На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Національний банк України зберіг облікову ставку на рівні 13%

20.09.2024 09:24 «Агро Перспектива» (г. Киев) — Правління Національного банку ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 13%. Це рішення сприятиме поступовому поверненню інфляції до цілі 5% у наступні роки та підтримає стійкість валютного ринку.

У серпні споживча інфляція зросла до 7,5% у річному вимірі, що було близьким до липневого прогнозу НБУ. Фундаментальний ціновий тиск, вимірюваний показником базової інфляції, також посилювався (6,5% p/p). Зростання споживчих цін зумовлювалося впливом гірших цьогорічних врожаїв, збільшенням витрат бізнесу на продовольчу сировину, енергію й оплату праці, а також ефектами від послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці. Однак інфляційні очікування залишалися доволі стійкими.

Інфляція помірно зростатиме в найближчі місяці через розширення сукупного попиту внаслідок бюджетних видатків, збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, підвищення акцизів. Однак виважена монетарна політика НБУ та зменшення зовнішнього цінового тиску сприятимуть поступовому сповільненню інфляції та її поверненню до цілі 5% упродовж наступних років. Для досягнення цілі НБУ, зокрема, підтримуватиме контрольовану ситуацію на валютному ринку.

У серпні Україна отримала значний обсяг міжнародної фінансової допомоги, водночас інтервенції НБУ з продажу валюти суттєво зменшилися на тлі скорочення чистого попиту на валюту з боку бізнесу та населення. У результаті станом на початок вересня міжнародні резерви України перевищили 42 млрд дол. США.

Досягнення угоди на рівні персоналу щодо п’ятого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ у вересні стало ще одним позитивним сигналом щодо збереження достатніх обсягів зовнішньої допомоги та подальшого забезпечення макрофінансової стійкості. З огляду на це та на достатній інструментарій НБУ зберігатиме високу здатність підтримувати стійку ситуацію на валютному ринку, запобігати надмірним курсовим коливанням та забезпечувати рух курсу в обидва боки.

Міжнародна фінансова підтримка та заходи з мобілізації внутрішніх ресурсів мають допомогти уряду профінансувати дефіцит бюджету без звернення до емісійних джерел фінансування

Війна триває. Російська агресія й надалі зумовлює значний тиск на державні фінанси. Ураховуючи необхідність істотних витрат на обороноздатність, бюджетні видатки на 2024 рік суттєво збільшено. У проєкті державного бюджету на 2025 рік передбачено, що видатки залишаться значними — бюджетний дефіцит перевищуватиме 19% ВВП.

Фінансування видатків бюджету передбачається за рахунок подальшого нарощування бюджетних доходів, фінансової підтримки від міжнародних партнерів та збільшення внутрішніх запозичень від продажу ОВДП завдяки зусиллям уряду та сприянню з боку НБУ. Це дасть змогу мобілізувати необхідні ресурси та уникнути повернення до емісійного фінансування на прогнозному горизонті.

Швидкість повернення інфляції до цілі 5% і стійкість економічного розвитку України значною мірою залежатимуть від характеру і тривалості війни. Російська агресія й надалі генерує такі ризики:

виникнення додаткових бюджетних потреб, передусім для підтримання обороноздатності;

можливе додаткове підвищення податків, що, залежно від параметрів, може посилювати ціновий тиск;

подальше пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної та портової, що обмежуватиме економічну активність і тиснутиме на ціни з боку пропозиції;

поглиблення негативних міграційних тенденцій та подальше розширення дефіциту робочої сили на внутрішньому ринку праці.

Зберігається також невизначеність навколо майбутніх обсягів підтримки України міжнародними партнерами, у тому числі через зосередженість багатьох країн на внутрішніх електоральних циклах та підривну роботу, яку росія намагається вести в інших країнах світу й на рівні міжнародних інституцій.

Водночас є ймовірність реалізації низки позитивних сценаріїв, пов’язаних, зокрема, із перерахуванням Україні значних обсягів коштів від знерухомлених російських активів, а також подальшим розширенням експортних можливостей, пришвидшенням євроінтеграційних процесів, підвищенням темпів відновлювальних робіт в енергетиці.

З огляду на баланс ризиків і необхідність повернення інфляції до цілі 5% упродовж наступних років та забезпечення стійкості валютного ринку Правління НБУ вирішило зберегти облікову ставку на рівні 13%

Упродовж останніх місяців ставки за гривневими інструментами знижувалися, відображаючи вплив попередніх заходів із пом’якшення монетарної політики. Однак дохідність депозитів та ОВДП у національній валюті й надалі є достатньою для забезпечення захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення. Останнє залишається одним із важливих завдань НБУ.

У липні НБУ призупинив пом’якшення процентної політики, щоб зберегти належний рівень дохідності за гривневими інструментами, та наразі вбачає за доцільне утриматися від відновлення циклу зниження облікової ставки. Рішення щодо збереження ключової ставки на рівні 13% у вересні спрямоване на підтримання інтересу до заощаджень у гривні та стримування попиту на валютному ринку.

Водночас Правління НБУ ухвалило рішення щодо модифікації параметрів інших інструментів та операцій монетарної політики. Так, із 20 вересня 2024 року знижується ставка за тримісячними депозитними сертифікатами до 15,5%. Також зменшується ставка за кредитами рефінансування — до 16%, а максимальний строк їх надання обмежено 14 днями. Ставка за депозитними сертифікатами овернайт і надалі дорівнюватиме обліковій ставці.

Водночас з 11 жовтня 2024 року НБУ підвищує нормативи обов’язкового резервування на 5 в. п. (за винятком нормативів для строкових вкладів фізичних осіб у гривні строком 93 календарних дні та більше). Крім того, з цієї ж дати НБУ збільшить до 60% частку обов’язкових резервів, яку банки мають змогу покривати за рахунок бенчмарк-ОВДП.

За оцінками НБУ, зазначені кроки не створюватимуть ризиків для стійкості валютного ринку й повернення інфляції до цілі на горизонті політики. Натомість комбінація цих заходів збільшить гнучкість банків в управлінні власною ліквідністю та стимулюватиме додатковий попит на ОВДП, що посилить спроможність уряду залучати необхідні обсяги фінансування на внутрішньому борговому ринку.

Національний банк і надалі гнучко адаптуватиме монетарну політику в разі відхилення динаміки макроекономічних показників від очікувань та істотних змін у балансі ризиків для інфляції, стійкості валютного ринку та економічного розвитку

Відповідні зміни затверджені рішеннями Правління НБУ:

№340-рш «Про розмір облікової ставки Національного банку України»;

№341-рш «Про встановлення ставки за операціями з розміщення лімітованих депозитних сертифікатів Національного банку України»;

№342-рш «Про встановлення розмірів ставок за інструментами постійного доступу Національного банку України»;

№343-рш «Про встановлення ставки за кредитами рефінансування строком до 14 днів».

Усі рішення датовані 19 вересня 2024 року та набирають чинності з 20 вересня 2024 року.

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню Правлінням Національного банку цього рішення, буде оприлюднено 30 вересня 2024 року.

Наступне засідання Правління Національного банку з питань монетарної політики відбудеться 31 жовтня 2024 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

Довідково

З 11 жовтня 2024 року нормативи обов’язкового резервування банків становитимуть:

за строковими коштами і вкладами фізичних осіб із мінімальним початковим строком погашення 93 календарних дні та більше в національній валюті — 0% (не змінюється), а в іноземній валюті — 15% (до 11 жовтня — 10%);

за коштами на вимогу і коштами на поточних рахунках фізичних осіб, а також за строковими коштами і вкладами фізичних осіб із мінімальним початковим строком погашення до 92 календарних днів у національній валюті — 25% (до 11 жовтня — 20%), а в іноземній валюті — 35% (до 11 жовтня — 30%);

за коштами на вимогу і коштами на поточних рахунках юридичних осіб, строковими коштами та вкладами юридичних осіб (крім інших банків) у національній валюті — 15% (до 11 жовтня — 10%), а в іноземній валюті — 25% (до 11 жовтня — 20%);

за коштами вкладів і коштами на поточних рахунках інших банків-нерезидентів й кредитами, отриманими від міжнародних (крім фінансових) та інших організацій-нерезидентів у національній валюті — 15% (до 11 жовтня — 10%), а в іноземній валюті — 25% (до 11 жовтня — 20%).

Агро Перспектива

< Агресія РФ цьогоріч завдала збитків сільгосппідприємствам Кіровоградщини на ₴5,1 мільйона Все новости за
20.09.2024
ВВП України в серпні знизився на 2,1% >

20.09.2024  
11:54 БЕБ на Одещині забезпечило відшкодування експортером понад 27 млн грн несплачених податків
11:25 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:11 Проєкт «Земельний банк»: як Україна вчиться заробляти на державній землі
10:49 ВВП України в серпні знизився на 2,1%
09:24 Національний банк України зберіг облікову ставку на рівні 13%
09:12 Агресія РФ цьогоріч завдала збитків сільгосппідприємствам Кіровоградщини на ₴5,1 мільйона
19.09.2024  
14:33 За матеріалами Бюро економічної безпеки судитимуть організатора незаконних гральних залів в Одесі
11:26 Розтрата 6 млн грн на реконструкції лінії електропередач: БЕБ оголосило про підозру 2 керівникам компаній
11:04 Пшеничні котирування на біржі Чикаго не змінилися
10:54 Виноград зріс у ціні, але є ймовірність зниження
10:50 Глобальний держборг зросте до 100% до кінця десятиліття - МВФ
09:49 Найбільшу частку доступних кредитів отримує малий бізнес - Мінекономіки
09:04 МВФ відклав економічні консультації з Росією
08:52 Спецпредставник ЄС: Завдання - накласти санкції на максимальну кількість «тіньових танкерів» РФ
08:49 Зеленський: За понад рік роботи морським коридором перевезли 70 мільйонів тонн вантажів
02:05 Саудівська інвестиційна компанія SALIC купила акції МХП
18.09.2024  
23:43 Банкіри очікують збереження облікової ставки на рівні 13% - опитування
23:32 Україна відстає з темпами посіву озимої пшениці через погодні умови, але прогноз у 4,5-5 млн га площ залишається актуальним
23:26 ФАО призначила тимчасово виконуючого обов'язки Голови офісу в Україні
16:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
16:08 Розтрата майна державного оборонного підприємства на Одещині: БЕБ скерувало справу до суду
13:43 З початку 2024 року 10 283 агрогосподарств отримали 74,52 млрд гривень кредитів
12:23 НБУ проти підвищення податку на прибуток банків до 50% - Рожкова
11:37 Пшеничні котирування на біржі Чикаго знизилися на тлі великої пропозиції зерна з регіону Чорного моря
11:25 Українські аграрії посіяли 1 млн га озимих під урожай 2025
11:13 Бюро економічної безпеки на Львівщині викрило незаконне вивезення лісоматеріалів до країн ЄС
10:17 Аграрії Кіровоградщини зібрали 2 млн тонн зерна
10:05 ВВП у серпні зріс на 3,5%: основні драйвери росту — промисловість, транспорт, будівництво та внутрішня торгівля
09:04 Фонд держмайна презентував «Земельний банк»: як він вплине на ринок сільгоспземель
08:56 Рада з другої спроби схвалила законопроєкт про підвищення податків
17.09.2024  
14:44 Привласнення коштів на укриттях цивільного захисту: БЕБ провело обшуки у підрядника та закладах освіти
13:45 Експорт м’яса птиці з України в січні-серпні 2024 становить 301,7 тис тонн
13:06 Єдиного в Україні діючого виробника харчової солі готують до приватизації
11:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
10:36 ЄС планує виділити Україні до €40 мільярдів допомоги до кінця 2024
10:18 БЕБ на Львівщині викрило канал контрабанди побутових товарів. Вилучено продукцію вартістю 14 млн грн
09:09 ФАО вважає відкриту торгівлю наріжним каменем глобальної продовольчої безпеки
08:18 Виробництво пива зросло на 6,9%
06:33 РФ продала вкрадене з окупованих українських територій зерно на $1 млрд - WSJ
06:21 Потужність економіки України є не загрозою для ринку ЄС, а його глобальним активом - Стефанішина
05:22 Ціни на каву зросли до найвищого рівня за останні 13 років - Bloomberg
16.09.2024  
19:09 Ціни на огірки найвищі за останні сім років
16:26 Проєкт держбюджету-2025 передбачає 7,9 млрд грн на фінансування МЗС
16:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
16:08 За програмою «Доступні кредити 5-7-9» кредитування отримали 6 370 агрогосподарств
15:40 За матеріалами Бюро економічної безпеки судитимуть чоловіка, який легалізував понад 3,7 млн грн
14:43 Мінагро розраховує на 4,7 млрд гривень в держбюджеті 2025 на підтримку аграріїв та фермерів
14:31 Бюро економічної безпеки на Закарпатті припинило незаконне виробництво сигарет
12:05 В Україні зафіксована найвища за останні сім років ціна на помідори
11:15 Пшениця в Чикаго зросла до рівня 12-тижневого максимуму на тлі ескалації бойових дій на Чорному морі









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.