На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Потужностей для повного експорту врожаю в повному обсязі навіть за умови максимального завантаження інфраструктури недостатньо - APD

19.09.2023 09:53 «Агро Перспектива» (г. Киев) — Можна стверджувати, що експортних потужностей для повного експорту цьогорічного врожаю в повному обсязі навіть за умови максимального завантаження існуючої транспортної інфраструктури швидше всього буде недостатньо, йдеться в публікаціїї Німецько-українського політичного діалогу.

Перш ніж розглянути питання про можливість експорту цьогорічного врожаю без використання чорноморських портів, потрібно відповісти на питання про очікуваний обсяг врожаю збіжжя в Україні в цьому році.

Через війну повторити рекордний врожай 2020/21 років не вдасться, але в цілому перспективи на добрий врожай в Україні в цьому році досить непогані. Попри втрату окупованих та замінованих територій та зниження інтенсивності виробництва через різке зростання цін на засоби виробництва й брак ліквідності в цьому сезоні для потреб експорту надійде 49 мільйонів тонн зернових та олійних культур. Це понад 4 млн. тон на місяць.

Звідси випливає очевидна необхідність використання всіх можливостей для експорту як через дунайські порти, так і через морський порт у Констанці, а також наземним транспортом: вантажними автомобілями й залізницею. З огляду на те, що олійні культури мають вищу вартість порівняно із зерном (співвідношення між цінами на олійні культури та зерно становить приблизно 2:1 за тону) експорт олійних культур, ймовірно, зміститься в бік залізничних та автомобільних перевезень через західний кордон, а експорт зерна — в бік Констанци.

17 липня 2023 року Росія відмовилася продовжити зернову угоду, укладену за посередництва ООН та Туреччини в липні 2022 року, і тим самим скасувала всі гарантії безпеки для суден, що прямують до українських портів на Чорному морі. Цьому передували численні затримки в центрі контролю в Стамбулі, що свідчили про зацікавленість Росії у припиненні угоди в цілому. Схоже, вона все ж вирішила піти на певні зовнішньополітичні втрати в Африці й Азії, зумовлені таким рішенням. Воно було покликане суттєво послабити експортну економіку України, частка сільського господарства в якій під час війни зросла з 40% до 60%. Водночас російський експорт мав отримати виграш від підвищення цін на світовому ринку і зайняти частку, що належала досі Україні.

Українські виробники та трейдери особливо сильно постраждали від такого рішення на початку збору врожаю. Портові елеватори були переповнені, адміністрація портів була готова до відвантаження продукції на кораблі. Однак обстріли портових елеваторів і знищення запасів зерна в чорноморських портах в районі Одеси зруйнували ці плани. Під обстріли потрапили й Дунайські порти поблизу кордону з Румунією (Ізмаїл та Рені). Поновлення блокади та атак на портову інфраструктуру призвели до драматичних цінових наслідків на українському ринку через різке зростання транспортних витрат та проблеми з логістикою. Ціни на зернові та олійні культури знову впали нижче собівартості, як це було на початку війни.

Чорноморська ініціатива зробила значний внесок у міжнародну продовольчу безпеку в період з липня 2022 по липень 2023 року. Впродовж цього часу до країн, що розвиваються, було поставлено 19,4 мільйонів тон зернових та олійних культур. Це послабило ціновий тиск на міжнародному ринку й дало можливість забезпечити продовольством близько 100 мільйонів жителів Глобального Півдня. В Україні угода запобігла виведенню цінних сільськогосподарських земель з господарчої діяльності.

Морські порти мають першорядне значення для українського експорту. Найбільша частка експорту припадає на порти Одеси, слідом за ними йдуть дунайські порти. Дунайські порти особливо важливі для подальшого транспортування вантажів до румунського морського порту Констанца та Туреччини. Російські ракетні обстріли та напади безпілотників на українські порти завдали неабиякої шкоди транспортній логістиці. Тому тепер вкрай важливо забезпечити подальше функціонування й оптимальне використання залізничних і автомобільних «шляхів солідарності» ЄС.

Але в останні місяці виникли додаткові проблеми і на західних кордонах України, передовсім з боку представників фермерських асоціацій Польщі, котрі звинувачують український експорт у падінні цін на своїх ринках, ігноруючи той факт, що ціни формуються не на польсько-українському кордоні, а на світовому ринку. Залишається сподіватися, що ця політично зумовлена полеміка вщухне після парламентських виборів у Польщі 15 жовтня 2023 року.

Європейська Комісія частково піддалася тиску з боку східноєвропейських фермерських асоціацій і призупинила до 15 вересня 2023 року експорт чотирьох продуктів (пшениця, кукурудза, ріпак, насіння соняшнику) з України до п’яти країн (Польща, Румунія, Словаччина, Болгарія, Угорщина). Втім, збережено можливість експорту транзитом через ці країни до інших країн ЄС, адже в ЄС вирощується лише половина олійних культур, потрібних для внутрішнього споживання. Для функціонування європейської кормової та харчової промисловості й виробництва біопалива потрібні олійні культури з України. Високим залишається й попит в ЄС на українську кукурудзу та фуражну пшеницю для потреб тваринництва. Цікаво, чи вдасться Європейській Комісії запобігти запровадженню національними урядами на власний розсуд інтервенцій на своїх національних ринках після 15 вересня 2023 року. Адже це явно суперечило б законодавству ЄС. Повноваження на ухвалення таких рішень має лише Європейська комісія.

Деякі спостерігачі сподіваються, що Чорноморську зернову ініціативу вдасться ще раз відродити завдяки реалізації дипломатичних ініціатив з боку ООН і Туреччини. Однак Росія мало зацікавлена в цьому до завершення війни, а отже, і можливість ухвалення такого рішення шляхом переговорів відповідно малоймовірна. Тому цілком логічно, що українська сторона робить все можливе для максимального використання автомобільних і залізничних перевезень, а також румунського морського порту Констанца. Залишається надія на те, що міжнародні партнери, в тому числі найближчі сусіди, нададуть всю можливу допомогу з метою забезпечення для України вивозу своєї продукції з метою отримання валютної виручки і реалізації вагомого внеску в міжнародну продовольчу безпеку. Наразі обговорюється також можливість надання українським виробникам і трейдерам субсидій на транспортування або зберігання, які могли б позитивно вплинути на цю ситуацію.

Іноді також висловлюються сподівання, що Україна сама зможе забезпечити захист торговельних суден у Чорному морі. 12 серпня 2023 року Україна оголосила, що організує «гуманітарний коридор» для суден, які з початком війни застрягли в українських чорноморських портах. Хоча окремі кораблі, що з початку війни були пришвартовані в українських морських портах, вже змогли скористатися цим коридором, навряд чи це зможе суттєво поліпшити ситуацію для суден-зерновозів.

Агро Перспектива

< Уряд створив Інститут рибного господарства, екології моря та океанографії замість двох ліквідованих підприємств Все новости за
19.09.2023
Україна ввела ліцензування ескпорту пшениці, кукурудзи, соняшнику, ріпаку >

09.12.2023  
18:04 Україна збільшила експорт цукру у листопаді до 83 тис тонн
08.12.2023  
18:00 Стан посівів озимини переважно добрий - НААН України
17:47 Аграрії України зібрали 78 млн тонн зернових та олійних
17:35 Мінагрополітики збільшило прогноз виробництва цьогорічного врожаю зернових та олійних до 81,3 млн тонн. В Україні рекордна врожайність зернових
17:04 Мінекономіки презентувало країнам-донорам проєкт Національної стратегії протимінної діяльності
16:57 Інфляція у листопаді сповільнилася до 5,1% у річному вимірі
16:18 Ухилення від сплати податків відомим ритейлером побутової техніки – БЕБ відкрило кримінальне провадження
13:51 Торговельні спілки чотирьох країн ЄС закликали бойкотувати польських перевізників
13:19 Укрзалізниця почала перевозити фури до Польщі спецвагонами
13:06 Україна зможе експортувати 50 млн тонн зерна врожаю 2023, переконана УЗА
12:58 На польсько-українському кордоні в чергах - близько 3300 вантажівок
12:55 McDonald's має намір збільшити кількість ресторанів до 50 тис. до кінця 2027 року
12:54 РФ має припинити атакувати українську зернову інфраструктуру і загрожувати кораблям із зерном - посольство США в Румунії
12:47 Пшениця в Чикаго виросла на тлі продажів американської пшениці в Китай та зниженні оцінок виробництва в Бразилії
11:35 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
10:04 БЕБ повідомило про підозру чотирьом учасникам схеми заволодіння коштами держпідприємства оборонного сектору
07.12.2023  
13:33 В західних областях України БЕБ вилучило електронні сигарети на 40 млн грн
11:05 Продавав контрафактні цигарки на ринку: БЕБ на Буковині передало справу до суду
06.12.2023  
18:15 Зеленський підписав закон про розширення податкових перевірок у межах зобов'язань перед МВФ
18:09 ОТП Банк разом з USAID кредитує підприємства під 7% річних; видали 175 млн грн в рамках гранту 1,2 млн USD
17:18 Фреон під виглядом гуманітарної допомоги. БЕБ на Київщині викрило псевдо благодійників
15:42 БЕБ на Волині вилучило тютюнові вироби та алкогольні напої на 2 млн грн
12:32 Пшениця в Чикаго виросла до рівня 3-місячного максимуму на тлі чергових великих продажів американської пшениці в Китай
11:51 Мінекономіки консультується з ЄС щодо інвестицій в межах Ukraine Facility
11:45 БЕБ на Буковині вилучило контрафактні цигарки вартістю 2 млн гривень
10:58 Мінфін розмістив облігації внутрішньої позики на ₴12 мільярдів
10:57 Розвиток власного виробництва - єдина можливість для України стати самодостатньою, - Свириденко
05.12.2023  
18:32 Світовий банк надасть Україні $1,2 мільярда для фінансування соцвиплат
18:25 Україна отримала $37,4 млрд зовнішнього фінансування за 11 місяців - Шмигаль
18:21 Уряд починає приймати заявки на експорт 4 видів агропродукції до Болгарії
18:17 Піротехніки обстежили 17 тис. га пріоритетних до розмінування сільгоспземель в листопаді - Мінекономіки
18:15 Голова Євроради скоротить візит до Китаю, повернеться до Брюсселя для продовження дискусій на тему членства України в ЄС - ЗМІ
15:23 БЕБ у Києві вилучило фальсифіковані тютюнові вироби вартістю 2 млн грн
15:22 Закупівля обладнання для реанімації: БЕБ запобігло розтраті 4 млн грн з бюджету
11:28 USAID АГРО надасть 703 млн гривень на розвиток експортоорієнтованої переробки зернових, олійних та бобових
11:27 Пшениця в Чикаго виросла до рівня 6-тижневого максимуму на тлі великих продажів американської пшениці в Китай
11:16 Переробна галузь отримала 2,5 млрд грн грантів від держави
11:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:05 Експорт соняшнику до Болгарії на умовах ліцензування та контролю двох країн запрацював 4 грудня
10:59 Через блокування на кордоні з Польщею експорт знизився на 40% - Гетманцев
10:57 Єврокомісія підтримують збереження «транспортного безвізу» для України
10:04 Протестувальники розблокували рух вантажівок на кордоні зі Словаччиною
04.12.2023  
21:15 Philip Morris International і JTI за рік сплатили Росії $8 мільярдів, які пішли на війну - експерти
17:24 УСПП просить президента Польщі Дуду сприяти відновленню нормального вантажообігу на кордоні
15:00 Фальсифікат під виглядом відомих брендів: БЕБ скерувало до суду справу про незаконне виготовлення алкоголю
14:45 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
14:43 Українські судна почали промисловий вилов у водах Антарктики
14:36 На кордоні зі Словаччиною в чергах стоїть близько 650 вантажівок, з Угорщиною - 750 - ДПСУ
13:57 Прикордонники зупинили чоловіка, який вчетверте намагався незаконно перетнути кордон
13:26 БЕБ забезпечило відшкодування лісгоспом податків та штрафу на 6,4 млн грн

НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2023 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.