Кількість СЕО, які вважають вигідними інвестиції в Україну зросла майже вдвічі з 2022 року
Інтегральний показник Індексу інвестиційної привабливості України незначним чином знизився у 2023 році до 2,44 балів з 5-ти можливих (2,48 балів у другій половині 2022 року). Такими є результати нової хвилі дослідження, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією за аналітичної підтримки Gradus Research.
те, що оцінка СЕО членських компаній Асоціації поточного стану інвестиційного клімату у 2023 році залишається переважно негативною, кількість топ-менеджерів, які вважають, що нові інвестиції в Україну будуть вигідними, зросла майже вдвічі.
Наразі більшість, а саме 84% опитаних директорів членських компаній Асоціації вважають інвестклімат несприятливим. Втім серед них зменшилась кількість респондентів, що вважають його вкрай несприятливим з 37% до 24%. Нейтрально оцінюють поточний інвестклімат 7% топ-менеджерів, і ще 9% вважають його скоріше сприятливим.
Попри війну 32% вважають, що новим інвесторам буде вигідно заходити в Україну (рік тому так вважали 17% респондентів). При цьому 57% опитаних нами компаній, що вже присутні на українському ринку, збираються інвестувати в Україну під час війни, а 79% готові долучатися до процесу відбудови.
Оцінка динаміки інвестклімату за попередній рік залишається стриманою. Майже половина респондентів, а саме 48% вказують на погіршення інвестиційного клімату, 39% вважають, що суттєвих змін не відбулось, і 13% вважають, що інвестклімат поліпшився. Протягом наступних шести місяців 38% очікують подальшого погіршення ситуації, а 48% вважають, що інвестклімат не зазнає суттєвих змін. Водночас 14% топ-менеджерів прогнозують покращення ситуації у першій половині 2024 року.
Повномасштабна військова агресія росії проти України продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, на другому та третьому місцях корупція та слабка судова система. Серед позитивних змін бізнес-лідери найвище оцінили надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, дерегуляційні ініціативи та диджиталізацію державних послуг.
«Оцінка топ-менеджерів часто має емоційне забарвлення та залежить від багатьох факторів, зокрема й від ситуації на фронті. Попри доволі стриману поточну оцінку та прогнози розвитку інвестиційного клімату, бачимо позитивні сигнали, як-то кількість компаній, готових інвестувати під час війни. Ми також бачимо, що суттєво зросла кількість компаній, які вважають вигідними нові інвестиції в Україну. Безперечно, поширенню таких думок сприяє наш євроінтеграційний рух та чіткі сигнали європейських союзників, що майбутнє України в ЄС. Щоб посилювати цю впевненість, ми в Асоціації плануємо інтенсифікувати роботу в євроінтеграційному напрямку», коментує результати дослідження Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації.
ЯК МИ ВИМІРЮЄМО ІНДЕКС
Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. За всю історію вимірювання Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони вище 4 балів. У поточній хвилі опитування взяли участь 85 директорів найбільших міжнародних та українських компаній. Партнер із дослідження Gradus Research.
22.12.2023
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119