На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


НАЗАР МИХАЙЛОВИН. НАЦУ «УКРЦУКОР»
ЗАНЕПАД ЦУКРОВОЇ ІМПЕРІЇ

Цукру зробили трохи більше мільйона тонн. Ціни на солодкий білий пісок зростають. Експорт впав в 10 разів. Мінекономіки готове приймати заявки на ввіз цукру-сирцю. Колись потужна цукрова промисловість переживає черговий занепад. Про результати сезону і чи потрібна підтримка держави розмірковує Назар Михайловин, аналітик НАЦУ "Укрцукор".

Назаре, розкажіть про результати роботу заводів у сезоні 2020/2021. Особливості роботи заводів. Обсяги виробництва, оцінка якості буряків.

В Україні виробничий сезон переробки цукрових буряків урожаю 2020 року розпочали 33 цукрових заводи, як і минулого року.
Роботу розпочали на 3 тижні пізніше, в порівнянні з минулим роком. Причиною цього стала посуха в більшості регіонах України, що ускладнювала процес збирання врожаю.
Серед характерних ознак сезону можна відзначити зниження цукристості (16,14 % проти 17,90% минулого року) та врожайності 42,5 т/га (46,1 т/га в 2019 році) через несприятливі погодно-кліматичні умови протягом вегетаційного періоду. Враховуючи цей фактор, плюс скорочення посівних площ під цукровими буряками (216 тис. га в поточному році проти 222 тис. га в 2019) виробництво цукру в 2020/2021 МР зменшилось на 22,3 % і становить 1,150 млн. т цукру.

Оцініть стан галузі на сьогодні, якщо можна порівняти, наскільки погіршилася ситуація порівняно з попереднім сезоном, за останні 5-7 років? Які є варіанти повернення цукровій галузі «колишньої слави та авторитету»?

Цукровий ринок носить циклічний характер і це абсолютно звичайна ситуація для ринку, коли декількарічний профіцит змінюється дефіцитом і так по кругу. Чотири роки тому вітчизняні виробники успішно скористались світовим дефіцитом і вийшли на міжнародну арену, як потужний гравець. Потім ситуація в світі, відповідно в Україні, змінилась і виробники уже підлаштовувались під нові умови. Ринок постійно змінюється, враховуючи коливання валютного ринку, а тепер ще й пандемію стан в бурякоцукровій галузі на сьогоднішній день доволі напружений.
Останні три роки спостерігається скорочення посівних площ під цукровими буряками, кількість працюючих заводів також скорочується. В результаті маємо і скорочення виробництва та експортного потенціалу: в 2018/2019 МР українські виробники експортували 409,8 тис. т цукру, 2019/2020 МР – 103,6 тис. т.

Ваше бачення та оцінка посівних площ цукрових буряків у 2021 році? Якими факторами, на вашу думку, будуть керуватися аграрії, приймаючи рішення про те, сіяти чи не сіяти буряк?

Враховуючи світові тенденції і прогнозований дефіцит цукру можемо спрогнозувати, що виробники захочуть відновити позиції на міжнародній арені і спробують наростити виробництво цукру, але про збільшення посівних площ говорити ще рано і більш точні прогнози можна отримати перед стартом весняно-польових робіт.
Головні фактори, на які звертають аграрії, приймаючи рішення щодо сівби цукрових буряків, в першу чергу - вартість цукру на ринку, вартість насіннєвого матеріалу, добрив, засобів захисту рослин, а також вартість паливно-мастильних матеріалів.

Як можна оцінити експорт цукру в 2020 році. Які шанси має Україна посилити свою присутність на світових ринках у 2021?МР.

За 2020 рік українські виробники експортували 104 тис. т цукру, що на 56 % менше в порівнянні з попереднім роком.
Як уже говорив, для того, щоб посилити присутність на міжнародній арені, потрібно наростити виробництво цукру, а для цього необхідні відповідні ринкові умови, підтримка держави та якісна продукція. Над всім цим активно працюють виробники та асоціація.

Наскільки ціни на цукор на внутрішньому ринку забезпечують рентабельне виробництво цукру в Україні? Ваше бачення цін на цукор на перше півріччя 2021.

Останні три роки були нелегкими для виробників цукру, адже підприємства працювали практично на межі збитковості: в той час, коли світові ціни на цукор стабільно падали, ціни на супутні матеріали для виробництва цукру (газ, електроенергія, вапно, вартість сировини та модернізація підприємств) стабільно росли. Це призвело до скорочення посівних площ і виробництва цукру в цілому.
Знову ж таки, враховуючи прогнозований світовий дефіцит цукру і суттєве скорочення виробництва цукру в Україні, досить природньо прогнозувати підвищення цін на цукор. За нашими оцінками, можливе здорожчання від 4 до 6 %.

Розрахунково собівартість виробництва 1 тонни цукру в сезоні 2020/2021. Які позиції здорожчали та чому. За якими цінами наразі заводи продають цукор, наскільки поточні ціни забезпечують рентабельність виробників?

В кожного підприємства буде своя собівартість виробництва, яка вираховується і від витрат на супутні матеріали, логістики і самих затрат на виробництво. Проте, з впевненістю можна сказати, що в цьому році майже всі виробники відчули брак сировини і виробничий сезон скоротився на 30 днів. Це також збільшує собівартість.

Станом 05.02.2021 р. оптово-відпускні ціни на цукор знаходяться на рівні 19,30-21,00 грн/кг.

Оцініть ємність ринку цукру на поточний момент. Ваше бачення балансу ринку на 2020/2021. Наскільки змінився баланс порівняно, наприклад з 2010/2011 МР?

За даними Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, баланс 2020/2021 МР оцінюється, як критично напружений, а об’єм внутрішнього ринку становить 1,2 млн. т цукру.
Враховуючи геополітичну ситуацію в країні, світові тенденції «правильного харчування», споживання цукру населенням з кожним роком падає: 38 кг/особу в 2010 році і 28,8 – 28,5 кг/особу в 2020/2021 МР.

Наскільки досконалим є законодавство в галузі? Чи потрібно вносити якісь зміни до цукрових законів чи ініціювати нові?

На сьогодні галузь потребує державної підтримки. Абсолютно всі заводи потребують оновлення, щоб забезпечувати і внутрішній, і зовнішній ринок якісною продукцією. Для цього ми неодноразово наголошували на необхідності відміни мита на імпорт обладнання для цукрового виробництва. Така програма дозволить підприємствам цукрової галузі збільшити ефективність роботи, підняти інвестиційну привабливість та не допустить зниження конкурентної спроможності вітчизняної продукції.

Одне з останніх рішень – зниження ПДВ на буряки до 14%, ПДВ на цукор залишається на рівні 20%. Якими можуть бути наслідки для галузі при такому розкладі з ПДВ?

В першу чергу зниження ставки ПДВ до 14% зменшить податкове навантаження на виробників цукросировини, що дозволить зменшити вартість сировини на суму зниження ПДВ для виробників цукру.
Прибутковість вирощування цукрових буряків, їх продажу, та доходи бюджету залишаться без змін. Проте цукрові заводи зможуть заощадити 6% витрат під час закупівлі сировини за рахунок менших податкових зобов’язань виробника.

Еще по теме: РЫНОК САХАРА В УКРАИНЕ. СЕЗОНЫ 2019/20ГГ. И 2020/21ГГ.








НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.