ЗВТ з Туреччиною потребує від України більш системної державної підтримки промисловості
Промислова політика в Україні і Туреччині значно відрізняється, причому не на нашу користь.
До прикладу, Анкара компенсує національним виробникам частину вартості енергоносіїв, що робить їх більш конкурентоспроможними. Також безпосередньо в індустрії діє низка програм, що передбачає звільнення від сплати деяких видів мит і податків, часткову компенсацію відсотків по кредитам тощо.
Українські промисловці підтримують договір про зону вільної торгівлі з Туреччиною в частині перспектив побудови в Україні заводу з випуску безпілотників Bayraktar, подальшого розширення експортних ринків тощо.
На цьому наголосили в УСПП.
В діловому союзі при цьому додали, що по багатьом напрямам економічної співпраці мають бути встановлені перехідні періоди для того, щоб Україна мала час застосувати дзеркальні турецьким механізми підтримки власної промисловості. Це має бути послідовна спільна робота влади і бізнесу, профільних ділових асоціацій.
Угода, що ще має бути ратифікована в парламенті, при грамотному її використанні дійсно може бути вигідною вітчизняним експортерам.
Позитивом є збереження в Україні експортного мита на металобрухт у розмірі 180 євро за тонну. Адже Туреччина є одним із найбільших імпортерів даної продукції. Також галузь АПК (молочне господарство, крупи, мясо і т.д.) отримає нарешті знижені мита для постачання продукції в Туреччину. Хоча при цьому поки український ринок недостатньо захищений від вивозу сировини, натомість постачання сюди переробленої готової продукції.
Також легка промисловість України має низку пересторог.
За останніх 10 років турецький імпорт в Україну перевищив відповідний український у 53 рази і продовжує постійно зростати. Сальдо галузевої торгівлі гіпертрофовано від’ємне. Це результат багаторічної комплексної підтримки текстильної промисловості з боку турецького уряду. На цьому наголосили в «Укрлегпромі».
З огляду на завершення переговорів щодо укладення угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною, представники галузевого бізнесу наполягають на лібералізації лише після перехідного періоду на групу товарів: шкіряні вироби, вироби з натурального і штучного хутра готова трикотажна продукція, готова текстильна продукція, взуття, головні убори та ін.
Найбільшу увагу промисловців викликає галузь машинобудування. В Туреччині існує ціла система програм підтримки даної сфери, про інші заходи кредити, пільги ми вже зазначали вище.
Можна, звичайно, опиратися на закон про локалізацію, нещодавно проголосований у Верховній Раді України, проте для його імплементації на практиці потрібні додаткові заходи.
Відтак, складно говорити про можливість збільшення експорту, хоча є непогана перспектива налагодження спільного виробництва.
«Судячи із озвучених положень угоди про ЗВТ із Туреччиною є велике поле для роботи урядовців разом із вітчизняними промисловцями. Це можливість, яку можна використати для економічного розвитку, проте цьому, знову ж таки, має передувати низка перехідних періодів та відповідні прозорі методи підтримки власного товаровиробника», резюмували в УСПП.
07.02.2022
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119