На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Законодательство

ДКУ: Наказ від 14.07.2004 №172/142

                    ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
               З ДЕРЖАВНОГО МАТЕРІАЛЬНОГО РЕЗЕРВУ
               ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
          ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛІТИКИ

Н А К А З
14.07.2004 N 172/142
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2004 р. за N 1354/9953

Щодо затвердження Інструкції про порядок і умови постачання, приймання, зберігання і відпуску замороженого м'яса і масла коров'ячого та списання природних втрат ваги м'яса, що утворилися при зберіганні та перевезенні I II-044-2004

Відповідно до Закону України "Про державний матеріальний резерв" ( 51/97-ВР ), затвердженого постановою Верховної Ради України від 24.01.97 N 52/97-ВР ( 52/97-ВР ), Положення про Державний комітет України з державного матеріального резерву, затвердженого Указом Президента України від 20.10.2001 N 996/2001 ( 996/2001 ), Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.97 N 1129 ( 1129-97-п ), з метою впорядкування процесу постачання до державного резерву замороженого м'яса і масла коров'ячого, їх приймання, зберігання та реалізації з урахуванням природних втрат ваги м'яса, що виникли при зберіганні та перевезенні, Н А К А З У Є М О:
1. Затвердити Інструкцію про порядок і умови постачання, приймання, зберігання і відпуску замороженого м'яса і масла коров'ячого та списання природних втрат ваги м'яса, що утворилися при зберіганні та перевезенні I II-044-2004, яка додається.
2. Інструкцію Про порядок і умови постачання, приймання, зберігання і відпуску замороженого м'яса, жирів тваринних топлених харчових та масла коров'ячого I II-044-94 затверджену наказом Державного комітету України по матеріальних резервах від 12.12.94 N 79, уважати такою, що втратила чинність.
Голова Держкомрезерву України М.Ф.Песоцький
Голова Держспоживстандарту України Л.С.Школьник

ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Держкомрезерву України та Держспоживстандарту України 14.07.2004 N 172/142
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2004 р. за N 1354/9953

ІНСТРУКЦІЯ про порядок і умови постачання, приймання, зберігання і відпуску замороженого м'яса і масла коров'ячого та списання природних втрат ваги м'яса, що утворилися при зберіганні та перевезенні I II-044-2004

Ця Інструкція про порядок і умови постачання, приймання, зберігання і відпуску замороженого м'яса та масла коров'ячого та списання природних втрат ваги м'яса, що утворилися при зберіганні та перевезенні (надалі - Інструкція), встановлює номенклатуру та вимоги до якості і безпеки продукції, яка закладається в державний резерв, порядок поставки, закладення, зберігання, відпуску, оформлення операцій та відповідальність за порушення встановленого порядку зберігання і проведення операцій з продукцією державного резерву. Документ є обов'язковий для підприємств, які підпорядковані Державному комітету України з державного матеріального резерву (далі - Держкомрезерву України), та відповідальних зберігачів, що здійснюють довгострокове зберігання продукції за договорами з Держкомрезервом України. При розробленні Інструкції використані діючі нормативні акти України й акти згідно з постановою Верховної Ради України від 12.09.91 N 1545-XII ( 1545-12 ) "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР". Положення цієї Інструкції можуть змінюватись у залежності від змін у законодавстві України, випуску нових стандартів, інших нормативних актів, а також розпоряджень і постанов Уряду України. На довгострокове зберігання на підприємства Держкомрезерву України, а також на пункти відповідального зберігання закладаються: м'ясо заморожене та масло коров'яче, вироблені вітчизняними виробниками, що відповідають за якістю і безпекою, пакуванням та маркуванням усім вимогам чинних нормативно-правових актів та нормативних документів.
1. Загальна характеристика основних властивостей і якісних показників
1.1. Якість м'яса, масла коров'ячого визначається відповідно до вимог чинних нормативних документів на кожний конкретний вид продукції (м'ясо - ГОСТ 779-55; масло - ГОСТ 37-91). За видами м'ясо поділяється на м'ясо великої рогатої худоби (яловичина і телятина), дрібної рогатої худоби (баранина, козлятина), свиней (свинина), м'ясо птахів та ін. У залежності від угодованості, тобто від ступеня розвитку м'язової тканини і підшкірних жирових відкладень, м'ясо худоби поділяється за категоріями: яловичина, телятина, баранина і козлятина - на першу і другу категорії; свинина - на першу (беконну), другу (м'ясну - молодняк, обрізну), третю (жирну), четверту (промпереробку), п'яту (м'ясо поросят). М'ясо яловичини відпускається в реалізацію у вигляді продольних напівтуш і четвертин, свинини і телятини - у тушах і півтушах, баранини і козлятини - у тушах та всіх видів худоби - у блоках і фасованому вигляді. За термічною обробкою м'ясо підрозділяється на: остигнуте - піддане після оброблення туш охолодженню не менше 6 годин до температури в товщі м'язів не вище 12 град.С; охолоджене - піддане після оброблення туш охолодженню до температури в товщі м'яз на кістках від 0 до плюс 4 град.С; поверхня м'яса покрита підсушеною шкірою, м'язи пружні; підморожене - піддане підморожуванню і має температуру в стегні на глибині 1 см мінус 3 - мінус 5 град.С, а в товщі м'язів стегна - 0 - плюс 2 град.С. При збереженні температура на всій поверхні повинна бути мінус 2 мінус 3 град.С; заморожене - піддане заморожуванню до температури в товщі м'язів не вище мінус 8 град.С. Поверхня туші свіжого замороженого м'яса має колір більш яскравий, ніж охолодженого. Поверхня розрубу - рожево-сірого кольору, у місці дотику пальця чи теплого ножа з'являється пляма яскраво-червоного кольору. За консистенцією м'ясо тверде, при постукуванні видає чіткий звук. Заморожене м'ясо запаху не має, а при розморожуванні з'являється характерний для даного виду м'яса запах. Колір жиру - властивий кожному виду м'яса. На довгострокове зберігання до державного резерву закладається м'ясо яловичини I категорії, яке вироблене у IV кварталі поточного року та I кварталі наступного року вітчизняними товаровиробниками. У літній період на довгострокове зберігання м'ясо не закладається. М'ясо, яке надходить за імпортом, не підлягає закладенню до державного резерву.
1.2. За товарними найменуваннями масло коров'яче поділяється на такі види: солоне, несолоне - масло коров'яче з масовою часткою вологи не більше 16%; любительське - масло коров'яче з масовою часткою вологи не більше 20%; селянське - масло коров'яче з масовою часткою вологи не більше 25%; бутербродне - масло коров'яче з масовою часткою вологи не більше 35%; топлене - масло з масовою часткою вологи не більше 0,7%. Закладенню підлягає солодковершкове несолоне масло коров'яче за 10-ти бальною оцінкою за смаком та запахом не менше 10 балів. Не допускається поставка на довгострокове зберігання масла коров'ячого з граничною бальною оцінкою та прогресуючими вадами смаку (недостатньо чистий слабозатхлий, слабосалистий та інші). Коров'яче масло, яке надходить за імпортом, відвантаженню на підприємства Держкомрезерву України не підлягає. На довгострокове зберігання на підприємства Держкомрезерву України поставляються м'ясо та масло коров'яче, найбільш стійкі до тривалого зберігання, а саме: Масло коров'яче повинно бути вироблено в період травня - вересня поточного року. Не допускається поставка на довгострокове зберігання масла коров'ячого з домішками жирів рослинного походження або інших, не передбачених стандартом ГОСТ 37-91.
1.3. М'ясо та масло коров'яче є товарами, які в неохолоджуваних приміщеннях при плюсовій температурі швидко псуються.
2. Пакування, маркування та транспортування
2.1. На кожній півтуші замороженого м'яса мають бути проставлені клейма, що засвідчують якість м'яса. Клеймування м'яса здійснюють згідно з Інструкцією по клеймуванню м'яса, затвердженою наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 12.06.97 N 19 ( z0447-97 ) (зареєстровано Міністерством юстиції України 25.09.97 N 447/2251 (із змінами)). Для клеймування яловичини 1 категорії встановлено кругле клеймо діаметром 40 мм. На клеймі в центрі повинно бути три пари цифр: перша означає порядковий номер Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, друга - порядковий номер району, третя - порядковий номер підприємства. У верхній частині клейма напис "Україна", а внизу - "Держветогляд". Крім того, для м'яса, що поставляється на експорт (на вимогу країни-імпортера) установлено овальне клеймо (Д1-40 мм і Д2-60 мм). На півтушах яловичини І категорії ставлять два клейма - по одному на лопатковій і стегновій частинах. На півтушах телятини І категорії клеймо ставлять на лопаткову частину. На кожній передній гомілці ставлять штамп літери "Т". На півтушах від молодняку І категорії праворуч від клейма ставлять штамп - літера "М". При клеймуванні півтуш від дорослої худоби та молодняку, яких приймають за масою і якістю м'яса, проводять маркування штампами, що визначають категорію вгодованості тварин, унаслідок оброблення яких одержані ці півтуші. На півтуші, одержані від тварин угодованості, ставлять штамп літери "В", середньої вгодованості - штамп літери "С". Кожна партія замороженого м'яса супроводжується документом про якість та ветеринарним свідоцтвом установленої форми. У документі про якість, засвідченому печаткою вантажовідправника, має бути зазначене точне найменування продукції, якісний стан та транспортабельність вантажу (термін транспортування у добах), температура продукту при завантаженні, дата виготовлення, гарантійний термін зберігання, призначення вантажу.
2.2. Масло коров'яче має бути впаковане цільним монолітом у транспортну тару - картонні ящики за ГОСТ 13515-91 масою нетто по 20 кг. Усередині ящики повинні бути викладені пергаментом марки А за ГОСТ 1341-97, що допущено для використання Міністерством охорони здоров'я України. Партії масла супроводжуються документом про якість та ветеринарним свідоцтвом. Пакувальний матеріал повинен з усіх боків щільно покривати моноліт масла. Стики клапанів картонних ящиків із маслом мають бути склеєні клеєвою стрічкою на паперовій основі за ГОСТ 18251-87 або поліетиленовою стрічкою з липким шаром. Транспортне маркування масла коров'ячого виконується з нанесенням маніпуляційного знака "Боїться нагріву" - за ГОСТ 14192-96 із зазначенням даних: товарного знака або номера підприємства-виробника; дати виготовлення; порядкового номера партії з початку кожного місяця наростаючим підсумком, номера ящика; маси нетто пакувальної одиниці; виду масла, його сорту; позначення нормативного документа, у відповідності до якого продукт виготовлено. Транспортне маркування наноситься на обидві торцеві сторони ящика з маслом за допомогою штемпеля фарбою, яка не змивається. Наклеювання етикеток не допускається.
2.3. При постачанні замороженого м'яса та масла коров'ячого на підприємства Держкомрезерву України, постачальник повинен подати наступні документи: документ, що підтверджує якість продукції; сертифікат відповідності державної системи сертифікації або копію зазначеного сертифіката, завірену суб'єктом господарської діяльності, що відпустив товар, який підлягає обов'язковій сертифікації (у сертифікаті повинно бути зазначено, що він поширюється на серійно виготовлену продукцію з урахуванням терміну придатності до споживання); протокол випробувань (оригінал); експертний висновок (оригінал); ветеринарне свідоцтво (оригінал); документ про якість з відміткою про зберігання (для масла коров'ячого - "без домішок"); фактура - специфікація. Транспортні засоби для перевезення м'яса та масла коров'ячого повинні відповідати вимогам санітарних норм та правил і мати санітарний паспорт. Приймання вантажів, які швидко псуються за кількістю та якістю, провадиться згідно з Положеннями про матеріали держрезерву на підприємствах, підпорядкованих Державному комітету України з державного матеріального резерву, Інструкціями Держарбітражу про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю та якістю, діючими стандартами, технічними умовами, Правилами перевезень вантажів ( n0002400-66, n0009400-65 ) та даною Інструкцією. Документальне оформлення операцій з приймання та зберігання товарів здійснюється згідно з Інструкцією про порядок оформлення документації та обліку операцій по матеріалах держрезерву на підприємствах Державного комітету України з державного матеріального резерву (затверджено наказом Держкомрезерву України від 15.01.2003 N 8).
3. Порядок і умови постачання товарів до державного резерву
3.1. Постачання (закладення) м'яса яловичини та масла коров'ячого до державного резерву здійснюється на підставі річних планів освіження та інших розпоряджень Кабінету Міністрів України.
3.2. На тривале зберігання до державного резерву поставляється (закладається) м'ясо яловичини І категорії заморожене, за ГОСТ 779-55, свіжого виготовлення вітчизняного виробництва. Постачальник відповідає за якість продукції на протязі гарантійного терміну зберігання, що становить 18 місяців. Температура замороженого м'яса перед завантаженням у камеру холодильника комбінату має бути не вище мінус 8 град.С. Маса півтуші - не менше 85 кг. Продукція приймається на комбінати держрезерву не пізніше 30 календарних днів з дня виробництва.
3.3. На тривале зберігання до державного резерву поставляється (закладається) масло коров'яче ГОСТ 37-91 свіжого виготовлення вітчизняного виробництва, яке за якістю та безпекою, маркуванням, тощо відповідає вимогам чинних нормативно-правових актів та нормативних документів, без домішок, жирністю не менше 72,5%, вологістю не більше 25%. Температура в середині моноліту (20 кг) продукції при прийманні повинна бути не вище мінус 6 град.С. На кожну збійку повинен бути контрольний ящик, позначений літерою "К". Для перевірки якості масла коров'ячого при прийманні, зберіганні і відпуску підприємствами-постачальниками з контрольних ящиків формуються контрольні пакети, на які наносяться незмивною фарбою буква "К". Контроль за якістю здійснюється за цими контрольними пакетами. Постачальник відповідає за якість продукції на протязі гарантійного терміну зберігання, що становить 14 місяців. При непорушеному заводському упакуванні за кількісне зберігання і відповідність асортименту підприємство-виготовлювач несе відповідальність незалежно від термінів придатності, а щодо якості - у межах установлених термінів придатності.
3.4. Приймання замороженого м'яса й масла коров'ячого здійснюється партіями. Партія замороженого м'яса - це будь-яка кількість м'яса однієї угодованості, одного виду, технологічної та термічної обробки, оформлена одним ветеринарним свідоцтвом та одним документом про якість встановленої форми, що пред'явлені до одночасного приймання. Для масла коров'ячого партією вважається передбачена для контролю сукупність одиниць продукції одного найменування у одній тарі з однаковими фізико-хімічними та органолептичними показниками, вироблених на одному заводі-виготовлювачі, одному технологічному обладнанні, на протязі одного технологічного циклу, в єдиному виробничому режимі, однієї дати виготовлення, вироблених з вершків однієї ванни методом перетворення високожирних вершків, однієї збойки - методом періодичного збивання, однієї ємності - методом безперервного збивання (об'єм партії не повинен перевищувати 40 ящиків) і оформлену одним супровідним документом про якість та ветеринарним свідоцтвом. При надходженні продукції без необхідних супровідних документів вона складається в ізольованій камері (при її наявності) і оформлюється на тимчасове зберігання до надходження відповідних супровідних документів від постачальника.
3.5. При прийманні товарів перед розкриттям вагонів матеріально відповідальні особи за участю представника залізниці ретельно перевіряють технічну справність вагонів, засувів, стан закруток, збереження пломб та чіткість відтисків на них, відповідність номерів вагонів номерам, зазначеним у супровідних документах, додержання температурного режиму (за журналом) при транспортуванні, установлений строк пробігу вагонів. Після зняття пломб та розкриття вагонів перевіряється стан тари, вантажу, ступінь його замороження шляхом огляду зовнішнього стану та вимірюванням температури товару. Температура у товщі м'язів м'яса вимірюється термометром скляним рідинним (не ртутним), умонтованим у металеву оправу, або іншим вимірювачем температури, затвердженим Держспоживстандартом України. Для вимірювання температури замороженого м'яса від кожної партії відбирається не менше чотирьох півтуш. Температуру вимірюють у товщі м'язів стегнової частини на глибині не менше 6 см, передніх четвертин - у товщі м'язів лопатної частини на глибині не менше 6 см. Температура замороженого м'яса у товщі м'язів не повинна перевищувати мінус 8 град.С. При одержанні незадовільних результатів вимірювань проводиться повторне вимірювання на подвійній вибірці тієї ж самої партії. Для вимірювання температури масла коров'ячого від кожної партії відбирається 5% одиниць транспортної тари. При наявності в партії менше 20 одиниць - відбирають одну. Температура масла в моноліті вимірюється на глибині 6-8 см. При надходженні масла в пакетованому вигляді температура вимірюється у ящиках, які беруть із контрольних пакетів. У приймальні документи заноситься середнє арифметичне значення температури.
3.6. Виявлені при перевірці технічна несправність вагонів, порушення або відсутність пломб, невиразність відтисків на них, наявність пломб проміжних станцій, порушення температурного й санітарного режимів перевезень вантажів та встановленого строку пробігу вагонів оформлюються актами загальної форми, передбаченими Правилами перевезень вантажів, якщо не вимагається складання комерційного акта затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 N 644 ( z0861-00 ) та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за N 861/5082 (із змінами). У разі встановлення нестачі вантажів у комерційному акті та приймальному акті в графі "Особливі відмітки" в обов'язковому порядку зазначаються номери контрольних знаків на пломбах.
3.7. Товари, що надійшли на зберігання, приймаються вантажоотримувачем шляхом переобліку кількості місць та визначення маси вантажу. Заморожене м'ясо приймається та відвантажується шляхом 100% контролю за асортиментними показниками, переобліку місць, зважування на товарних вагах з допущеною похибкою 0,1% за участю представника вантажовідправника. Результати обліку кількості місць та зважування м'яса реєструються у відвісі (форма N Р-6), що є основою для складання приймальних актів.
3.8. На наднормативну нестачу, псування та надлишки товарів за заявкою одержувача має бути в добовий термін складений комерційний акт та на його основі пред'являється претензія залізниці та постачальнику (вантажовідправнику).
3.9. Масло коров'яче в непошкодженій стандартній тарі, що має чітке маркування, приймається та відпускається шляхом обліку кількості місць та визначення маси за трафаретом.
3.10. При одержанні масла коров'ячого в пакетованому вигляді на пошкоджених піддонах або з порушеним заводським упакуванням приймання провадиться з повним переліком кількості місць.
3.11. При прийманні особлива увага приділяється відповідності якості продукції, категорії угодованості м'яса, масла коров'ячого - показникам, зазначеним у документах постачальника; відповідності товару встановленим вимогам, правильності та чіткості нанесення клейма на м'ясі та трафаретів на тарі вантажів, стану пакетів, піддонів вимогам нормативних документів, їх технічному стану.
3.12. М'ясо при прийманні підлягає ветеринарно-санітарній експертизі та згідно з Правилами передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів, затвердженими наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 07.06.2002 N 28 ( z0524-02 ) та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 21.06.2002 за N 524/6812. М'ясо, що надійшло з клеймом, яке не відповідає фактичній категорії угодованості, вимогам стандартів, відсортовується та пред'являється для огляду бюро товарних експертиз.
3.13. При надходженні на підприємство масла коров'ячого з температурою у середині моноліту мінус 6 град.С та нижче, воно направляється у камеру зберігання.
3.14. Забраковані в установленому порядку товари відразу повертаються постачальнику з оформленням акта N Р-19. У виняткових випадках (при наявності вільних камер холодильника) забраковані товари можуть бути прийняті на відповідальне зберігання з умовою заміни їх постачальником у двотижневий термін. Усі витрати за їх зберігання і заміни несе постачальник.
4. Майнова відповідальність
4.1. Постачання товарів і матеріалів на довгострокове зберігання здійснюється за договорами. Договір є основним документом, що визначає права й обов'язки сторін з постачання товарів і матеріалів.
4.2. Невиконання обов'язків за договорами є порушенням державної дисципліни і тягне за собою майнову відповідальність підприємств, установ і організацій, що допустили ці порушення. Санкції за порушення договірних обов'язків застосовуються відповідно до умов договорів згідно з діючим законодавством України.
5. Зберігання замороженого м'яса та масла коров'ячого
Умови та терміни зберігання
5.1. Вимоги до сховищ, протипожежні заходи Заморожене м'ясо та масло коров'яче зберігають у холодильниках при мінусових температурах. Конструкції холодильників мають забезпечувати підтримання заданого температурно-вологісного режиму та відповідні санітарні умови зберігання продтоварів. Конструкції холодильників повинні задовольняти діючі будівельні норми і правила, мають бути обладнані згідно з Правилами пожежної безпеки при експлуатації будівель і споруд на підприємствах Держкомрезерву України, іншими нормами чинного законодавства України. Операції щодо розміщення продуктів у камерах зберігання, а також вантажно-розвантажувальні операції з приймання та відпуску м'яса і масла коров'ячого повинні проводитися згідно з відповідною технічною документацією.
5.2. Перед завантаженням камери холодильника вестибулі, платформи та інші приміщення, обладнання приводяться у технічно справний стан і експлуатуються у суворій відповідності до санітарних правил для холодильників.
5.3. Холодильники забезпечуються у відповідності до технологічних карт транспортних засобів обладнанням та інвентарем, вагами та технологічним обладнанням, таропакувальними матеріалами для покриття штабелів м'яса та навішування брезентових штор на двері та ліфтові прорізи. Піддони, бруски та рейки, забруднені або з наявністю плісняви, очищаються та підлягають дезінфекції. 5.4. Камери холодильника після повного їх звільнення від продуктів та вестибулі підлягають дезінфекції; у необхідних випадках підлога миється, а стіни біляться. Після дезінфекції проводиться дослідження повітря на мікробіологічну зараженість. З метою недопущення псування продуктів гризунами систематично здійснюються заходи з дератизації камер. Приймання камер холодильників після належної підготовки та дезінфекції проводиться комісією, призначеною керівником підприємства.
5.5. Усі робітники холодильника та робітники, що зайняті на вантажно-розвантажувальних роботах, повинні бути забезпечені санітарним та спеціальним одягом за встановленими нормами.
5.6. З метою зниження природних втрат замороженого м'яса при зберіганні в камерах холодильників проводяться заходи із зменшення теплоприпливу та підвищення відносної вологості повітря шляхом: укривання штабелів м'яса брезентом або іншою непроникною тканиною в камерах верхніх поверхів; закривання дверних отворів вставками із ПСБС; укладання штабелів м'яса в спеціальні льодяні екрани з тамбурами із щитів екрана біля вхідних дверей. Льодяний екран являє собою дерев'яний каркас із закріплених у холодильній камері дерев'яних стояків-брусків, обтягнутих із середини пакувальною тканиною. Зовні до каркаса закріпляють цвяхами шпагат або сталевий дріт діаметром 2 мм у вигляді сітки, що армується. Після монтажу каркаса екранів здійснюють наморожування рівномірними шарами льодяної глазурі з обох боків тканини. Товщина шару глазурі від стін камери (заекранного простору) становить 20-30 мм, а з середини екрана - 40-50 мм. Льодяні екрани встановлюють на відстані 0,6 м від стін камери. При зберіганні м'яса в камерах верхніх поверхів та в одноповерхових холодильниках між перекриттям стелі й верхньою частиною екрана залишають зазор 200 мм для рівномірного охолодження камери. Укладання м'яса здійснюється впритул до екрана. При всіх способах укриття формування м'яса в штабелі здійснюється на дерев'яних решітках або піддонах. При цьому між рейками піддонів насипають чистий сніг або подрібнений лід шаром 30-50 мм, а для камер першого поверху товщину шару снігу під штабелями збільшують до 60-80 мм. Під час зберігання щомісяця необхідно оглядати стан екранів у заекранному просторі і при необхідності наморожувати на екрани лід.
5.7 Усі камери обладнуються датчиками для дистанційного вимірювання температури на центральному пульті, що встановлений у машинному відділенні холодильника. Крім того, кожна камера холодильника забезпечується перевіреними вимірювальними приладами, а саме: одним термометром і одним приладом для вимірювання вологості повітря, установленими на підставках висотою 1,4-1,5 м між штабелями або на площадці за вантажними дверима. Прилади встановлюються з урахуванням забезпечення доступу до них та захисту від можливих пошкоджень під час виконання вантажних операцій. Скляні термометри повинні мати дерев'яну або металеву оправу. Регулювання температурно-вологісного режиму при зберіганні товарів у камерах холодильників здійснюється згідно з Положенням про порядок підтримання оптимального температурно-вологісного режиму, лабораторного та санітарного контролю на підприємствах Держкомрезерву України.
5.8. Силова та освітлювальна електропроводка холодильників виконується згідно з вимогами Правил улаштування електротехнічних установок (ПВЕ), Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ), Правил безпечності експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕ) (додаток 7). Освітлення робочих місць у виробничих приміщеннях має відповідати діючим нормам та правилам. Освітлювальні прилади повинні мати захисні ковпаки для запобігання випадкам попадання на продукти скалок скла.
5.9. Ваги в холодильнику повинні бути приписані до залізниці та своєчасно вивірятися й клеймуватися. Прилади, що застосовуються для зважування м'яса, мають бути пронумеровані та приведені після ретельної вивірки до єдиної маси, яка наноситься фарбою, що не змивається, на кожний прилад. Маса їх визначається комісійно. Одержані результати оформляються актом.
5.10. Холодильники забезпечуються протипожежним обладнанням та засобами гасіння пожежі за діючими нормами згідно з Правилами пожежної безпеки при експлуатації будівельних споруд на підприємствах Держкомрезерву України, інших норм чинного законодавства України.
5.11. Складання замороженого м'яса та масла коров'ячого проводиться за розробленими технологічними схемами розміщення з урахуванням найбільш раціонального використання ємності холодильних камер, створення оптимальних умов для зберігання та проведення робіт з приймання, відпуску й контролю якості продукції.
5.12. Заморожене м'ясо у півтушах укладається у щільні штабелі на чисті, сухі напільні дерев'яні решітки, піддони або рейки. Цим забезпечується всебічний доступ холодного повітря до укладеної продукції. Камери холодильників повинні завантажуватися до повного заповнення їх вантажного об'єму при щільній укладці м'яса. Норми завантаження камер холодильника та коефіцієнти перерахунку в умовний вантаж наведені в додатку 1. На холодильниках Держкомрезерву України температура повітря у камерах зберігання м'яса та масла коров'ячого повинна підтримуватись мінус 25 град.С, крім існуючих холодильників із паспортною температурою мінус 18 град.С. Відносна вологість повітря у камерах холодильників повинна підтримуватись при зберіганні замороженого м'яса 95 - 98%, у камерах, обладнаних льодовими екранами, - близько 100%.
5.13. Масло коров'яче укладається вагонними або машинними партіями впритул. При надходженні масла в непакетованому вигляді формування пакетів проводиться при розвантажуванні. При цьому ящики укладаються трафаретом назовні. Висота штабеля визначається з умов максимального використання вантажного об'єму камери з урахуванням міцності тари та допустимого навантаження на перекриття. При надходженні масла транспортними пакетами об'єм зберігання його в камері визначається, виходячи з міцності перекриттів незалежно від вантажного об'єму. Продукція має укладатися з таким розрахунком, щоб навантаження на площу підлоги між чотирма колонами не перевищувало проектного корисного навантаження на 1 кв. м за паспортом холодильника. Якщо при допустимому навантаженні на перекриття немає можливості розмістити однакову кількість пакетів у центрі за висотою, то частина її вертикальних рядів укладається на один пакет менше. Кількість вертикальних рядів з меншим числом пакетів визначається розрахунком. Не допускається сумісне зберігання масла з іншими товарами, що мають специфічний запах. Для зберігання масла необхідно виділяти окремі камери.
5.14. У камерах зберігання холодильників штабелі товарів укладаються з відступами: від стін, що не мають приладів охолодження, а також пристійнних приладів охолодження, - 0,3 м; від стелі, що не має приладів охолодження, - 0,2 м; від приладів охолодження, що розміщені на стелі, - 0,3 м; від нижньої поверхні повітроводів - 0,3 м. Коливання температури повітря у завантажених камерах у процесі зберігання допускаються лише короткочасні (не більше доби) та в межах, що не перевищують одного градуса від установленого режиму зберігання. Підвищення температури в камерах унаслідок масового надходження та відвантаження товарів, при зніманні снігової шуби з батарей охолодження, при намороженні льодових екранів повинно усуватися за 2-3 доби.
5.15. За станом якості замороженого м'яса та масла коров'ячого, що зберігаються у камерах холодильників, має бути встановлене ретельне спостереження згідно з вимогами Положення про порядок підтримання оптимального температурно-вологісного режиму, лабораторного та санітарного контролю на підприємствах Держкомрезерву України. При появі ознак псування товари замінюються доброякісними незалежно від установленого терміну придатності. Температура повітря в камерах зберігання вимірюється один раз на добу. Результати вимірювань заносяться до журналу. При наявності автоматизованої системи контролю результати вимірювань зберігаються в пам'яті комп'ютера. У тому самому журналі робляться відмітки про зняття снігової шуби, наморожування льоду на екрани. Відносна вологість повітря вимірюється один раз на тиждень. Результати вимірювань заносяться у той самий журнал. На кожну партію товарів оформляється штабельний ярлик із зазначенням на ньому номера партії, виду товару, найменування постачальника, кількості місць, маси нетто та дати виготовлення. Одночасно відображається якість товару при прийманні, зберіганні та відпуску. До зазначеного ярлика додається схема фактичного розміщення товару. Контроль за кількісним збереженням матеріалів здійснюється постійно. Інвентаризація товарів приводиться згідно з вимогами Інструкцій Держкомрезерву України про проведення інвентаризації матеріалів 1-ї групи на підприємствах.
5.16. Гарантійні терміни зберігання Терміни придатності м'яса замороженого та масла коров'ячого зазначаються у супровідних документах щодо якості і безпеки (документах про якість, сертифікатах відповідності тощо).
------------------------------------------------------------------ | Найменування |Термін зберігання у місяцях | | продукції | при температурі | | |------------------------------| | | мінус | мінус | | | 18 град.С | 25 град.С | |---------------------------------+----------------+-------------| |Яловичина І категорії у півтушах | 18 | 24 | |---------------------------------+----------------+-------------| |Масло коров'яче вершкове | 12 | 24 | ------------------------------------------------------------------ При виявленні прихованих дефектів м'яса, масла коров'ячого, закладених на довгострокове зберігання, майнову відповідальність несе постачальник незалежно від часу поставки і часу виявлення зазначених дефектів. При непорушеній заводській упаковці відповідальність за зберігання масла несе постачальник.
6. Відпуск замороженого м'яса і масла коров'ячого
6.1. Відпуск замороженого м'яса і масла коров'ячого проводиться за нарядами Держкомрезерву України після попередньої оплати, виходячи передусім зі стану якості та строків зберігання.
6.2. Освіження продукції на пунктах відповідального зберігання у відповідності до строків зберігання або при появі ознак погіршення якості проводиться однойменною продукцією, що придатна для довгострокового зберігання. Відповідальні зберігачі проводять освіження продукції без розриву в часі та відповідають за своєчасне освіження.
6.3. Перед відпуском продукції проводиться перевірка її якості і безпеки згідно з вимогами чинних нормативних документів.
6.4. Вагони та автотранспорт, що подаються під перевезення зазначеної продукції, повинні ретельно оглядатися лікарем ветеринарної медицини на предмет їх придатності для перевезення вантажів, що швидко псуються.
6.5. Документальне оформлення операцій щодо відпуску зазначеної продукції проводиться згідно з Інструкцією про порядок оформлення документації та обліку операцій з матеріалами держрезерву на підприємствах Держкомрезерву України.
7. Порядок застосування норм природних втрат м'яса при холодильній обробці та зберігання на холодильниках
7.1. Норми природних втрат м'яса є контрольними, гранично допустимими і застосовуються для оцінки фактично виявлених втрат м'яса при холодильній обробці і збереженні (додатки 2 - 6).
7.2. Фактичні природні втрати м'яса при холодильній обробці і збереженні визначаються шляхом зіставлення фактичних залишків за даними інвентаризації з даними складського і бухгалтерського обліку. Фактичні природні втрати м'яса при його домороженні і збереженні визначаються після повного відпуску м'яса або після інвентаризації, проведеної шляхом зважування всієї наявності. Оскільки від температурного стану м'яса в момент надходження на холодильник залежать і розміри природних втрат, що нараховуються, при холодильній обробці повинна бути звернена особлива увага на точність виміру температури м'яса. Для виміру температури замороженого м'яса від кожної партії (вагона) відбирається не менше чотирьох одиниць у різних місцях вагона, які найбільш повно характеризують дану партію. Вимірювання температури проводиться в товщі м'язів стегна і передніх четвертин яловичини на глибині 6 см від поверхні. При одержанні різниці температур більше 2 град.С проводиться повторне вимірювання на подвійній вибірці, узятої від тієї самої партії. Результати вимірів підтверджуються представником транспортної організації чи представником постачальника і відображаються в приймальних документах ( відвісах, приймальних актах). При надходженні на холодильник замороженого м'яса з температурою в товщі м'язів мінус 1,5 град.С та вище складається комерційний акт, де зазначаються маса цілком відталого м'яса, а також температура м'яса при прийманні на холодильник. Термічний стан м'яса із зазначенням температури в товщі м'язів повинен зазначатися на всіх документах підприємства з його приймання та відпуску. Підставою для розрахунку норм природних втрат м'яса при доморожуванні є зазначення в приймальних документах термічного стану і температури м'яса в товщі м'язів.
7.3. Для оцінки відповідності фактичних природних втрат установленим нормам складається контрольний розрахунок втрат відповідно до норм за весь період збереження м'яса й акт інвентаризації (зачистки) відповідно до встановленої форми. Форма акта інвентаризації (зачистки) додається до Інструкції (форма N Р-39а). У разі надходження на холодильник м'яса в частково відталому стані, крім контрольного розрахунку втрат при зберіганні, робиться контрольний розрахунок втрат на доморожування.
7.4. Контрольний розрахунок втрат м'яса за нормами при доморожуванні і зберіганні складається окремо для кожного виду і категорії вгодованості м'яса. Природні втрати замороженого м'яса при зберіганні обчислюються, виходячи з тонно-днів фактичного зберігання. Для цього до залишку м'яса на початок дня додається надходження замороженого м'яса за день. Отримана сума складає кількість тонно-днів зберігання за день. Шляхом підсумовування тонно-днів зберігання за всі дні кварталу одержують загальну кількість тонно-днів зберігання замороженого м'яса за квартал. Граничні контрольні природні втрати м'яса відповідно за квартал зберігання визначаються за формулою
А х Н К = ---------- 30 х 100 ,
де А - кількість тонно-днів зберігання за квартал; Н - норма природних втрат м'яса у відсотках за місяць зберігання для даного кварталу.
Природні втрати м'яса при його доморожуванні до температури мінус 8 град.С або мінус 25 град.С обчислюються шляхом множення кількості м'яса, що підлягало доморожуванню, у тоннах на норму втрат при доморожуванні.
Приклад. Скласти контрольний розрахунок збитку за нормами для партії яловичини першої категорії. Холодильник міститься в кліматичній зоні України. М'ясо зберігалося в екранованій камері при температурі мінус 25 град.С та відносної вологості повітря 97%.
Дані про надходження, відпуск і температуру в товщі м'язів м'яса, що надійшло, такі:
--------------------------------------------------------------------- | N |Дата надходження| Надійшло |Відпущено|Залишок за| |з/п| або відпуску |-------------------------| в тоннах| обліком | | | |Кількість |Т град.C | | | | | | у тоннах | товщині | | | | | | |м'язів м'яса| | | |---+----------------+------------+------------+---------+----------| | 1 |15.07.88 |150 |-8С |- |150 | |---+----------------+------------+------------+---------+----------| | 2 |01.08.88 |210 |-10С |- |360 | |---+----------------+------------+------------+---------+----------| | 3 |20.08.88 |40 |-10С |- |400 | |---+----------------+------------+------------+---------+----------| | 4 |10.10.88 |350 |-10С |- |750 | |---+----------------+------------+------------+---------+----------| | 5 |05.03.89 |- |- |50 |700 | |---+----------------+------------+------------+---------+----------| | 6 |20.04.89 |- |- |350 |350 | |---+----------------+------------+------------+---------+----------| | 7 |05.06.89 |- |- |348,5 |1,5 | ---------------------------------------------------------------------
Фактично яловичини першої категорії на холодильнику немає. Розрахунок: Із 750 тонн м'яса надійшло з температурою в товщі м'язів мінус 8 град.С та нижче (до мінус 10 град.С) - 750 тонн. Природні втрати на доморожування щодо норм (додаток 5) становлять; 750 х 0,1 К = --------- = 0,750 тонни 100
Оскільки м'ясо зберігалося на холодильнику в екранованій камері на середньому поверсі при температурі мінус 25 град.С, при розрахунку потрібно користуватися нормами для яловичини I категорії (додаток 2).
Розрахунок тонно-днів за кварталами:
а) у третьому кварталі 1988 року зберігалося 150 тонн м'яса з 15 липня до 1 серпня - 17 днів, що становить: 150 х 17 = 2550 тонно-днів;
360 тонн з 1 серпня до 20 серпня - 19 днів, що становить: 360 х 19 = 6840 тонно-днів;
400 тонн з 20 серпня до 1 жовтня - 42 дня, що становить: 400 х 42 = 16800 тонно-днів.
Усього за третій квартал: 2550 + 6840 + 16800 = 26190 тонно-днів. Звідси гранична кількість, що підлягає до списання відповідно до норм за третій квартал зберігання:
26190 х 0,066 К = --------------- = 0,576 тонни; 30 х 100
б) у четвертому кварталі 1988 року зберігалося 400 тонн з 1 жовтня до 10 жовтня - 9 днів, що становить: 400 х 9 = 3600 тонно-днів;
750 тонн із 10 жовтня до 1 січня - 33 дні, що становитиме 750 х 83 = 62250 тонно-днів. Усього за четвертий квартал:
3600 + 62250 = 65850 тонно-днів.
65850 х 0,032 К = ------------- = 0,702 тонни; 30 х 100
в) у першому кварталі 1989 року зберігалося 750 тонн із січня до 5 березня - 64 дні, що становить: 750 х 64 = 48000 тонно-днів;
700 тонн з 6 березня до 1 квітня - 26 днів, що становить: 700 х 26 = 18200 тонно-днів. Усього за перший квартал:
48000 + 18200 = 66200 тонно-днів.
66200 х 0,017 К = ------------- = 0,375 тонни; 30 х 100
г) у другому кварталі 1989 року зберігалося 700 тонн з 1 квітня до 20 квітня - 20 днів, що становить: 700 х 20 = 14000 тонно-днів;
350 тонн з 21 квітня до 6 червня - 46 днів, що становить: 350 х 46= 16100 тонно-днів. Усього за другий квартал:
14000 + 16100 = 30100 тонно-днів.
30100 х 0,048 К= ------------- = 0,482 тонни. 30 х 100
Загальні природні втрати відповідно до норм за весь період зберігання:
0,750 + 0,576 + 0,702 + 0,375 + 0,482 = 2,885 тонни.

Форма N Р-39а

А К Т
щодо результатів інвентаризації (зачистки) камер N ________ холодильника підприємства ______________
____________________________________ "____"______200__року (назва, категорія угодованості м'яса)
Комісія у складі директора комбінату ________________________
головного бухгалтера ________________________________________
та ветеринарного лікаря _____________________________________
у присутності начальника холодильної ємності ________________ провела перевірку операцій щодо переміщення (надходження і відпуску-відвантаження) м'яса і його фактичної наявності та встановила:
------------------------------------------------------------------------ |N з/п| |Вага нетто в кг| |-----+------------------------------------------------+---------------| | 1 |Залишок | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 2 |Надійшло | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 3 |Усього (1 + 2) | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 4 |Відпущено (відвантажено) | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 5 |Залишок | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 6 |Усього (4 + 5) | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 7 |Недостача (3 - 6) | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 8 |Залишок (3 - 6) | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 9 |Допустимі природні втрати м'яса за встановленими| | | |нормами згідно з наданими розрахунками: | | | |а) при доморожуванні | | | |б) при заморожуванні | | | |в) при зберіганні ________________ | | | | Усього (а + б + в ) | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 10 |Фактична недостача підлягає списанню: | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | |а) за рахунок норм природних втрат при | | | |доморожуванні | | | |б) за рахунок норм природних втрат при | | | |заморожуванні _________________ | | | | Усього (а + б + в) | | |-----+------------------------------------------------+---------------| | 11 |Залишається понаднормативна (невиправдана) | | | |недостача (7 - 10) | | ------------------------------------------------------------------------ Директор підприємства Головний бухгалтер Лікар ветеринарної медицини Начальник холодильника
Зворотний бік форми N Р-39а

Пояснення матеріально відповідальних осіб____________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________
Висновки комісії ____________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________
Висновки керівництва підприємства ___________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________
Результати перевірки, проведеної начальником відділу та головним бухгалтером __________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________
Рішення начальника __________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________

НОРМИ природних втрат м'яса замороженого при міжміських перевезеннях в авторефрижераторах
----------------------------------------------------------------------- | Назва | Відстань |Норми природних втрат | | |перевезень, км|у % до маси нетто товару| |-----------------------------+--------------+------------------------| |М'ясо заморожене (у тушах, |від 51 до 100 |0,04 Норма збільшується | |півтушах, четвертинах |вище 100 |за кожні наступні 100 км| |та торгових обрубках) | |на 0,01% (у період | | | |з 1 листопада до 31 | | | |вересня) | |-----------------------------+--------------+------------------------| |М'ясо заморожене в блоках: | | | |-----------------------------+--------------+------------------------| |запаковане в короби і ящики з|до 400 |Норма не застосовується | |гофрованого картону |вище 400 |Норма застосовується в | |та полімерну плівку | |розмірі 0,01% за кожні | | | |наступні 100 км (у | | | |період з 1 листопада до | | | |31 березня) | |-----------------------------+--------------+------------------------| |запаковане в інші види |до 200 |Норма не застосовується | |упаковки |вище 200 |Норма застосовується в | | | |розмірі 0,01% за кожні | | | |наступні 100 км (у | | | |період з 1 листопада до | | | |31 березня) | -----------------------------------------------------------------------
Примітка. У період з 1 квітня до 31 жовтня щодо замороженого м'яса в тушах, півтушах, четвертинах, торгових обрубках норма природних втрат під час перевезення на відстань до 500 км не застосовується; понад 500 км - норма застосовується в розмірі 0,01 відсотка за кожні наступні 100 км; щодо м'яса в блоках, замороженого, упакованого в полімерні плівки, а також у ящики та короби з гофрованого картону, норми природних втрат установлюється в розмірі 50 відсотків, а для інших видів упакування - у розмірі 70 відсотків від норм, передбачених для м'яса, замороженого в тушах, півтушах, четвертинах і торгових обрубках.
Норми природних втрат за наступні неповні 100 км нараховуються в наступному порядку: за відстань до 50 км норма не нараховується; за відстань від 51 до 100 км норма нараховується як за 100 км. Норми є граничними та використовуються у випадках, у яких при прийманні вантажу, що перевозиться в авторефрижераторах, виявлена фактична нестача товару, яка визначається шляхом порівняння маси товару, зазначеної відправником (виробником) у супровідному документі, з фактично прийнятою масою товару, зарахованою у приймальному акті (одержувачем). Установлені норми природних втрат на м'ясо, заморожене, розповсюджуються на яловичину, баранину, свинину та ін.
Заступник начальника Управління зерна та продовольчих товарів Держкомрезерву України О.С.Станкевич
Начальник Управління контролю безпеки споживчого ринку Держспоживстандарту України П.Б.Козлов

Додаток 1 до п.5.12 Інструкції I II-044-2004

НОРМИ завантаження камер холодильника та коефіцієнти перерахунку в умовний вантаж

------------------------------------------------------------------ | Найменування вантажу |Норми завантаження| Коефіцієнт | | | т/м3 |перерахунку в умовний| | | | вантаж | |-----------------------+------------------+---------------------| |1.Яловичина заморожена:| | | |-----------------------+------------------+---------------------| |у четвертинах | 0,40 | 0,87 | |-----------------------+------------------+---------------------| |у напівтушах | 0,35 | 1,00 | |-----------------------+------------------+---------------------| |2.Масло коров'яче в | 0,51 | 0,69 | |транспортних пакетах | | | |-----------------------+------------------+---------------------| |3.Масло коров'яче в | | | |пакетованому вигляді: | | | |-----------------------+------------------+---------------------| |у дерев'яних ящиках | 0,63 | 0,56 | |-----------------------+------------------+---------------------| |у картонних ящиках | 0,70 | 0,50 | |-----------------------+------------------+---------------------| | | | | ------------------------------------------------------------------
Примітки: 1. Для продуктів в упакуванні наведена маса брутто, без упакування - маса нетто. 2. Навантаження на 1 кв. м площі перекриття не повинно перевищувати проектного корисного навантаження за паспортом холодильника.

29.10.2004 Законодавство України









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.