Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 25% до 22%. НБУ також повідомило, що у червні споживча інфляція сповільнилася до 12,8% у річному вимірі.
В Українському союзі промисловців і підприємців привітали рішення знизити ставку, але вважають, що 3 пункти це недостатньо для того, щоб оживити економіку. Окрім того, просто рішення про зниження ставки без розроблення чіткої політики повернення банківської системи до кредитування бізнесу, виробництва не матиме значного впливу.
«Слабкий і запізнілий вплив облікової ставки на інфляцію став нікчемним і її величина повинна встановлюватися з міркувань відновлення економічної самодостатності, росту економіки», пояснили в діловому союзі.
Загалом на інфляцію впливають два чинники: грошова і товарна маси.
Емісія наростила грошову базу на 168 мільярдів гривень, на 23%, і на кінець червня база сягнула 907 мільярдів гривень. Більше того, розширення маси грошової поєдналося зі звуженням маси товарної за час після запровадження ставки, ВВП скоротився на 20% або приблизно на 1 трильйон гривень.
Насправді інфляцію послабили деяке зростання внутрішнього виробництва та зовнішня допомога, про що свідчить поглиблення негативного сальдо торгівельного балансу. За перше півріччя поточного року чистий імпорт товарів зріс відносно другого півріччя 2022 року на 15% і досягнув 12 мільярдів доларів, або 429 мільярдів гривень.
Але ці фактори не є стійкими, адже емісія гривні триває, а бізнес має значний кредитний голод. За опитуваннями УСПП, 60% підприємців не можуть взяти кредит через високі ставки. Програма «Доступні кредити 57-9» має замалі масштаби.
Свого часу запровадження ставки 25% одразу поклало край тенденції зростання кредитування бізнесу і переломило її до невпинного падіння. Втрати кредитування оцінюються у 150 мільярдів гривень, що веде і до втрат виробництва. Незначне зниження ставки не вплине на цю проблему, тут потрібні кардинальніші заходи і чітка політика Нацбанку спільно із урядом.
Паралельно із цим є заохочення фінустанов інвестувати у депозитні сертифікати НБУ, які вже перетнули поріг у пів-трильйони гривень (514 мільярдів на кінець липня) і перевищили обсяг комерційних кредитів, наданих корпоративному сектору. Також відбувається штучне підвищення дохідності державних облігацій.
НБУ по-старому встановлює ставку вище інфляції, у той час, як більшість країн успішно долають інфляцію за облікової ставки суттєво нижчої від інфляції.
«Показник інфляції, на який опирається НБУ, може зрости вже з середини осені», прогнозують в УСПП.
Раніше діловий союз, Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану вже проводили консультації і засідання із Національним інститутом стратегічних досліджень, НАН України, фінансистами, які дійшли одностайного висновку: грошово-кредитна політика НБУ потребує корекції, мають бути розширені програми кредитування бізнесу за доступними ставками.
Ця позиція, передана в Офіс президента, уряд, НБУ, лишається незмінною.
28.07.2023
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119