Держрибагентство: Найбільша організація водокористувачів в Україні відроджує зрошення на Миколаївщині та Херсонщині
24 сільгосптоваровиробники з Миколаївщини та Херсонщини обєдналися й утворили найбільшу в Україні організацію водокористувачів «Інгулецька». ОВК має амбітну мету відновити на півдні країни зрошення на площі 5 тис. га.
"Домовлятися довелося довго, адже організація водокористувачів створювалася на території обслуговування 16 територіальних громад із різними баченнями та пріоритетами розвитку, оцінками аграріїв щодо реформи гідротехнічної меліорації. Проблемним було питання щодо масштабності зрошувальних систем, адже їх аж три, і вони пов’язані між собою. Та, щоб не допустити технологічного розриву у функціонуванні зрошувальних систем, ми вирішили створити єдину неподільну організацію водокористувачів «Інгулецька», розповідає Ростислав Горобець, очільник ОВК.
Територія обслуговування ОВК становить 121,5 тис. га, з них у межах зрошувальних систем: Інгулецької 60,8 тис. га, Явкинської 50,3 тис. га та Спаської 10,4 тис. га. Інгулецька зрошувальна система вважається найстарішою і найбільшою зрошувальною системою в Україні.
За словами пана Ростислава, більшість членів ОВК зазнали значних збитків внаслідок військової агресії рф. Доходів від реалізації сільськогосподарської продукції у 2023 році ледве вистачало на зарплату персоналу, орендну плату власникам земельних ділянок та першочергове відновлення зруйнованих об’єктів. За таких обставин інвестування в гідротехнічну меліорацію здавалося взагалі несвоєчасним та другорядним. Проте не для аграріїв півдня, адже вони як ніхто інший розуміють цінність зрошення.
«Найбільшою проблемою нашої організації є критичний стан окремих ділянок зрошувальної мережі, зокрема каналів. Інгулецька система є системою здебільшого відкритого типу, на ній дуже мало насосних станцій, але є величезна кількість каналів понад 850. Ці канали схожі на сітку капілярів і їх загальна довжина за наявними даними становить понад 2 тис. км. Збудовані вони переважно в 5070-х роках минулого століття і деякі з них мають монолітне покриття, яке практично неможливо ущільнити та частково перекрити, а отже потрібна повна його заміна, або накриття поліетиленом», додає пан Ростислав.
Інгулецька, Спаська та Явкинська зрошувальні системи самопливного типу, і мають значні втрати води внаслідок фільтрації в каналах. Такі втрати у деяких каналах сягають до 50%, що суттєво знижує рентабельність вирощування зернових та олійних культур.
У поточному році аграріями ОВК зрошується 10 тис. га сільгоспугідь, на яких вирощуються переважно овочі, зернові та олійні культури. До початку війни, у 20202021 роках, загальна площа зрошення становила понад 30 тис. га.
«Ми й обєдналися в ОВК, щоб боротися з цією тенденцією зниження показника. Нині ми є учасниками субгрантової підтримки від Програми USAID АГРО. З їхньою допомогою плануємо облаштувати систему краплинного зрошення на площі 308 га та впровадити систему дистанційного моніторингу зрошувального обладнання. Це дозволить нам збільшити врожайність овочевих культур, забезпечить економію водних ресурсів, і, відповідно, знизить собівартість продукції», переконаний пан Ростислав.
Наразі ОВК приступила до інвентаризації меліоративних мереж, що на території Білозерської та Шевченківської громад. Також Президентом України вже підписано законопроєкт № 11150 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин, тому вже в наступному році вони безперешкодно зможуть приступити до інвентаризації систем в інших громадах.
З детальним алгоритмом створення та функціонування організацій водокористувачів можна ознайомитися у Посібнику з питань утворення та діяльності організацій водокористувачів, який розроблений експертами Програми USAID АГРО спільно з Всеукраїнською аграрною радою.
Відеозапис навчального вебінару Програми USAID АГРО про алгоритм утворення ОВК та особливості їхньої діяльності можна переглянути за посиланням.