Національна асоціація „Укрцукор” пропонує зберегти на наступний сезон – 2005/06 р. – правила гри на внутрішньому ринку, зокрема рівень мінімальних цін
Перший заступник голови „Укрцукор” Петро Борисюк говорить, що асоціація на засідання ради директорів 9 грудня вирішила запропонувати Кабінету Міністрів на 2005/06 маркетинговий рік ( 1 вересня 2005 р. по 1 вересня 2006 р.) мінімальні ціни на цукор на рівні 1975 грн./т (без врахування податку на додану вартість), або 2370 грн./т (з ПДВ). Власне рівень мінімальних цін залишається таким же, як і в попередні кілька та поточному маркетинговому році. Єдина відмінність тільки в тому, що цукровики пропонують зафіксувати ціни в постанові без урахування ПДВ на відміну від раніше прийнятих документів. За інформацію „Укрцукор” це пов'язано зі змінами в оподатковуванні, що набирають чинності з 1 січня 2005 р.
Пан Борисюк говорить, що мінімальна ціна на буряки и цукор без врахування ПДВ зручніша для обрахунків. За його словами, з 1 січня 2005 р. буде існувати кілька категорій сільськогосподарських виробників з точки зору ставки ПДВ. Зокрема, частина виробників буде сплачувати 20 % ПДВ, частина – 6 %, ще ряд юридичних осіб, що працюють в АПК – 9 %, а ще частина – взагалі не будуть сплачувати ПДВ, користуючись пільговим режимом оподаткування. Асоціація підготувала відповідний проект урядової постанови. У проекті також запропоновано зберегти на тому ж рівні, що діють і нині, мінімальні ціни на цукрові буряки – 137,5 грн./т (без ПДВ), або 165 грн./т (з ПДВ). „Всі погодилися з тим, що навіть з огляду на інфляцію 8,9 %, треба зберегти мінімальні ціни на попередньому рівні. Тому що ці ціни не для торгівлі, а для визначення рівня, нижче якого не можна опускатися”, – сказав пан Борисюк. За його словами, власне, з початку цукровики хотіли ініціювати підвищення мінімальних цін відповідно до рівня інфляції, проте ця ідея не була підтримана більшістю ради асоціації. Крім того, П. Борисюк каже, що асоціація наразі сподівається на введення з наступного року дотацій на цукрові буряки, і що виробники цукрової сировини будуть отримувати державні дотації в обсязі 30 грн./т коренеплодів. На думку цукровиків, дотації дозволять збільшити доходи сільськогосподарських виробників і утриматися від необхідності істотно підвищувати ціну на цукор.
Що стосується квоти на виробництво цукру із цукрових буряків для внутрішнього ринку, то за словами П. Борисюка, Кабінет Міністрів може встановити на 2005/06 маркетинговий рік трохи менший обсяг квоти, ніж той, що діє в поточному сезоні – швидше за все, на рівні 1,79 млн. т замість 1,8 млн. т. П. Борисюк каже, що це була пропозиція Міністерства економіки та європейської інтеграції; фахівці Мінекономіки пояснюють свою точку зору тим, що споживання цукру скорочується зважаючи на зменшення кількості населення в Україні. Асоціація не заперечує проти зміни квоти «А».
Станом на середину грудня проект постанови про мінімальні ціни на цукор і квоту проходить погодження в різних відомствах і, на думку представників Департаменту продовольства, буде підписаний вже після Нового року. За словами пана Борисюка, що хоча законом про ринок цукру і передбачено затвердження мінімальних цін на цукор, буряки і встановлення квоти на наступний маркетинговий рік до Нового року, це питання не є проблемним і принциповим, адже мінімальна ціна стане чинною тільки 1 вересня 2005 р. П. Борисюк нагадав, що власне ціни і квота на 2004/2005 МР були затверджені в лютому 2004 р.
У розмові перший заступник голови „Укрцукру” також зазначив, що заводи закінчують сезон переробки цукрових буряків. На поточний момент працює 9 підприємств, а решта вже відпрацювали сезон. За попередніми даними, заводи вироблять близько 1,8 млн. т цукру з буряків. Враховуючи перехідні залишки та запаси продукції в держрезерві, дестабілізації та цінових коливань на внутрішньому ринку не повинно бути. Що ж стосується прогнозу цін на наступний рік, то на думку фахівців асоціації, вони в середньому складатимуть 2500-2600 грн./т, хоча наразі ціни тримаються позначки 2300-2400 грн./т, а протягом наступного року, безумовно, будуть періоди, коли ціни досягнуть позначки 2700 грн./т.
Довідка: На 2004/05 МР Кабмін зберіг мінімальні ціни на цукор на рівні 2370 грн./т (з ПДВ) аналогічно 2003/04 МР, а на буряк – 165 грн./т. На 2004/05 МР квота на виробництво цукру для внутрішнього ринку була встановлена на рівні 1,8 млн. т.
Мінімальні ціни на цукор і буряки, а також квота на виробництво цукру встановлюються урядом, відповідно до Закону про державне регулювання ринку цукру. Закон був прийнятий Верховною Радою в червні 1999 р.
Квота поставки цукру на внутрішній ринок (квота "А") – максимальна кількість цукру для поставки на внутрішній ринок з 1 вересня поточного року до 1 вересня наступного року для задоволення внутрішніх потреб. Мінімальна ціна на цукрові буряки – нижня межа ціни при укладанні угод купівлі-продажу цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" та квоти "В" (ст. 1 закону „Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру, 17 червня 1999 р.).
Мінімальна ціна на цукор – нижня межа ціни при укладанні угод купівлі-продажу на внутрішньому ринку України в обсягах квоти "А".
Мінімальна ціна на цукрові буряки, які поставляються для виробництва цукру квоти "А" та квоти "В", і мінімальна ціна на цукор квоти "А" визначаються щорічно Кабінетом Міністрів України за пропозиціями Міністерства агропромислового комплексу України з урахуванням базисної цукристості. Мінімальна ціна на цукрові буряки, які поставляються для виробництва цукру квоти "А" та квоти "В", і мінімальна ціна на цукор квоти "А" встановлюються щорічно до 1 січня поточного року із застосуванням щомісячних індексів інфляції. Мінімальні ціни на цукор і цукрові буряки встановлюються на рівні, що забезпечує прибутковість виробництва відповідних видів продукції. (ст. 6 Закону „Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру, 17 червня 1999 р.).