мережі та переконалася в тому, що імпортні сири є, але й ціни на них теж заморські — від 400 грн/кг. Хоча, тут окремо відмітимо, що сир сиру різниця.
Вареною ковбасою — 500 за кілограм — нікого не здивуєш. Готові м’ясні та ковбасні вироби середнього та преміям сегменту по ціні в районі 700 грн/кг і вище.
Суттєво зросла в ціні вся гама рибної продукції, але тут ми вельми і вельми залежні від імпорту. Перші спроби реформування рибної галузі ще в дорозі. (Про рибні прилавки поговоримо якось окремо). Поки для роздумів: ціна за кілограм мороженої станом на кінець 1 кварталу — 165 грн (в 1 кварталі 2023 — 159 грн).

На замітку любителям шоколаду, кави, морозива
3 травня котирування на какао на ф’ючерсних майданчиках за тиждень впали майже на 28% і досягли 6990 USD/тонна. Таке падіння цін стало найбільшим із 1959 року.
Це також приблизно на 40% нижче за історичний рекорд, який було встановлено на рівні майже 12 тис USD/тонна бобів. Якщо котирування залишаться такими, вартість шоколаду в Україні може зрости не так суттєво, як очікувалося. Але це більше домисли, бо шоколад вже подорожчав удвічі на тлі високих цін на сировину.
Ті плитки, що ще в лютому можна було придбати по 22–25 гривень нині мають ціну 42 грн. Основна причина — дефіцит какао-бобів, спричинений неврожаєм в основних країнах-виробниках какао у Західній Африці.
Є прогнози від виробників, що восени ціни ще зростуть, до кінця року середня ціна на шоколадку становитиме 70 грн. Звісно, це прогноз, бо є шоколад із вмістом какао 30%, а є — понад 80%.
Водночас, варто наголосити, що шоколад — не є продукт щоденного вжитку, хоча всі люблять солоденьке.
Зокрема, морозиво. Знайомі продавці зауважують, що активно зникають з полиці акційні позиції. Цінник у межах 20–30 грн/стаканчик влаштовує споживача. Решта товару лежить, чекає гурманів.
Віддати 70 гривень за 70–100 грамів холодного задоволення не всі готові.



Слідкуйте за руками

Всі - від виробника до ритейлу - розуміють, що споживач почав таки придивлятися до цінників більш уважно. Відтак бізнес шукає можливості утримати споживача.

Варіант 1. Здешевлення. Наприклад, виробники солодощів будуть намагатися використовувати альтернативні какао інгредієнти у виробництві. Тобто, на полицях магазинів ймовірно зросте відсоток продукції із вмістом пальмової олії.
Додаємо технології та досягнення промисловості, розширення переліку допустимих інгредієнтів, відсутність контролю за якістю виробників продовольчих продуктів. Міні-виробництва з випуску хліба, печива, ковбаси чи домашнього сиру ростуть як гриби після дощу.

Варіант 2. Грамовка, фасовка. Якщо споживач дивиться на ціну, то на вагу, особливо порційного товару - плитка шоколаду, морозиво, масло, сир, хліб - увагу зверне один із 100. Це ж не історія про яйця по 17 гривень за штуку для потреб Міноборони.
Вже давно на полицях немає товарів в упаковках по 100 грам, хоча апріорі всі чомусь автоматично перераховують ціну, виходячи саме з цієї пропорції.

Фасовка/грамовка різна, бо нормативні акти, що регулюють діяльність тієї чи іншої галузі, це допускають. Отож, маємо шоколад 32–42–50–60 грамів, аж до 100 грамів.
Якщо взяти за загальний знаменник плитку 100 грам, то імпортна продукція зазвичай має саме таку вагу. Але й ціна стартує від 70 гривень.
Вироблена на внутрішньому ринку продукція має вагу 80–85–90 грамів. Причому мова не про чистий шоколад, а про шоколад з наповнювачами, печивом, вафельною стружкою, низьким вмістом какао.
До вершкового масла в пачках по 100 грам покупець майже звик. Це ще один спосіб утримати рівень продажів при одночасному зростанні ціни.
Все більше користується попитом хліб в упаковці - на «один раз перекусити». Пекарі намагаються ціни переписувати крадькома, потрошку, щоб мало хто помітив. Батон звичайний, за даними Держстату, в середньому по Україні в кінці 1 кварталу 2024 року продається по 23,28 грн/500 грам (в кінці березня 2023 - 22 грн/500 грам).
Хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку маємо по 44,9 грн/кг проти 41,56 грн/кг за результатами 1 кварталу 2023.

Варіант 3. Торгівля має свої фішечки. Головна, коли мережі підписують контакти з виробниками (можуть диктувати свої умови, на що багато років скаржаться харчовики, але це окрема історія). Ще мережі можуть міняти цінники по кілька разів на день, зважаючи на коливання настроїв покупців.
Ритейл більше ніж хто інший розуміє, що війна, ніхто не знає, що буде завтра, тому навчився реагувати миттєво на споживача.



Що чекає завтра
НБУ каже, що інфляція помірно пришвидшиться у 2024 році - до 8,2%, але вже наступного року знизиться до 6%, а надалі - до 5%. Відновлення економіки триватиме, хоча й сповільниться цьогоріч до 3% передусім через значні руйнування в енергетичному секторі. У наступні два роки очікується пришвидшення зростання ВВП до 5,3% та 4,5% відповідно. Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущенні про зниження безпекових ризиків та нормалізацію умов для функціонування економіки на прогнозному горизонті.
Як і раніше, НБУ прогнозує помірне пришвидшення інфляції цьогоріч та повернення її до цільового діапазону в наступному році
Очікується, що в найближчі місяці інфляція залишатиметься низькою, хоч і розвернеться в бік зростання. У ІІ кварталі вона повернеться до цільового діапазону НБУ 5% ± 1 в. п. та тимчасово вийде за його межі в другому півріччі. Прогноз НБУ передбачає пришвидшення інфляції до 8,2% за підсумками 2024 року. Це відбудеться як через тиск з боку витрат бізнесу на оплату праці та подальше відновлення споживчого попиту, так і через вичерпання впливу тимчасових чинників, що зумовили стрімкіше зниження інфляції на початку року. Йдеться, зокрема, про ефекти значних минулорічних врожаїв та м’якої зими цього року.
Водночас послаблення зовнішнього цінового тиску та заходи монетарної політики НБУ стримуватимуть зростання цін. Збереження керованої ситуації на валютному ринку дасть змогу утримувати інфляційні та курсові очікування під контролем, що, зі свого боку, створюватиме простір для подальшого зниження облікової ставки. Це підтримає розвиток кредитування та відновлення економіки за одночасного забезпечення захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення. Водночас НБУ адаптуватиме монетарну політику в разі істотних змін у балансі ризиків для інфляції й стійкості валютного ринку та за умови позитивних зрушень пришвидшить цикл зниження облікової ставки.
Економічне відновлення триватиме завдяки високій адаптивності українського бізнесу та населення. Цьому також сприятиме м’яка фіскальна політика, пожвавлення зовнішнього попиту, подальша розбудова експортних шляхів та зростання доходів домогосподарств. Однак негативний вплив війни на економічну активність залишається значним. Крім того, імпульс стрімкого зростання на низькій базі порівняння 2022 року поступово вичерпується.
НБУ прогнозує, що у 2024 році економічне зростання сповільниться до 3%, у тому числі через втрати енергетичної інфраструктури та очікуваний дефіцит електроенергії (близько 5%, за припущенням НБУ). У 2025–2026 роках зростання ВВП пришвидшиться завдяки стрімкішій нормалізації умов для економічної діяльності - до 5,3% та 4,5% відповідно. Цьому посприяють як поліпшення споживчих та інвестиційних настроїв, так і поступове повернення мігрантів та поступ у євроінтеграційних реформах. У результаті реальний ВВП наблизиться до свого потенційного рівня наприкінці 2026 року.
Ключовим ризиком для прогнозу залишається повномасштабна війна.

Що у світі?
Індекс цін на продовольство ФАО (FFPI) у квітні 2024 року становив 119,1 пункту, що на 0,3 пункту (0,3 відсотка) більше від переглянутого березневого рівня внаслідок збільшення індексу цін на м’ясо та незначного зростання індексів рослинної олії та зернових. більш ніж компенсує зниження показників для цукру та молочних продуктів. Незважаючи на те, що в квітні він зареєстрував друге місячне зростання після семимісячної тенденції до зниження, FFPI знизився на 9,6 пункту (7,4 відсотка) порівняно з відповідним значенням рік тому.
Середній індекс цін на зернові ФАО у квітні склав 111,2 пункту, що на 0,3 пункту (0,3 відсотка) більше, ніж у березні, але на 25 пунктів (18,3 відсотка) нижче від значення у квітні 2023 року. Після зниження протягом трьох місяців поспіль середні світові експортні ціни на пшеницю стабілізувалися в квітні. Ціновий тиск, спричинений занепокоєнням щодо несприятливих умов посівів, які вплинули на врожай 2024 року в деяких частинах ЄС, РФ, США, нівелюється постійною сильною конкуренцією між основними експортерами.
Експортні ціни на кукурудзу зросли в квітні, в основному під впливом високого імпортного попиту на тлі зростаючих логістичних збоїв внаслідок пошкодження інфраструктури в Україні та зниження перспектив виробництва в Бразилії перед початком основного врожаю. Щодо інших грубих зернових, світові ціни на ячмінь також зросли, тоді як ціни на сорго в квітні знизилися. Індекс цін на весь рис ФАО впав на 1,8 відсотка, в основному через падіння котирувань Indica, спричинене тиском збору врожаю.
Середній індекс цін на рослинну олію ФАО склав 130,9 пункту, що на 0,3 пункту (0,3 відсотка) більше за місяць і є найвищим показником за 13 місяців. Незначне підвищення відображає чистий ефект вищих котирувань соняшникової та ріпакової олії, більш ніж компенсуючи дещо нижчі ціни на пальмову та соєву олії. Міжнародні ціни на пальмову олію мали тенденцію до зниження в квітні, в основному під впливом сезонного зростання виробництва в провідних країнах-виробниках і тривалого низького світового імпортного попиту. Тим часом світові ціни на соєву олію знизилися після короткочасного відновлення, що відображало перспективи значних поставок із Південної Америки після сприятливих перспектив виробництва сої. Навпаки, міжнародні ціни на соняшникову та ріпакову олії продовжували зростати, що підкріплювалося, відповідно, постійними закупівлями глобального імпорту та занепокоєнням щодо несприятливих погодних умов для озимого ріпаку в деяких частинах Європи.
Середній індекс цін на молочну продукцію ФАО у квітні становив 123,7 пункту, незначно знизившись (на 0,3 пункту та 0,3 відсотка) порівняно з березнем, що свідчить про спад після шести місяців безперервного зростання, але залишався на 5,5 пункту (4,3 відсотка) нижчим за значення у відповідному місяці минулого місяця. рік. Міжнародні ціни на сухе знежирене молоко впали найбільше, головним чином через слабкий імпортний попит на спотові поставки на тлі високої доступності для експорту, особливо в Західній Європі. Тим часом світові ціни на сир трохи впали, в основному через зміцнення долара США. Навпаки, світові ціни на вершкове масло продовжували зростати через стабільний імпортний попит і дещо скорочення запасів масла в Західній Європі. Тим часом ціни на сухе незбиране молоко помірно підскочили через збільшення попиту на середньострокові пропозиції та сезонне зниження виробництва молока в Океанії.
Індекс цін на м’ясо ФАО у квітні склав у середньому 116,3 пункту, що на 1,9 пункту (1,6 відсотка) більше, ніж у березні, ознаменувавши третє місячне підвищення поспіль і лише незначно (0,4 відсотка) нижче відповідного значення минулого року. У квітні міжнародні ціни на м’ясо птиці зросли завдяки постійним закупівлям імпорту країнами Близького Сходу на тлі постійних проблем із виробництвом через спалахи пташиного грипу. Світові ціни на яловичину також зросли через постійний високий попит з боку основних імпортерів, незважаючи на збільшення поставок з внутрішніх джерел у провідних країнах-імпортерах. Ціни на баранину дещо відскочили через очікування ринку щодо сезонного скорочення поставок в Океанії. Навпаки, світові ціни на свинину незначно впали, відображаючи слабкий внутрішній попит у Західній Європі та постійно слабкий попит з боку провідних імпортерів, особливо Китаю.
Середній індекс цін на цукор ФАО у квітні становив 127,5 пункту, що на 5,9 пункту (4,4 відсотка) менше, ніж у березні, ознаменувавши друге місячне падіння поспіль і на 21,9 пункту (14,7 відсотка) нижче свого значення у квітні 2023 року. Зниження світових цін на цукор було в основному це пов’язано з покращенням глобальних перспектив поставок, зокрема через більші, ніж очікувалося раніше, обсяги виробництва в Індії та Таїланді. Крім того, збільшення кількості опадів у Бразилії наприкінці березня та на початку квітня після тривалого періоду посушливих погодних умов зменшило занепокоєння щодо перспектив нещодавно розпочатого врожаю та сприяло зниженню цін у порівнянні з попереднім місяцем. Ослаблення бразильського реала по відношенню до долара США також сприяло зниженню цін на цукор у квітні. Навпаки, вищі міжнародні ціни на сиру нафту та ціни на етанол у Бразилії стримували зниження світових цін на цукор.

Влітку 2024 ціни на харчі будуть постійно танцювати. Вгору-вниз, акція-скидка, аби утримати на рівні кількість відвідувачів магазинів. Попереду літо, коли структура споживання змінюється.

09.05.2024 Обсудить статью








НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.