На главную страницу | Поиск по сайту | Написать письмо | Карта сайта |
|
|
ОЛЕКСАНДР СПІВАК. “A’SPIK Group” |
Генеральний директор та власник групи компаній “A’SPIK Group” Олександр Співак добре знає, наскільки «солодким» може бути життя у цукрового заводу. Щоправда зниження цін на газ дозволяє з оптимізмом дивитися в майбутнє.
Олександре Михайловичу, наскільки ціни на цукор на внутрішньому ринку забезпечують рентабельне виробництво цукру в Україні? Ваше бачення цін на цукор на 2020/2021 МР.
Якщо говорити про рентабельність виробництва цукру, то потрібно враховувати, що рівень модернізації виробництв на кожному підприємстві різний. Відтак, і різні показники рентабельності. Звісно, аби залишатися рентабельними, потрібно в час міжсезоння системно працювати над модернізацією виробничих потужностей задля збільшення ефективності роботи, зменшення витрат та собівартості продукції. Саме так і побудований процес на заводах групи компаній “A’spik Group”. Загалом наразі витрати на виробництво цукру є доволі високими, проте нещодавно майже вдвічі впали ціни на газ – головний енергоресурс цукрової промисловості України. Цей факт гальмуватиме подальше зростання витрат і цін та дозволяє з оптимізмом дивитися в майбутнє.
Україна скоротила площі цукрових буряків у 2020 році. Які площі під буряками є, на вашу думку, оптимальними для України? Оцініть стан посівів цукрових буряків.
На жаль, тенденція до скорочення площ цукрових буряків триває в Україні з року в ріку. Проте визначити, які посівні площі під «солодкий» корінь є оптимальними не так вже й легко. Попри те, що норми споживанню цукру давно розроблені, ми не знаємо точної кількості населення, яке постійно проживає на території України, а ситуація на сході держави та з Кримом ще більше ускладнила це питання. За часів СРСР в Україні було 196 цукрових заводів, які виробляли 5 млн тонн «білого золота» на рік. Сучасні підприємства збільшили потужності приблизно вдвічі, і наразі 33 українських цукроварні можуть «зварити» до 2 млн тонн «солодкого продукту» на рік. Аби забезпечити їх необхідною сировиною для таких результатів, посівні площі цукрових буряків мають становити приблизно 250 тис га. Якщо говорити про сьогоднішній стан посівів, то, звісно, травневі перепади температур, суховії та сильні пориви вітрів не могли не позначитися на вегетації цукрових буряків. На щастя, на полях нашої групи компаній необхідності у пересіві немає, проте в сусідніх з Хмельниччиною Тернопільській та Житомирській областях пилові бурі знищили майже половину сходів «солодкого» кореню, тому довелося пересівати 50% площ. Звісно, така ситуація не сприятиме максимальному завантаженню заводів та збільшенню виробництва.
Ваша оцінка урожаю цукрових буряків в Україні в 2020 році. Яким може бути виробництво цукру в 2020/2021?
Як я вже зазначив, аномальні погодні умови не сприяють гарному врожаю «цукрових» коренеплодів. За нашими підрахунками цьогоріч з полів України отримаємо приблизно 9 млн тонн буряків. Відтак, можемо розраховувати на випуск цукру в 1,2-1,3 млн тонн.
Як оцінюєте перспективи експорту українського цукру в 2020/2021. Чи є шанси у країни посилити свою присутність на світових ринках?
Нині українські цукроварні досягли найвищих стандартів якості кінцевого продукту, і це безумовно робить нас конкурентоспроможними на світових ринках. Проте питання збільшення експорту є досить складним. Воно залежить від багатьох факторів та поточної кон’юнктури на світовому ринку. До прикладу, в Європейському союзі встановлені квоти на український цукор – без мита можна постачати до 20 тис тонн на рік. Цей обсяг Україна вичерпала в 2019 році лише за один місяць. Цифри красномовні, тут все зрозуміло без пояснень. Загалом розвиток ситуації залежатиме від цін на цукор на Лондонській та Нью-Йоркській товарних біржах, адже рівень цін тут визначатиме, чи вигідно буде транспортувати український цукор.
Якщо порівнювати цукрову галузь сьогодні і 100 років тому. Які можна виділити плюси та недоліки сучасної цукрової галузі?
Недоліки та переваги сучасної цукрової галузі тісно пов’язані між собою. Нині успішні виробництва максимально автоматизували та роботизували свої потужності. Такі процеси сприяють збільшенню ефективності роботи та зменшенню витрат. Проте другим боком цієї медалі є зменшення кількості робочих місць. Звісно, у порівнянні з минулим це є значним недоліком, адже колись цукроварні забезпечували роботою цілі селища та містечка. Аби вирішити цю проблему на заводах компанії “A’spik Group” ми намагаємося перепрофільовувати наших працівників, яких змушені скорочувати через автоматизацію виробництва. Втім, ще однією перевагою автоматизації є вивільнення фінансових ресурсів для збільшення зарплат наших працівникам.
Чи потрібна державна програма розвитку галузі? Якщо так, то коротко окресліть основні моменти програми.
Колись Поділля називали «Цукровим Донбасом», якщо ми хочемо повернути ці часи, збільшити експортний потенціал держави та, зрештою, просто допомогти вітчизняній цукровій промисловості і аграріям, то, звісно, така програма потрібна. Аби вийти на нові рівні конкурентоспроможності та рентабельності, необхідно відродити замкнутий цикл цукрового виробництва та впроваджувати європейські технології. Для цього потрібні справжні «дешеві» кредити за європейськими ставками в 2-3% річних. Крім того, аграріям бракує державної підтримки та дотацій на вирощування цукрових буряків, адже ця культура є досить вибагливою та складною за доглядом. Лише комплекс таких заходів може гарантувати «солодке» майбутнє історичній галузі промисловості України.
|
2002 -2025 © ООО «Аграрика» Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com, как на источник информации. |