Урожай цукрових буряків в 2004 р. може забезпечити 1,8 млн. т цукру, що відповідає внутрішній потребі
Упродовж останнього десятиріччя український ринок цукру знаходиться у затяжній кризі, наслідком якої є значне скорочення виробництва та масова втрата традиційних експортних ринків збуту українського бурякового цукру. Серед досягнень цього сезону можна зазначити суттєве збільшення виробництва бурякового цукру в Україні, що дає можливість задовольнити внутрішнє споживання без імпорту квотного тростинного цукру-сирцю з урахуванням перехідних запасів. Хоча в бюджеті на 2005 р. передбачена така можливість (125 тис. т) та існує вірогідність неприйняття даної статті закону за клопотанням НАЦУ „Укрцукор", яка вже виступила з відповідною заявою.
За прогнозом ТОВ Аграріка, виробництво бурякового цукру в сезоні 2004/05 р. становитиме близько 1,8 млн. т, що в середньому на 25 % вище, ніж у попередніх двох сезонах. Також це найвищий рівень виробництва за останні п’ять років. У цьому сезоні переробкою цукрових буряків займалося 120 заводів. Але можливість забезпечення себе цукром власного виробництва не є достатнім фактором для покращання ситуації в галузі. Потужності з переробки цукрових буряків в Україні недостатньо завантажені, в поганому стані знаходиться матеріально-технічна база підприємств, високий ступінь фізичного зносу обладнання. Для вирішення проблеми необхідне збільшення інвестицій у галузь.
В останні роки інвестиційна привабливість цукрової галузі перебуває на досить низькому рівні. Основним стримуючим фактором є цінова ситуація на ринку. Слід зазначити, що в цьому сезоні фактичні ціни на оптовому ринку цукру значно вищі минулого. Середній рівень оптових цін в цьому сезоні складав 22502350 грн./т проти 20502200 грн./т в минулому. В основному це пов’язано з подорожчанням паливо-мастильних матеріалів, зростанням інфляційних процесів в економіці та пізнішим запуском цукрових заводів. Незначний вплив на цінову динаміку справила нестабільна політична та фінансова ситуація в країні, що дало можливість підприємствам уникнути зниження цін в розпал цукрового сезону. Після поступового зниження на початку жовтня цього року оптові ціни на цукор в Україні зросли в середньому на 100 грн./т або 4,4%. У цілому негативні явища в економіці та політичному житті країни не справили дестабілізуючого впливу на стан галузі, як це спостерігалося на зерновому ринку. Заводи в цьому сезоні працювали в більш-менш нормальному ритмі, лиш незначна кількість підприємств зупинялися внаслідок нестачі цукросировини чи мазуту.
Як видно з таблиці 1, запаси цукру в Україні в цьому сезоні перебувають на вищому рівні, ніж у минулому, за рахунок збільшення виробництва бурякового цукру.
У цьому сезоні спостерігається збільшення попиту на цукор в Україні, в основному з боку кондитерської, пивобезалкогольної та консервної галузей харчової промисловості країни.
Значне зростання виробництва спостерігається в таких галузях харчової промисловості, як кондитерська, виробництво молочних консервів, пивобезалкогольна та ін. В таблиці 3 наведено дані щодо виробництва основних видів цукромісткої продукції. Зростання попиту з боку кондитерської галузі, основного промислового споживача цукру, перш за все пов’язано зі збільшенням експорту кондитерських виробів.
Слід зазначити суттєве зменшення торгової активності в країні. Спостерігалося значне скорочення імпорту цукру-сирцю. Серед причин такого явища збільшення виробництва бурякового цукру, зміни в законодавстві стосовно проведення давальницьких операцій з цукром, зростання виробництва в деяких традиційних країнах імпортерах давальницького цукру з України. Давальницький імпорт цукру-сирцю за січень листопад 2004 р. склав 25,7 тис. т проти 204,1 тис. т за аналогічний період 2003 р. Мито на імпорт цукру-сирцю в Україну становить 300 EUR/т.
Оскільки цукор власного виробництва з України практично не експортується, то у вересні листопаді 2004 р., за даними ТОВ „Аграріка", експорт білого цукру скоротився майже у десять разів порівняно з аналогічним періодом минулого сезону до 11,9 тис. т. Але при цьому в країну було реімпортовано понад 8 тис. т білого цукру, вивезеного раніше за давальницькими угодами, що фактично звело експортну торгівлю цукром до мінімуму.
Значно зріс імпорт білого цукру. Через високу ставку імпортного мита даний товар завозиться в основному за давальницькими угодами або з використанням договорів про вільну торгівлю. Також цукор завозиться у вигляді какаомісткої продукції (вміст какао близько 28 %). Дещо змінилася географія імпорту. В основному здійснюються поставки цукру за давальницькими угодами з країн, що недавно отримали членство в ЄС: Польща та Литва. Основною причиною цьому є вимога Єврокомісії щодо зменшення запасів цукру в цих країнах, оскільки перевищення їхнього рівня, встановленого комісією, є результатом сплати високих штрафів. Цукор, змішаний з какао, імпортується за давальницькими угодами з Литви та в рамках договору про вільну торгівлю з Білорусі. У цьому сезоні таким способом завезено більше 7 тис. т цукру, тоді як в аналогічному періоді минулого сезону даного імпорту не спостерігалося.
Богдан ТИМКІВ, „Агро Перспектива"