Три чверті роботодавців відчувають дефіцит кадрів в Україні
Такими є висновки Дослідження ринку праці України, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією в партнерстві з Тетяною Пашкіною, експерткою з аналітики ринку праці. Метою даного дослідження є продовження аналітичної роботи над виявленням основних тенденцій ринку праці у воєнний час.
Зміни щодо персоналу, які відбулись у 2023 році
Респонденти відмітили, що у 2023 році в їх компаніях відбулись такі основні зміни:
79% респондентів повідомили про підвищення рівня заробітної плати; 46% респондентів повідомили про збільшення функціоналу та найм нових працівників; 36% учасників повідомили про збільшення бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу; 27% проінформували про підвищення бонусів та преміальних виплат; 10% респондентів повідомили про скорочення персоналу. Допомога працівникам у 2023 році
97% респондентів підтвердили, що компанії в повному обсязі виплачують заробітну плату, 85% респондентів повідомили, що працівникам виплачують бонуси та премії. 49% респондентів проінформували, що їх компанії забезпечували психологічну підтримку працівників, і 47% респондентів проінформували, що компанії організовували освітні курси для всіх працівників.
Серед іншої допомоги було відмічено, що деякі компанії продовжують сплачувати податки працівників, які проживають за кордоном та відкрили працівникам міжнародні програми медичного страхування. Також є компанії, які компенсують працівникам витрати за використання електроенергії, інтернету та частину витрат на оренду житла.
Позитивні зміни, які відбулись у компаніях у 2023 році
Представники сфери управління персоналом повідомили про позитивні зміни, які відбулись в їх компаніях у 2023 році, а саме:
забезпечення безперебійності бізнес-процесів та бронювання працівників; страхування життя працівників; збільшились обєми реалізації продукції на експорт; оптимізація штату працівників, покращення виробничих процесів; оплачували дитячий садок, відкрили власний спортзал та масажний кабінет; запровадили програму сприяння поверненню демобілізованих ветеранів на робочі місця; збільшився попит на навчальні програми для співробітників; зросла соціальна відповідальність бізнесу; підтримка співробітників, які частково або повністю втратили житло внаслідок військових дій; підключення читацьких сервісів з доступом для співробітників та членів сімей до он-лайн книг; стали більше уваги приділяти працівникам, їх добробуту та ментальному здоровю; продовжували виплачувати заробітну плату мобілізованим працівникам та забезпечували їх необхідною допомогою; покращилась залученість і лояльність персоналу; почався розвиток нового напрямку та вихід на нові ринки; з’явились нові клієнти та збільшились продажі; фінансові показники стали повертатися на довоєнний стан. Зміни, заплановані на 2024 рік
Учасники дослідження відмітили, що в компаніях заплановані такі зміни у 2024 році:
збільшення рівня заробітної плати (відмітили 72% респондентів); збільшення бюджетів на навчання та розвиток (39% респондентів);
збільшення кількості працівників (відмітили 35% респондентів); вихід на інші ринки та пошук нових партнерів (32% респондентів); Дистанційна робота
54% учасників дослідження зазначили, що в їх компаніях є можливість працювати дистанційно, проте не для всіх категорій працівників. 28% респондентів вказали, що дистанційна робота можлива для всіх працівників, і лише 17% учасників зазначили, що в їх компаніях немає можливості працювати дистанційно. Відповідно, спостерігається поступова динаміка щодо повернення працівників у офіси. Для порівняння, у січні 2023 року тільки у 4% компаній не було можливості дистанційної роботи.
Категорії працівників, які не мають можливості працювати дистанційно:
співробітники складу та виробництва; співробітники торгових точок (безпосередньо в магазині); банківські спеціалісти: працівники відділень, інкасації, каси перерахунку; технічний персонал: прибиральниця, водій, охоронник; адміністративний персонал: секретар, офіс менеджер; механік, майстер-приймальник; директор/заступник директора, головний бухгалтер; брокер; вчитель; менеджер з продажу; працівники логістичної сфери; медичні працівники та працівники лабораторій; юристи судової та кримінальної практик; керівники, які зобовязані підписувати паперові документи; менеджер з обслуговування клієнтів; HR-менеджер; менеджмент середньої та вищої ланки. Важливо зазначити, що гібридний формат роботи є прийнятним для більшості компаній, в яких працюють учасники дослідження. Спостерігаються поодинокі випадки зменшення розміру заробітної плати у разі вибору працівником відділеного формату роботи.
Працівники за кордоном
52% респондентів повідомили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном не перевищує 5% від загального штату компанії, тоді як у 19% респондентів за кордоном перебувають 610% працівників. Також, важливо відмітити, що 32% респондентів написали, що всі працівники компанії наразі проживають та працюють в Україні, що є вищим за показники попередніх періодів. Водночас деякі компанії використовують формати тимчасових контрактів за кордоном, по завершенні яких співробітники можуть повернутися в Україну.
Серед країн, де проживає найбільше працівників компаній було названо такі країни: Польща, Німеччина, Чехія, Румунія, Велика Британія, Іспанія, Ізраїль, Нідерланди, Словенія, Австрія, Норвегія, Бельгія, США, Швейцарія, Канада, Латвія, Італія, Люксембург.
Чи планує Ваша компанія повертати працівників до офісу найближчим часом?
41% респондентів написали, що їх компанія не планує повертати працівників до офісу найближчим часом, 12% написали, що найближчим часом, компанія планує повертати всіх працівників до офісу і 20% респондентів повідомили, що компанія планує повертати не всі категорії працівників.
Чи планує Ваша компанія відкривати нові вакансії у 2024 році?
67% учасників дослідження повідомили, що в їх компаніях будуть відкриватись вакансії у 2024 році.
Чи зміниться кількість працівників Вашої компанії у 2024 році?
48% респондентів відповіли, що кількість працівників у 2024 році залишиться без змін, 26% респондентів написали, що кількість працівників збільшиться на ≥5%. Також, 7 % відмітили, що кількість працівників збільшиться на 610%, і 5% респондентів написали, що в їх компаніях планується скорочення кількості працівників. Доволі низькі показники скорочення кількості співробітників підтверджуться також результатами опитування Бізнес в умовах війни за першу половину 2024 року.
Чи було підвищення рівня заробітної плати у 2023 році? Якщо так, то на який відсоток?
44% респондентів зазначили, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати на 1015% 25% респондентів зазначили, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати на 1620% 4% респондентів зазначили, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати більше ніж на 21% 16% респондентів зазначили, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати менше ніж на 10% 2% респондентів зазначили, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати більше ніж на 31% Чи планує Ваша компанія підвищення рівня заробітної плати у 2024 році? Якщо так, то на який відсоток?
72% учасників дослідження підтвердили, що в їх компаніях у 2024 році заплановано підвищення рівня заробітної плати. Важливо зазначити, що 39% HR спеціалістів відмітили, що в їх компаніях планується збільшення рівня заробітної плати на 1115%, 28% HR спеціалістів відмітили, що в їх компанія планується збільшення рівня заробітної плати на 610%, 13% HR спеціалістів відмітили, що в їх компанія планується збільшення рівня заробітної плати на 1620% і лише 2% респондентів написали, що у компанії заплановано збільшення рівня зарплати на більше ніж 21%. Ці дані збігаються з планами та прогнозами СЕО щодо збільшення розміру заробітних плат працівників, викладені у опитуванні Асоціації Прогнози бізнесу на 2024 рік.
Чи відчуваєте Ви, що зараз є дефіцит кадрів?
74% респондентів відмітили, що зараз відчувають дефіцит кадрів, 17% частково відчувають дефіцит кадрів і 7% не відчувають дефіциту кадрів. Цей показник значно підвищився порівняно з попереднім періодом (55% восени 2023 року).
Перелік вакансій, які на думку HR спільноти найскладніше закрити?
менеджер середньої та вищої ланки (директор, керівник); спеціаліст вузького профілю; спеціаліст зі знанням англійської мови; маркетолог, ІТ фахівець, HR, секретар, менеджер з продажу; юрист, аудитор, адвокат, фінансист, логіст, бізнес аналітик; інженер, хімік, фармацевт, агроном, мікробіолог; слюсар, механік; виробничий персонал; робітники магазину: кухар, пекар, піцейоло; обслуговуючий персонал; комерційний директор; топ менеджмент; менеджери ЗЕД та митний брокер; На Вашу думку, які основні проблеми є зараз на ринку праці України?
дефіцит талантів; мобілізація; бажання працювати відділено; відтік кваліфікованих кадрів за кордон; вигорання і втома співробітників; неготовність рекрутерів і роботодавців до співпраці з кандидатами 40+; низький рівень інклюзивності, мало ініціатив щодо залучення ветеранів і людей з інвалідністю; відсутність стратегічного управління демографічними процесами; виїзд студентів на навчання за кордон; перерозподіл робочих сил всередині країни (концентрація кандидатів в більш безпечних регіонах); український бізнес продовжує працювати в «сірому» або «чорному» полі, що не дуже приваблює повернення населення, яке виїхало; диспропорції між зарплатними очікуваннями кандидатів та фінансовими можливостями бізнесу; брак фахівців зі знанням англійської мови; офіційне працевлаштування військовозобовязаних (через ризик бути мобілізованим). Як Ви оцінюєте свою ефективність та рівень працездатності в умовах воєнного стану?
37% HR спеціалістів зазначили, що перебувають у стані вигорання та 10% зазначили, що почали працювати гірше, проте 17% зазначили що почали працювати краще.
Чи думаєте Ви про зміну роботи?
60% представників сфери HR не планують змінювати роботу на даному етапі (74% восени 2023 року).
Як Ви підтримуєте себе під час війни?
Респонденти даного дослідження відмітили, що робота з психологом, приймання антидепресантів, малювання, вивчення історії, йога, вишивка, приготування їжі, медитація, прогулянки, волонтерство, час з родиною та друзями, навчання та робота допомагають підтримати себе під час війни.
На Вашу думку, які основні навички потрібні будуть у 20242025 роках?
Серед представників сфери HR був зроблений акцент на такі навички як:
стрес менеджмент та стресостійкість; самоорганізація; адаптивність та гнучкість; емоційний інтелект; людяність; готовність навчатись; знання іноземних мов; робота з новими технологіями та ШІ; критичне мислення; ефективна комунікація; управління змінами.
Довідкова інформація про учасників дослідження:
В дослідженні взяли участь 109 фахівців зі сфери управління персоналом (49% керівники департаменту, 24% менеджери середньої ланки, 26% топ менеджмент, 3% молодший персонал).
Більше 60% учасників даного дослідження представлять міжнародний бізнес. 50% компаній є представниками великого бізнесу, 43% середнього бізнесу, та 7% малого бізнесу.
Найбільша кількість учасників дослідження представляють оптову та роздрібну торгівлю, фармацевтичний сектор, виробництво продуктів харчування та спеціалізовані консультаційні послуги (юридичні, аудиторські, маркетингові, рекрутингові, тощо).
Серед учасників дослідження були також представники аграрної сфери, фінансових послуг, переробної промисловості, виробництва товарів масового вжитку нехарчового призначення, виробництва промислових товарів, ІТ, металургії, легкої промисловості, хімічної промисловості, логістики, будівництва, сфери гостинності, закладів громадського харчування та інші.
Дослідження тривало у період з лютого до квітня 2024 року та охоплювало період серпень 2023 квітень 2024 рр. Участь у дослідженні була анонімною.
26.04.2024
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119