Ситуація на ринку нелегальної тютюнової продукції залишається критичною
На сьогодні, в такі надскладні для України та її економіки часи, питання тіні, на жаль, все ж залишається болючим. І найбільш показовим у даному випадку є ринок нелегальної тютюнової торгівлі. Про це Європейська Бізнес Асоціація вже неодноразово наголошувала, а останнє дослідження KANTAR Україна ще й це наочно демонструє.
Так, в лютому 2023 року рівень нелегальної тютюнової продукції сягнув 20,2% тобто загальна тенденція майже не змінилась у порівнянні з минулорічними показниками. До прикладу, минулорічне дослідження у серпні показало, що рівень тіні в індустрії сягнув рекордних 21,9%. Тож глобальних тенденцій до зниження цього деструктивного для економіки явища у 2023 році, на жаль, поки не спостерігається. А, для розуміння, ще у 2020 році середньорічний показник обсягів нелегального ринку сигарет в Україні становив 6,9%, що вже було колосальною проблемою та втратою для державного бюджету.
Якщо ж конвертувати відсоткові показники в реальні цифри бюджет України втрачає 22 млдр. грн на рік у вигляді несплачених податків від нелегального ринку тютюнової продукції, що є просто астрономічною сумою, враховуючи повномасштабну війну та потреби країни у фінансуванні та наближенні нашої Перемоги.
Відповідно до результатів, ключову долю нелегального ринку займає продукція, маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально реалізується в Україні 10,8%, окрім цього підроблена продукція або акцизні марки (контрафакт), що становить 7,9% та контрабанда 1,5%.
Серед головних каналів дистрибуції нелегальної продукції в «ТОПі» кіоски та магазини, які займають 35% та 33% відповідно серед усіх точок розповсюдження. 19% реалізується через вуличних торговців, а 10% припадає на відкриті ринки.
Якщо ж розглянути географію розповсюдження нелегальних виробів, то абсолютним анти-рекордсменом є Дніпропетровська область, де реалізується 14%. У Харківській, Одеський та Львівській областях цей показних становить по 9% в кожній.
«Ситуація в країні не проста, так. І, так, існує чимало задач, які потребують уваги влади, різних державних органів. Але все ж має бути пріоритетність. І боротьба з тінню, в контексті економічного відновлення, має бути в ТОПі. Бо коли, з одного боку, бачиш схожі результати, вірніше, їх відсутність в питанні боротьби з тінню, з іншого, чуєш в бізнес-колах інформацію про посилення тиску правоохоронних органів саме на прозорий бізнес виникає купа риторичних питань щодо того, чого ми як країна зможемо досягти, слідуючи такому курсу. Зокрема, залучити нові інвестиції це навряд допоможе. Бо крім ризиків безпекових з’являються ще і внутрішні», зазначила виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації, Анна Дерев’янко.
Тож Європейська Бізнес наголошує, при таких критичних показниках нелегального ринку правоохоронцям необхідно максимально активізуватися та докласти усіх зусиль аби ситуація в країні почала покращуватись. І мова йде не про якийсь один орган в даній ситуації всі відповідальні правоохоронні структури повинні рухатися консолідовано, єдиним фронтом задля вирішення цієї масштабної проблеми. Водночас, видається, що доречним би було, аби ситуацію з тінню взяв під особистий контроль Офіс Президента України та контролював ефективність цієї боротьби, результативність. Адже це прямо впливає на репутацію країни і в жодному разі не можна допустити, аби вона погіршилась.
16.05.2023
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119