У Степу в незібраних посівах зернових колосових культур доживлюється клоп шкідлива черепашка, який за чисельності 0,22 і більше екз. на кв.м перелітає в місця зимівлі (перелетіло 8% клопів). Відсоток окрилених клопів становить 4065%. Середня чисельність личинок становить 0,30,6 макс. 37 (Донецька, Луганська обл.) екз. на кв.м. Переважна більшість личинок перебувають у ІV та V віці. Молоді клопи інтенсивно живляться зерном для накопичення поживних речовин. Разом з клопами в дозріваючих посівах ярих зернових колосових культур в лісостепових та поліських областях, у вечірні години, зерну продовжують завдавати шкоди пшеничний трипс. Шкідник виявлений на 45% обстежених площ за чисельністю 10 екз. на рослину, на ячмені чисельність фітофага становила 12 екз. на рослину. Хлібними жуки пошкоджено до 5% рослин за чисельності 25 екз на кв.м (Луганська обл.) переважно в крайових смугах посівів. Відкладання яєць фітофагами відмічалося наприкінці червня, початок відродження личинок хлібного жука очікується у липні. Недостатні запаси продуктивної вологи в ґрунті обмежуватимуть кількість відкладених яєць самками та будуть зменшувати чисельність відроджених личинок. У зв’язку з огрубінням зерна і рослин в озимині закінчується живлення злакової попелиці, комахи мігрують до пізніше достигаючих зернових та диких злаків.
У посівах зернових колосових культур на колосі виявляли ураження: альтернаріозом 0,14%, осередково оливковою плісенню 46% колосків, борошнистою росою 27%, гельмінтоспоріозом 19, макс. 20% колоса ячменю у Волинській області, фузаріозом 0,210 макс. 35% (Львівська обл.). Повсюди септоріозом охоплено 17, макс. 2035% колоса у Львівській області. Осередково у Івано-Франківській, інших областях у посівах озимого та ярого ячменів виявлено летючу сажку (0,11,2%). У Тернопільській області на 0,26% рослин має місце білоколосість. На ярому ячмені розвиваються гельмінтоспоріоз (на 513, макс. 45% Житомирська обл.), бура, сітчаста, інші плямистості. Червонобура плямистість вівса у Закарпатській, Чернігівській області охопила 735% рослин за розвитку захворювання 16%.
Передзбиральне обстеження полів та першочергове збирання уражених хворобами хлібів прямим комбайнуванням за подальшого просушування та сепарування зерна сприятиме збереженню здорового та частковому оздоровленню хворого зерна. Повсюди в посівах кукурудзи, проса, подекуди соняшника, інших товстостеблих культур продовжується літ стеблового кукурудзяного метелика, яйцекладка та відродження їх гусениць, якими у Степу та Лісостепу пошкоджено 17% кукурудзи. Також у посівах культури розвиваються та шкодять злакові попелиці, павутинний кліщ та гусениці листогризучих совок. У Київській, Луганській, Львівській, Тернопільській областях 17% рослин кукурудзи уражено гельмінтоспоріозом, осередково у лісостепових областях 12% рослин охоплено пухирчастою сажкою. На багаторічних травах розвиваються та шкодять трипси, клопи щитники та сліпняки, люцерновий стеблоїд, апіон, горохова попелиця, гусениці п’ядунів та листогризучих совок. З хвороб триває розвиток бурої листової плямистості.
На сої шкодять попелиці (на 27%), павутинні кліщі (39, макс.-25% Херсонська обл.); трипси (314%). Осередково у Степу та Лісостепу гусениці акацієвої вогнівки та чортополохівки пошкодили 15% сої. Скрізь пероноспорозом, аскохітозом, септоріозом, бактеріальним опіком, іржею уражено 217%. У Полтавській області зморшкуватою мозаїкою, у Тернопільській жовтою мозаїкою охоплено 0,63% рослин. В період формування бобів сою захищають дозволеними препаратами.
На цукрових буряках заселено та пошкоджено попелицями (312, макс. до 20% рослин Івано-Франківська, Сумська, Хмельницька обл.), буряковими щитоносками (29%), мінуючою мухою (110%), листогризучими совками (15%); амарантовим стеблоїдом (3% рослин у Полтавській обл.). Повсюди 19% рослин хворіють на церкоспороз, фомоз, пероноспороз, альтернаріоз.
Повсюди на посівах соняшника геліхризовою попелицею пошкоджено 415, макс. 2050% (у крайових смугах Запорізької, Миколаївської, Сумської, Херсонської, Хмельницької обл.), польовими клопами (25%), трипсами (1050% рослин у Луганській обл.). Переважно в Степу гусеницями листогризучих совок пошкоджено 210% рослин Херсонська обл., соняшниковою вогнівкою 36%. Фомозом, пероноспорозом, іржею, септоріозом уражено220% рослин. У Вінницькій, Івано-Франківській, Чернівецькій областях 0,56% рослин охоплено сірою та білою гнилями. Захисні обробки соняшнику дозволені до цвітіння культури.
Картоплю та овочеві культури пошкоджують колорадський жук (літнього покоління), совки, білани, молі, попелиці, трипси. Повсюди у цих культурах виявлено фітофтороз (який набув масового поширення та розвитку на всіх сортах картоплі). У звітному періоді ураження рослин картоплі складає 8- 40% рослин та 7,750% листків і стебел картоплі. На альтернаріоз та чорну бактеріальну плямистостісь томатів хворіє до 35% рослин. Осередково у Херсонській області на томатах відмічено розвиток стовбура (фітоплазмоз), яким уражено 110% рослин. Гусеницями помідорної та бавовникової совок пошкоджено до 10% плодів томатів. Повсюди огірки, баштанні культури (кавуни, дині) хворіють на бактеріоз, пероноспороз, антракноз. Також на баштанних культурах пізнього строку посіву спостерігається фузаріозне в’янення.
У садах Степу шкодять гусениці яблуневої (ІІ-го покоління) та сливової плодожерок, личинки вишневої мухи, інші листогризучі та сисні фітофаги. З хвороб поширюються плодова гниль, парша, борошниста роса, кокомікоз, клястероспоріоз. На виноградниках триває шкідливість гронової листокрутки ІІ покоління. Продовжують шкодити кліщі. Подальшого поширення набула мілдью, якою уражено 315% кущів, 210% листків, у Закарпатській, Одеській та Херсонській областях. На сприйнятливих європейських сортах поширений оїдіум, хворобою уражені 715% кущів, 18% грон. У Закарпатській області вогнищами розвивається чорна гниль.
Стадні (італійський прус) та нестадні види саранових продовжують розвиток на пасовищах, неугіддях, узбіччях доріг, багаторічних травах, осередково в крайових смугах просапних культур. Нестадними видами за чисельності 0,37 макс. 10 (Луганська обл.) екз. на кв.м пошкоджено 17% рослин сої, кукурудзи та просапних культур. У Запорізькій, Луганській та Херсонській областях італійським прусом за чисельності 0,53 екз. кв.м на багаторічних травах пошкоджено до 5% рослин.
У Степу та Лісостепу триває лялькування та літ лучного метелика другого покоління інтенсивністю 15 (Луганська, Херсонська обл.) екз. на 10 кроків. Скрізь в агроценозах триває літ метеликів підгризаючих (озима, оклична) та листогризучих (гамма, С-чорне, капустяна, люцернова, бавовникова, ін.) совок, гусеницями яких пошкоджено 110, макс. 25% (Херсонська обл.) сої, просапних культур, кукурудзи, овочів та багаторічних трав. В господарствах постійно здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами.
13.07.2020
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119