ПОЛТАВЩИНА. У СЕЛІ СТАСІ ЗАПРАЦЮВАВ МОЛОЧНИЙ МІНІ-ЗАВОД
У селі Стасі Диканського району, що на Полтавщині, нещодавно ввели в експлуатацію сучасний міні-завод із переробки молока.
Проект став результатом співпраці Асоціації сприяння розвитку і співробітництва Ізраїль — Україна та країн СНД з Полтавською ОДА, Держпродспоживслужбою та аграріями Полтавщини. З роботою міні-заводу ознайомився голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Головко.
«Ми повинні споживати своє, власне — таким має бути лозунгом для підприємств Полтавщини, — зауважив очільник області. — Цей міні-молокозавод — приклад створення нових робочих міст у селі. Подібні підприємства є у кожному районі. Наше завдання, як обласної влади, — показувати кращий досвід. Нічого ж складного немає: люди запозичили кращий світовий досвід і створили у рідному селі свій міні-молокозавод, продукцію якого і споживають».
Міні-завод випускає 18 найменувань молочної продукції, окрім твердих сирів. Потужність — 500 літрів сировини за зміну. Проектна потужність — до 2 тонн молока.
«Молоко постачаємо із нашої ферми, — розповідає генеральний директор ТОВ НВП «Інтерагросервіс» Геннадій Головін. — У нас утримується більше 200 корів, яких сім місяців на рік випасаємо на зеленій траві. Корови із хімічних елементів їдять тільки натрій хлор — звичайну сіль, решту префіксів і добавок заборонив включати в раціон. Тож маємо у своїй зоні найвищу якість молока. Міні-молокозавод — це не проект бізнесу, а скоріше — соціальний. Хочу, щоб мої діти і онуки, мешканці села їли якісні продукти, варті українця».
До речі, проект від ідеї до випуску першої продукції реалізували всього за чотири місяці. Обладнання придбали у одного з кращих світових виробників — ізраїльської фірми TESSA.
«Партнерські стосунки цього підприємства з ізраїльським виробником розпочалося ще у 2013 році. Тоді делегація аграріїв з Полтавщини поїхала в Ізраїль, де відвідала одне із підприємств, що виготовляє обладнання для таких заводів», — прокоментував директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов.
Принагідно Головко згадав про програму підтримки малого та середнього бізнесу, яку обласна рада так і не прийняла. Проте поява цього заводу — яскравий приклад того, що така програма потрібна.
«На сесії говорили, що ми не кредитна спілка і не банк. Ні. Але ми повинні допомогти людям на першому етапі, коли підприємцям бракує обігових коштів, а брати кредити в банку дорого. Ми маємо дати можливість людям працювати і створювати нові робочі місця», — наголосив Головко.
На сьогодні на міні-заводі у Стасях уже працюють 9 місцевих мешканців. Ізраїльські спеціалісти завершують навчання персоналу, що тривало протягом двох тижнів.
Уся продукція, яка випускається на міні-заводі, відповідає стандартам ДСТУ та ТУ, запевнив Головін. Диканська державна лабораторія ветеринарної медицини проводить контроль якості та безпечності продукції. Зараз молоко та молочні продукти можна придбати у фірмовому магазині, що поруч з молокозаводом. У перспективі — налагодити співпрацю із торговими мережами у Полтаві.