Липневий обвал споживчих цін на овочі не досягнув рівня грудня минулого року – Інститут аграрної економіки
У липні 2023 року споживчі ціни на капусту білокачанну зменшились проти червня на 48,9 %, цибулю ріпчасту на 34,2 %, моркву на 30,4 %. Це є найсуттєвішим зниженням серед 33 найменувань продуктів харчування, помісячну динаміку цін на які відстежує Держстат України. Втім, ціни на ці продукти значно перевищували показники грудня 2022 року, зокрема по цибулі на 17,9 %, капусті в 1,8 разу, цибулі у 2,1 разу, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, коментуючи оприлюднені Державною службою статистики України ціни на споживчому ринку у липні 2023 року.
За його словами, зважаючи на традиційну тенденцію падіння споживчих цін на овочі в другій половині літа на початку осені можна очікувати подальше зменшення споживчих цін на овочі. Зокрема, торік по капусті вони знижувалися з липня 2022 року до січня 2023 року, по моркві з серпня до грудня минулого року.
Водночас нині наявні ознаки припинення подальшого розвитку спадної тенденції цін. Якщо після тривалого з серпня 2022 року до травня 2023 року зниження споживчих цін на буряк, у червні 2023 року їх зростання лише відновилося (+7,7 %), то у липні вони зросли у рекордні 3,1 разу. Також після тривалого зниження, яке спостерігалося з серпня 2022 року до травня 2023 року зафіксовано рекордне в 1,7 разу зростання цін на картоплю. Всі ці чинники змушують припустити можливість зростання цін і на інші види овочів, зазначив науковець.
За прогнозними оцінками науковців Інституту агарної економіки, з огляду на те, що під впливом зростання цін на енергоносії падіння споживчих цін на перероблені продукти харчування та продукти тваринництва загальмувалося, у серпні значного зменшення цін на продукти харчування, скоріше за все, не відбудеться, підсумував Юрій Лупенко.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
17.08.2023
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119