На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Олександр Балдинюк. «Укркондпром»
Перешкоджання українському експорту з боку Польщі сприяє російській агресії

Президент асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк вважає, що затори українських авто на кордоні з Польщею та перешкоджання українському експорту продовольства зумовлені саботуванням та затягуванням митних процедур з боку польських митних та інших контролюючих органів.

Балдинюк зазначив, що вся аграрна та продовольча продукція була виведена за ініціативою Польщі в окрему так звану «ветеринарну» чергу, яка рухається надзвичайно повільно, тому автомобілі змушені по два тижні чекати на перетин кордону. Попри деяке покращення в останні дні, за його словами, зберігається достатньо низька швидкість перетину польського кордону автомобілями з продовольством.

«Тим більше такі покращення, як правило, чергуються з різким падінням швидкості пропуску авто. Наприклад, на основному українсько-польському пункті пропуску Ягодин-Дорогуськ польська сторона подекуди пропускає лише 5-7 авто за добу, що становить лише близько 3% від всієї «ветеринарної» черги. Після переговорів з польською стороною ситуація на кілька днів покращувалась – навіть були дні, коли проходило по 70 авто, але потім знову відбувається падіння. За попередню добу на цьому пункті пропуску пройшло 20 авто, що становить 20% від нинішньої кількості авто в цій черзі», - зазначив Балдинюк.

За словами Балдинюка, важко переоцінити політичну, військову, гуманітарну допомогу Польщі, яка підставила нашій країні дружнє плече в дуже складний період, але наразі Польща - єдина країна ЄС, яка створює перепони не лише імпорту з України, а й транзиту українського продовольства в інші країни. При цьому пункти пропуску на кордоні з іншими країнами ЄС - Словаччиною, Румунією, Молдовою – працюють майже без затримок.

«З української сторони також немає жодних затримок щодо пропуску автомобілів, що йдуть з Польщі, тому польська продукція без будь-яких перешкод потрапляє на український ринок. А через те, що черга на перетин українсько-польського кордону вже розтяглась на кілька тижнів, українські водії часто навіть не знають, коли фактично вони зможуть його перетнути, адже очікувана дата перетину кордону для кожної автівки в системі є-черга постійно змінюється залежно від фактичних темпів пропуску з польської сторони», - повідомив очільник «Укркондпрому».

За словами О.Балдинюка, значна частина продовольчої продукції, що знаходиться в цій черзі, є або швидкопсувною, або такою, що потребує особливих умов транспортування в рефрижераторних та ізотермічних авто, тому багатоденні простоювання в чергах на перетин кордону роблять експорт продукції або майже неможливим (наприклад, для свіжих ягід, які зіпсуються швидше, ніж перетнуть кордон), або економічно недоцільним для продукції, що потребує особливих умов транспортування (через високу вартість кожного дня простою реф-автомобілів).

Керівник «Укркондпрому» підкреслив, що наразі для українських товарів експортні шляхи й так вкрай обмежені, тому саме від дружніх до України європейських країн-сусідів залежить можливість України здійснювати експорт, адже можливість транспортувати свою продукцію іншими шляхами, майже втрачена.

«Найбільше пунктів пропуску саме на українсько-польському кордоні, а тому саме від роботи цих пунктів пропуску залежать перспективи українського експорту продовольства. При цьому Польща найбільш важливий транспортний вузол ще й через те, що окрім «сухопутного транзиту, це ще й доступ до портів у Ґданську, Ґдині, Свіноуйсьце та Клайпеді» - повідомив О.Балдинюк.

Тому, на його думку, створення безпідставних обмежень та додаткових вимог до української продовольчої продукції, що призводять до багатоденних черг на українсько-польському кордоні, не лише завдає шкоди українським виробникам, але й грає на руку країні-агресору.

«Знищення української економіки – саме те, чого прагне Путін, адже економічний стан країни напряму впливає на здатність чинити опір російським окупантам та фінансувати свою армію. Але зараз, на жаль, деякі польські політики, які переймаються більше політичними рейтингами на найближчих виборах, ніж думають стратегічно про наслідки своїх рішень, ненавмисне допомагають агресору завдати удару по продовольчій галузі України, створюючи перепони для експорту та транзиту української продукції», - заявив Балдинюк.

«Причому у випадку зернового експорту це - ще й додатковий важіль впливу для росіян, адже збільшує залежність від «зернового коридору», який і так є постійним елементом шантажу з боку росії. А блокування експорту товарів переробки, який під час війни є вкрай важливим для наповнення бюджету, це – скорочення надходжень валютної виручки в країну, падіння податкових надходжень у бюджет, неможливість завантаження підприємств та збереження робочих місць», - вважає Балдинюк.

За його словами, український бізнес від початку війни вже й так зазнав багато збитків через розірвання ланцюгів постачання, зростання вартості сировини і логістики, руйнування виробничих потужностей, виїзд персоналу за кордон та інші негативні фактори, пов’язані з військовими діями на території країни.

«Але причиною всіх цих збитків були російські окупанти, які й переслідували саме таку мету - знищення української економіки, щоб країна не могла чинити опір. А зараз українські експортери опинились у заручниках штучно вигаданих бюрократичних процедур та нетарифних бар’єрів, які створила на своєму кордоні дружня країна – Польща, максимально ускладнивши український експорт продовольства не лише на польський ринок, а й до інших країн, до яких продукція транспортується транзитом через польську територію. Адже в більшості випадків, українська продукція, яка застрягає на польському кордоні, лише прямує транзитом через територію Польщі», - повідомив представник «Укркондпрому».

За словами Балдинюка, намагаючись таким чином захистити власний ринок від української продовольчої продукції за ініціативою місцевих фермерів, Польща нетарифними методами значно обмежила український експорт продовольства на своєму кордоні.

«Тобто, з одного боку, Польща надає всебічну підтримку Україні у боротьбі з російськими окупантами – військову і гуманітарну, а з іншого – створюючи штучні нетарифні бар’єри – завдає помітних збитків українському бізнесу, послаблюючи Україну економічно. А через слабку економіку Україна втрачає спроможність стримувати агресора вже зараз та отримає великі збитки в довготривалому періоді через закриття бізнесів, орієнтованих на експорт», - переконаний президент «Укркондпрому».

На його думку, для України, безумовно, важлива пряма допомога інших країн – фінансова, військова, політична, гуманітарна, але не менш важливим для України є збереження економічної спроможності протистояти російському ворогу зараз і швидше відновитись після перемоги.

«Критичне падіння податкових надходжень до українського бюджету на достатньому рівні не дозволить державі забезпечувати військових всім необхідним на полі бою, позбавить можливості вчасно відновлювати інфраструктуру, яка зазнає перманентних руйнувань від постійних російських обстрілів, та і в цілому унеможливить виконання державою своїх базових функцій на належному рівні. Фактично, стримуючи таким чином, на вимогу польських аграріїв, український експорт та транзит українського продовольства своєю територією, польський уряд не свій ринок захищає, а перш за все, обмежує доступ для української продукції до ринків інших країн, побічно завдаючи подвійного удару по українській економіці», - вважає Балдинюк.

За його словами, як результат, українські переробники, які й так зазнали значних втрат через війну, втрачають зараз своїх клієнтів по всьому світу через постійні затримки з доставкою вантажів, зростання собівартості продукції, у зв’язку із здорожчанням логістики, а також сплачують значні штрафи, через неможливість прогнозувати терміни доставки та, відповідно, виконувати контракти і вчасно поставляти продукції на полиці торгмереж.

«Для багатьох українських виробників, експорт – важлива можливість утримувати фінансово-економічний стан компанії на прийнятному рівні, та, відповідно, сплачувати податки в бюджет, зберігати робочі місця. Неможливість повноцінно здійснювати експорт призведе до неминучого скорочення робочих місць та лише посилить соціально-гуманітарні проблеми, вирішення яких є дуже важким для воюючої країні. Скорочення робочих місць та падіння рівня життя в Україні призведе до збільшення міграції українських громадян, в тому числі – в Польщу, створюючи додаткове навантаження і на польський бюджет. Крім того, через падіння податкових надходжень Україна потребуватиме ще більше зовнішнього фінансування на свої нагальні потреби, в тому числі, і від ЄС», - повідомив представник «Укркондпрому» Балдинюк переконаний, що така ситуація є стратегічно невигідною для жодної сторони і потребує об’єктивного аналізу та додаткових рішень з боку польської влади.

«Цілком зрозуміло, що Польща зараз зіткнулась із значно більшим обсягом українського експорту та транзиту, ніж було до війни, і це викликає певне занепокоєння з боку місцевого бізнесу та влади. Але ми б були дуже вдячними польській владі за чесну розмову з власними польськими фермерами та аргументоване пояснення, чому заяви про шкоду місцевим фермерам від українського продовольства, особливо яке йде транзитом, є перебільшеними, та чому від економічного послаблення України виграє наразі тільки Росія», - зазначив Балдинюк.

Він нагадав, що польські фермери отримують значні компенсації від ЄС за потенційні збитки від зростання українського експорту, але утруднення і імпорту, і транзиту української продукції продовжується. При цьому, за його словами, через перепони на польському кордоні для транзиту української продукції, її заміщує на багатьох зовнішніх ринках саме Росія, отримуючи додаткові надходження у бюджет для продовження фінансування війни.

«Ситуація, що утворилася на українсько-польському кордоні - не є випадковістю, чи результатом повільної роботи окремих митників. Схоже на те, що митні процедури наразі використовуються польськими митниками в якості нетарифних бар’єрів для стримування обсягів українського експорту. Але перед обличчям цілком конкретної загрози з боку спільного ворога, ми закликаємо польських політиків сприяти зняттю бар’єрів на пунктах перетину кордонів. Це важливо, щоб Україна та Польща змогли вистояти разом», - переконаний президент «Укркондпрому».




Галина Радзіцька. Corteva Agriscience
Про вчасне внесення ЗЗР для контролю амброзії









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.