На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


НАЗАР МИХАЙЛОВИН. «УКРЦУКОР»
ПРО СОЛОДКЕ З ГІРКОТОЮ

Робота бурякоцукрової галузі протягом 2022-2023 років - це вже рекорд, переконаний Назар Михайловин, який очолює асоціацію «Укрцукор». Попри війну, попри дуже складну логістику, попри постійні «СТОП» з боку європейських товаровиробників, українська цукрова промисловість ще раз змогла довести світу: була, є, буде. Спрацювали у 2023 краще попередніх років.

Скільки заводів працювали в сезоні 2023/2024. Яку кількість цукру виробили, скільки переробили буряків, яка якість сировини. Яка кількість цукру потрібна для внутрішнього ринку, яка кількість вже експортована, яка ще може бути експортована до кінця сезону. Чи були рекорди в 2023 в цукровій чи бурякоцукровій галузі. Якщо так, то які?

В Україні переробку цукрових буряків урожаю 2023 року (період 2023/2024 маркетингового року з 1 вересня 2023 року по 1 вересня 2024 року) здійснювали 30 цукрових заводів, при цьому 29 цукрових заводів, які є учасниками НАЦУ «Укрцукор», та ще один завод ПП «Агро-Експрес-Сервіс» (Горохівський цукровий завод) Волинської області, який не є учасником Асоціації.

У 2022 році працювали 23 цукрові заводи, у тому числі 22 цукрові заводи НАЦУ «Укрцукор» та ПП «Агро-Експрес-Сервіс» (Горохівський цукровий завод) Волинської області, що не входить до асоціації.

Першими (26 серпня 2023 року) розпочали переробку цукрових буряків урожаю 2023 року та відповідно виробництво цукру два цукрові заводи, а саме: ПрАТ «ПК «Поділля» (Вінницька область) та ТОВ «ПАНДА» (Черкаська область).

На 29 цукрових заводів, що входять до НАЦУ «Укрцукор» і які здійснювали переробку цукрових буряків урожаю 2023 року, надійшло 12,08 млн. тонн цукрових буряків з цукристістю 17,25 % проти 8,48 млн. тонн цукрових буряків з цукристістю 16,63% у 2022 році.

Цукрові заводи НАЦУ «Укрцукор» виробили з цукрових буряків урожаю 2023 року всього 1708,74 тис. тонн цукру проти 1178,63 тис. тонн у 2022 році. Вихід цукру від початку виробництва у 2023 році склав 14,52% проти 13,99% у 2022 році.

За оперативною інформацією виробництво цукру в Україні з цукрових буряків урожаю 2023 року становить 1800 тис. тонн (з урахуванням обсягів виробленого цукру, наданих Мінагрополітики цукровим заводом ПП «Агро-Експрес-Сервіс» Волинської області).

З цукрових буряків урожаю 2022 року було вироблено всього 1260 тис. тонн цукру.

За оперативними балансовими розрахунками попиту і пропозиції цукру на період 2023/2024 МР (з урахуванням перехідних залишків) наявні ресурси цукру в повному обсязі забезпечують потребу внутрішнього ринку (фонд споживання та інше споживання), створюють експортний потенціал в обсязі щонайменше 700 тис. тонн та необхідні перехідні його залишки до початку нового сезону.

Відповідно до балансових розрахунків Мінагрополітики, для забезпечення потреб внутрішнього ринку на період 2023/2024 маркетингового року необхідно 950 тис. тонн цукру та обумовлено Меморандумом між Мінагрополітики та НАЦУ «Укрцукор» (погоджений з ЄС) експорт цукру в обсязі 650 тис. тонн.

Станом на 1 лютого 2024 року, за даними ДМС, відвантажено на експорт (вересень 2023 року – січень 2024) 295 тис. тонн. Що стосується питання рекордів у 2023 році, то, на нашу думку, робота бурякоцукрової галузі і була рекордом, незважаючи на воєнні дії, дуже складну логістику, постійні виклики з боку європейських товаровиробників щодо обмеження експорту українського цукру змогла спрацювала краще попередніх років.

Є домовленість з владою про граничну кількість цукру для експорту – 650 тис тонн на 2023/2024. Що буде в разі перевищення обсягів експорту?
Чи чекати знову заборони на вивіз цукру в літні місяці, зважаючи на «сезон варення».

До 5 червня цього року на даний час ніяких змін щодо експорту цукру до країн ЄС не оголошено і заборони ще немає. На сьогодні опрацьовуються механізми експорту цукру з України до країн ЄС на період 2024 та 2025 років.

Європейська комісія уже оприлюднила свої пропозиції. Яке буде прийнято остаточне рішення щодо експорту цукру до країн ЄС з 6 червня 2024 року, враховуючи протести фермерів у Польщі, Угорщині, Словаччині, Румунії, на даний час визначитись важко.

Що стосується можливого перевищення обсягів експорту цукру з України понад 650 тис. тонн, то на даний час немає логістичних можливостей та інших умов для перевищення цього обсягу.

У цьому році, враховуючи наявні ресурси цукру, заборони на експорт цукру в літні місяці, зважаючи на «сезон цукроваріння» не може бути.

Сьогодні середні оптово-відпускні ціни цукру у його виробників коливається в межах 23,00-25,00 грн./кг з ПДВ. Ситуація на внутрішньому ринку характеризується перевищенням пропозиції над попитом, а також зниженим попитом як з боку підприємств харчової галузі, так і з боку населення – кінцевого споживача. Ціна цукру у виробників на сьогодні знизилася на понад 20% у порівнянні з початком виробничого сезону.

Куди продається український цукор? Чи долучається «Укрцукор» до вирішення конфліктних моментів з поставками українського цукру на ринки окремих країн ЄС?
Чи варто чекати внесення цукру в перелік продуктів, доступ яких буде обмежено до ринків ЄС від червня 2024?

Цукор відвантажується, в основному, на ринки країн ЄС (Італія, Болгарія, Хорватія, Чехія, Румунія, Греція, Австрія, Угорщина, Іспанія, Литва, Латвія, Словенія, Польща та інші). Через воєнні бойові дії та блокаду західних кордонів, в останні місяці українські цукрові компанії та цукрові заводи шукають логістичні можливості щодо відвантаження цукру на ринки країн Африки та Азії.

Для вирішення цього питання потрібна допомога держави, а саме щодо можливості контейнерних відвантажень цукру через Одеський порт.

Для вирішення проблемних питань з експортом цукру НАЦУ «Укрцукор» постійно співпрацює з Мінагрополітики та Мінекономіки.

Що стосується внесення цукру в перелік продуктів, доступ яких буде обмежено до ринків ЄС з 6 червня 2024 року, то остаточне рішення на сьогодні ще не прийнято.

Чим, на Вашу думку, зумовлені протести країн Європи по відношенню українського цукру? Так чи інакше ситуація на ринку цукру в ЄС не є найкращою останні пару сезонів.

Масові протести фермерів країн ЄС – вони захищають власне виробництво і проти пільгового режиму торгівлі ЄС для України.

Чи чекати цінові коливання на внутрішньому ринку. Від чого вони залежать. Ваше бачення цін на цукор на внутрішньому ринку до вересня 2024.

Цінова ситуація на внутрішньому ринку цукру буде залежати від експорту цукру. На сьогодні, через збільшення виробництво цукру з цукрових буряків урожаю 2023 року, середня ціна цукру у виробників коливається в межах 23,20-24,5 грн./кг з ПДВ, що значно нижче проти ціни у виробників на цей період у минулому році, яка була в межах 27,50-28,00 грн./кг з ПДВ.

Що стосується цінової ситуації, на внутрішньому ринку у період до нового сезону виробництва (травень-серпень), це буде залежати від площ посіву цукрових буряків, експорту та внутрішнього попиту і при цьому може коливатися в межах 24,50-25,50 грн/кг з ПДВ.

Ваші оцінки щодо площ під цукровими буряками в 2024 році. Чи сприяє ситуація на локальному ринку цукру та динамічний експорт відродженню бурякоцукрового виробництва в Україні?

За оперативною інформацією учасників НАЦУ «Укрцукор», у 2024 році прогнозуються площі посіву цукрових буряків в межах 270 тисяч гектарів. Переробку цукрових буряків планують здійснювати 30 цукрових заводів. Щодо сприяння нинішньої ситуації на локальному ринку цукру та динамічного експорту відродженню бурякоцукрового виробництва цукру в Україні на даний час передбачити дуже складно.

Свого часу українська цукрова промисловість була однією з найбільш потужних в Європі. Наразі із 192 заводів, що були здатні виробляти кілька мільйонів тонн цукру щороку, залишилося 30+ підприємств. Чи є шанси у вітчизняної цукрової промисловості заявити про себе знову на весь світ? Що для цього необхідно? Наскільки гасло про те, що майбутнє за переробною промисловістю може сприяти/заважати відродженню галузі.

Це питання можна буде обговорити після перемоги України у війні проти РФ.

Наскільки доцільно наразі завозити та переробляти сирець для подальшого експорту готового цукру.

Наразі доцільність ввозити цукор-сирець тростинний відсутня. При вступі України до СОТ встановлена квота на ввезення зі ставкою ввізного мита 2% в Україну цукру-сирцю-тростинного 268,7 тис. тон для його переробки та реалізації виключно на внутрішньому ринку. Наразі доцільність ввозити цукор-сирець тростинний для внутрішнього ринку відсутня.

Наскільки цукрові заводи є незалежними з точки зору енергозабезпечення. Чи є програми розвитку альтернативних джерел енергії із залученням до них цукровиків?

По технологічним властивостям цукрові заводи при виробництві цукру під час сезону цукроваріння використовують власну електроенергію. Цукрові заводи останні роки мають програми розвитку альтернативних джерел енергії (біогаз, біоетанол та зелена енергетика) і активно працюють над цим питанням.




СЕРГІЙ ВОВЧЕНКО. МОЛОЧНИЙ АЛЬЯНС. Де брати молоко для переробки та про експорт до ЄС









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.