До тисячної армії елеваторів в Україні на початку жовтня 2017 долучився оновлений та модернізований елеватор групи «РОСТОК-ХОЛДИНГ» у Новгород-Сіверському.
Історія одного елеватора. Приблизно так можна почати розповідь про реконструкцію нашого «красунчика у Новгород-Сіверському».
«Реконструкція Новгород-Сіверського елеватора дозволить реалізувати наш план з оптимізації структури сівозміни по цьому кластеру, зокрема в 2 рази розширити площі під найбільш рентабельною культурою — кукурудзою. Це також дасть можливість відкоригувати посіви менш рентабельних сільськогосподарських культур», — навесні 2017 ділився планами Валерій Ласьков, Генеральний директор групи «РОСТОК-ХОЛДИНГ».
Звичайно, що були складнощі під час реалізації проекту. Про всі складні та напружені моменти реконструкції куратор проекту — виконавчий директор групи Дмитро Купавцев не розповідає.
Усі чудово розуміють, що складнощі завжди є. А в ситуації, коли будуєш не з нуля, а йде реконструкція об’єкта, то напружених моментів вистачає.
На обмежених ділянках треба було і роботи з демонтажу виконати (розчистити майданчик, демонтувати старі склади, старі фундаменти, металоконструкції), будівельну техніку розмістити, матеріали завезти, якісно обладнання встановити. «Ми співпрацювали з перевіреними постачальниками обладнання та будівельниками. Будівельників було дві групи. Одні виконували фундамент, інші монтували металоконструкції. Працювати тільки з одним підрядником — великий ризик», — розповідає заступник виконавчого директора з будівництва та експлуатації елеваторно-складських комплексів групи «РОСТОК-ХОЛДИНГ» Ярослав Штика.
Працювали хоч і напружено, але динамічно. Усі роботи виконали. І що головне — вклалися у заплановані терміни.
«Проект виконувався в дуже стислі терміни. Ми розпочали будівництво в березні, а вже у вересні приймали продукцію», — говорить виконавчий директор групи Дмитро Купавцев.
Окрім термінів, ще вагомішим і серйознішим аргументом є вартість проекту. На тлі постійно зростаючих цін, нестабільної гривні й коливань на ринку зерна та молока, правильно прорахувати всі фінансові нюанси ой як непросто.
Але і тут команда справилася.
«Сьогоднішні інвестиції склали більше 100 мільйонів гривень, і це свідчить про те, що ми не тільки навчилися вирощувати хліб, досягати високих показників і результатів на полях, але й зберігаємо вирощений урожай якісно та продаємо його за хорошими ринковими цінами. Наші хлібороби вже вміють на новгородській землі вирощувати пшеницю — до 6 тонн, кукурудзу — до 9 тонн і більше, соняшник — по 2,5 тонни на гектар, сої — по 2,5 тонни, ячменю маємо 5,6 тонни з гектару цього року», — зазначає голова координаційної ради групи Віктор Кияновський.
Урочисте відкриття
Жовтневий ранок був дощовий. Для аграрія дощ — це завжди добре, тому настрій у працівників Новгород-Сіверського кластеру групи був піднесений та святковий.
Пісні про Україну та благодатну землю, хліб-сіль — почесним гостям, піднесена промова голови координаційної ради групи «РОСТОК-ХОЛДИНГ» Віктора Кияновського, почесні грамоти працівникам і будівельникам, слова подяки всім причетним до будівельних робіт, молитва та освячення елеватора, перерізання червоної стрічки. Урочистості з нагоди відкриття модернізованого елеватора оперативно переросли в будні. І машини з білими емблемами «РОСТОК-ХОЛДИНГ» одна за другою вивантажують соняшник.
Елеватор почав роботу, як і планувалося. А далі — робочі будні, прийомка, доробка, відвантаження зерна та соняшнику.
А в перспективі — зростання потужностей та друга черга модернізації елеватора.
А в перспективі — зростання потужностей та друга черга модернізації елеватора.
ТОЧКА ЗОРУ
Віктор КИЯНОВСЬКИЙ,
голова координаційної ради групи «РОСТОК-ХОЛДИНГ»
Можу впевнено сказати про те, що всі інвестиції, нові технології, які впроваджує наша компанія, дають результат. Вдячні також місцевій владі, котра підтримує нашу компанію. Відповідно, група працює над соціальними угодами. Щороку вкладаємо в соціальні проекти близько 600 тисяч гривень. Ще підтримуємо проекти, спрямовані на розвиток молоді та спорту в регіоні. Все це разом свідчить про те, що маємо партнерські стосунки з владою на Чернігівщині.
Новгород-Сіверський — особливий регіон. Це північ області та північ нашої країни. Реконструкція і початок роботи оновленого комплексу дозоляють говорити про подальше наше зростання в економічному плані.
Окремо зауважу, що на комплексі в Новгород-Сіверському встановлене складське обладнання для зберігання українського виробництва. Єдиний іноземний елемент — сушарка Petkus від німецької компанії. Решта обладнання — з України. Про що це свідчить? Про те, що група підтримує власного виробника та дбає про надходження до бюджету. Ми хочемо всі разом досягти європейського рівня розвитку країни.
ІСТОРІЯ ОДНОГО ЕЛЕВАТОРА
Про Новгород-Сіверський елеватор, про рішення щодо його модернізації та про те, як і коли цей об’єкт з’явився в «РОСТОК-ХОЛДИНГ», згадує виконавчий директор групи Дмитро Купавцев.
Дмитре Вікторовичу, почнімо з того, чому елеватор важливий для Новгород-Сіверського кластеру і що зміниться в елеваторному господарстві групи після введення в експлуатацію оновленого підприємства?
Підприємство та землю група придбала 2013 року. Це було старе ХПП, яке до нашого приходу щороку обробляло 10 тис. тонн різних культур. У 2013 році, восени, на ХПП зайшла група «РОСТОК-ХОЛДИНГ».
Словом, у групи додалося 12 тис. га землі.
Далі ми купили техніку для проведення посівних робіт. Проблема була в тому, що елеватор не задовольняв потреби кластеру. Адже ми змінили сівозміну, змістили акценти. Почали робити ставку на більш рентабельні культури, зокрема кукурудзу.
Елеватор міг забезпечувати від 200 до 400 тонн сушіння кукурудзи на добу залежно від вологості. Але цього було замало, тому ми давно планували реконструкцію. Зібрали сили і гроші та вирішили реалізувати проект цього року.
За реконструкцією першої черги в нас за проектом стоять дві черги подальшої модернізації та оновлення.
Нині можна казати, що з урахуванням реконструкції першої черги оборот зерна цього підприємства буде доходити до 100 тис. тонн. Тобто, ми в 10 разів збільшуємо вал.
Інший нюанс: Новгород-Сіверський — сторона північна, є опади, всі пізні культури треба підсушувати, треба перевалювати, доробляти.
Кукурудзи тут багато, вал великий. Нам потрібно його швидко зібрати, звільнити поля, готуватися до посівної. Потрібна була потужна сушарка. Ми її знайшли.
Зважаючи, що елеватор на крайній півночі, зупинили вибір на сушарці Petkus. Вона закритого типу, з рекуперацією енергії. Плюс хороші технічні параметри сушарки щодо витрати газу на 1 тонну кукурудзи. Цього сезону протестуємо. Сушарка вже працює на соняшнику і показує непогані результати. Потім — кукурудза. Саме на цю культуру робили акцент.
Яке обладнання, окрім Petkus, використовуєте?
Усе обладнання на елеваторі українського виробництва — «Лубнимаш». І технологія, і транспортне обладнання, і силоси.
Полтавське підприємство встановило останні зразки обладнання. Всю технологію у себе змінили. Конструкція силосу не така, як раніше. Норії не такі, як колись.
Якщо відкинути в сторону технічні нюанси, що зміниться в роботі елеватора після модернізації?
Стане легше працювати в рази, тому що управління елеватором повністю автоматизоване.
Начебто нічого глобально не змінено, однак реконструкція внесла суттєві та позитивні корективи.
А що стане складнішим?
Вал зернових збільшиться в рази. Одна справа, коли 30 тис. тонн валу на рік. Нагадаю: до приходу «РОСТОК-ХОЛДИНГ» елеватор за сезон виробляв 10 тис. тонн зернових. З нашим приходом — до реконструкції — ми виходили на вал 30 тис. тонн зерна.
Багато продукції доводилося перевозити в інший кластер — у Глухів. Це додаткова логістика, додаткові витрати і так далі.
Нині плануємо виходити на 100 тис. тонн зерна за сезон.
Добре, провели реконструкцію. Це перша черга модернізації. Що далі, друга?
Поки що ми реалізували першу чергу, подивимося, які результати покаже елеватор з урахуванням реконструкції.
Подивимося на показники роботи сушарки. Час покаже.
На наступний рік ми точно не плануємо добудовувати, а будемо працювати на тих потужностях, що є. Для наших 12 тис. га землі ми зробили необхідний мінімум.
Уже цього року Новгород допомагає Глухову, трошки розвантажує.
Наскільки взагалі можна планувати розвиток елеваторів?
Моя точка зору така: всі елеватори, які ми маємо в структурі холдингу, від початку орієнтуємо під власні потреби та виробничі потужності. На сьогодні, за ідеальних погодних умов, потужностей елеваторів, теоретично, групі вистачає. Але… Треба зважати завжди на фактор погоди.
Група розуміє: найбільш рентабельні культури для нас — соя, соняшник, кукурудза. Для того, щоб вирощувати ці культури, треба нарощувати елеваторні потужності. Але можливість нарощувати постійно потужності — це завжди буде баланс між потребою та окупністю коштів у перспективі.
Елеватори потрібні. Але це дуже великі інвестиції. Тому балансуємо, знаходимо компроміси, оптимізуємо сівозміну.
Балансуємо, аналізуємо, приймаємо рішення.