На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Інфляція зростатиме в найближчі місяці - прогноз НБУ

02.02.2025 23:58 «Агро Перспектива» (г. Киев) — За оновленим прогнозом НБУ, інфляція зростатиме в найближчі місяці, але вже з середини року почне знижуватися. Наприкінці 2025 року вона становитиме 8,4%, а за підсумками 2026 року — повернеться до цілі НБУ 5%. Реальний ВВП цього року збільшиться на 3,6%, а в наступні два роки зростання економіки прискориться до близько 4% на рік.

Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущеннях щодо збереження достатніх обсягів міжнародної підтримки та поступової нормалізації умов функціонування економіки, що, зокрема, сприятиме частковому поверненню вимушених мігрантів і зростанню інвестицій. Детальний аналіз і прогноз макроекономічної ситуації опубліковано в щоквартальному Інфляційному звіті за січень 2025 року .

Процентна політика НБУ спрямована на зниження інфляції цього року та її приведення до цілі 5% надалі

НБУ здійснив два кроки з підвищення облікової ставки — на 0,5 в. п. у грудні та 1 в. п. у січні, щоб підтримати стійкість валютного ринку, зберегти контрольованість очікувань та поступово привести інфляцію до цілі 5% на горизонті політики. Прогноз НБУ передбачає подальше посилення процентної політики у першій половині 2025 року, щоб стримати ціновий тиск.

Підвищення облікової ставки спонукатиме банки підвищити ставки за гривневими депозитами, що забезпечить кращий захист гривневих заощаджень від інфляції. Це також сприятиме поліпшенню інфляційних очікувань та частково переорієнтує витрати населення зі споживання та купівлі валюти на користь заощаджень у гривні. Відповідно знизиться тиск на валютний ринок і ціни.

Попри очікуване зниження міжнародної допомоги в наступні роки, рівень міжнародних резервів залишатиметься більшим, ніж до повномасштабного вторгнення, й достатнім для того, щоб НБУ міг і надалі зберігати стійкість валютного ринку. Це підтримає спроможність НБУ досягати інфляційної цілі на горизонті політики.

Інфляція сягне свого піку в ІІ кварталі, а надалі почне знижуватися

Пришвидшення інфляції в найближчі місяці відображатиме обмежену пропозицію продовольства через гірші минулорічні врожаї, а також збільшення виробничих витрат, у тому числі на енергозабезпечення й оплату праці. Однак ця тенденція не буде тривалою. Очікується, що інфляція досягне піку в ІІ кварталі та з середини року почне знижуватися. НБУ прогнозує уповільнення інфляції до 8,4% наприкінці 2025 року.

Сповільненню інфляції сприятимуть заходи процентної політики НБУ, стійкість валютного ринку, розширення пропозиції продовольчих товарів з надходженням нового врожаю, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск. Диспропорції на ринку праці тиснутимуть на ціни, проте внесок цього чинника поступово зменшуватиметься разом з уповільненням темпів зростання заробітних плат. Крім того, інвестиції бізнесу в енергонезалежність переважно вже відобразилися в цінах, тому на тлі очікуваного зниження енергодефіцитів цей чинник також сприятиме зменшенню інфляції.

Із поступовою нормалізацією умов функціонування економіки, подальшим поліпшенням ситуації в енергетиці та на ринку праці, значним зниженням дефіциту бюджету та ефектами від заходів монетарної політики НБУ споживча інфляція повернеться до цілі НБУ 5% у 2026 році.

Зростання економіки пришвидшиться до 3,6% у 2025 році та до близько 4% у наступні роки

Економіка зростатиме завдяки інвестиціям у відбудову енергетичних та виробничих потужностей, м’якій фіскальній політиці, пожвавленню внутрішнього попиту, а також нарощуванню виробництва через збільшення врожаїв. З поверненням економіки до нормальних умов функціонування розпочнеться й поступове повернення мігрантів, що теж підтримає зростання ВВП.

Реальний ВВП наразі наблизився до свого потенційного рівня і залишатиметься близьким до нього й надалі. Потенційний ВВП зростатиме завдяки підвищенню продуктивності виробництва. Проте темпи зростання стримуватимуться наслідками війни, зокрема дефіцитом робочої сили та обмеженістю інвестицій у виробничий капітал.

Зайнятість та заробітні плати поступово зростатимуть на тлі дефіциту робітників та пожвавлення економіки

Під впливом значного попиту на робочу силу безробіття зменшиться, однак залишатиметься вищим за рівень до повномасштабного вторгнення (близько 10–11% у 2025–2027 роках) через збереження суттєвих диспропорцій між потребами роботодавців і знаннями й можливостями потенційних робітників. Водночас з огляду на високу конкуренцію бізнесу за кваліфікованих працівників заробітні плати і надалі зростатимуть.

За даними ДССУ, у 2024 році реальні зарплати вже перевищили рівень до повномасштабного вторгнення в більшості секторів економіки. Очікується, що зарплати зростатимуть і надалі, хоча в міру поступового поліпшення ситуації на ринку праці щорічні темпи їх підвищення в реальному вимірі сповільняться до 3–4% у 2025–2027 роках.

Підтримка міжнародних партнерів разом із залученнями на внутрішньому борговому ринку дасть змогу покрити дефіцит бюджету без використання емісійного фінансування

Дефіцит зведеного бюджету без урахування грантів у доходах поступово звужуватиметься на прогнозному горизонті (з 19% ВВП у 2025 році до 7% ВВП у 2027 році), чому сприятиме зміцнення внутрішньої ресурсної бази на тлі подальшого зростання економіки. Міжнародна допомога разом із запозиченнями з внутрішнього ринку сприятимуть беземісійному фінансуванню бюджетних потреб. Очікується, що цього року Україна отримає від міжнародних партнерів 38,4 млрд дол. США. Ризик недоотримання очікуваного фінансування є невисоким. Водночас обсяги міжнародної допомоги можуть бути збільшені або наближені в часі.

У грудні 2024 року споживча інфляція сягнула 12,0% р/р, а базова — 10,7% р/р. Пришвидшення інфляції в другому півріччі 2024 року було очікуваним, однак фактичний показник перевищив попередні прогнози НБУ. Відхилення інфляції від цілі НБУ 5% зумовила низка чинників, насамперед тимчасових.

Так, минулого року через несприятливі погодні умови врожаї були низькими, що вплинуло на зменшення пропозиції продуктів харчування. Посилився вплив і фундаментальних чинників через подальше збільшення витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці. Крім того, зросли тарифи на електроенергію для населення й окремі акцизи.

Чинником, що стримував інфляційний тиск, були заходи монетарної політики. Збереження облікової ставки на рівні 13% та подальше її підвищення в грудні до 13,5% разом із забезпеченням стійкості валютного ринку стримали погіршення інфляційних та курсових очікувань та підтримали привабливість гривневих інструментів для заощаджень. Крім того, наприкінці року курс гривні до євро зміцнився. Це дало змогу дещо зменшити ціновий тиск.

Державний бюджет України на 2025 рік затверджено з дефіцитом 20,4% ВВП без урахування грантів у доходах. Ключовим напрямом видатків є забезпечення обороноздатності: витрати на оборону та безпеку становлять 26% ВВП. Плановий дефіцит державного бюджету в 2025 році є нижчим, ніж фактичний показник 2024 року. Однак фіскальна політика залишиться доволі м’якою, що підтримуватиме економіку під час війни, водночас поступова фіскальна консолідація сприятиме стабілізації рівня державного боргу.

Основні параметри державного бюджету ґрунтуються на досить консервативному прогнозі. З одного боку, закладені в бюджет вищі інфляція та імпорт порівняно з прогнозом НБУ формують ризики недоотримання податкових надходжень. З іншого, — урядова оцінка економічного зростання та, відповідно, номінального ВВП є стриманішою порівняно з прогнозом НБУ. Водночас доходи та витрати бюджету залишаються чутливими як до перебігу воєнних подій, так і до інших потенційних шоків.

Дефіцит державного бюджету планується майже повністю профінансувати за рахунок міжнародної допомоги, отже, потреба в зовнішньому фінансуванні залишиться значною. Водночас невизначеність щодо обсягів допомоги істотно зменшилася завдяки механізму ERA Loans.

Крім того, запланований на 2025 рік обсяг чистих внутрішніх залучень є дуже помірним, що свідчить про виважений підхід до можливостей внутрішнього боргового ринку та навантаження на видатки в частині обслуговування боргу. Залишається простір для залучення додаткових ресурсів за реалізації непередбачених подій, йдеться в публікації НБУ.

Агро Перспектива

< Трамп запропонував Канаді знизити податки, якщо вона стане 51-м штатом США Все новости за
02.02.2025
Трамп визнав, що оголошена ним тарифна війна може бути болісною і для Штатів >

03.02.2025  
00:29 Трамп визнав, що оголошена ним тарифна війна може бути болісною і для Штатів
02.02.2025  
23:58 Інфляція зростатиме в найближчі місяці - прогноз НБУ
22:42 Трамп запропонував Канаді знизити податки, якщо вона стане 51-м штатом США
22:24 Україна та Єгипет – стратегічні партнери в аграрній сфері - Коваль
18:04 Посівні площі в Україні під урожай 2025 будуть на 5,4 млн га менші, ніж під урожай 2021
16:44 Україна зберігатиме налаштованість на вільну торгівлю і в нових умовах – торгпред
16:23 Cертифікація операторів протимінної діяльності пришвидшилася вдвічі — Мінекономіки
16:15 Державний секретаріат з економічних питань Швейцарії (SECO) розпочав прийом заявок на проєкти реконструкції в Україні
16:06 В Україні торік експортні перевезення зернових залізницею зросли на 30%
09:47 2 лютого. Свята та події дня
09:26 Пекін оскаржить 10% мита у СОТ і застосує до США контрзаходи
09:24 Мексика обіцяє дзеркальну відповідь на мита США
08:17 Україна в 2024 витратила на імпорт винограду 57,6 млн USD
08:03 Держборг України у 2024 зріс на 14,3% у доларах та на 26,5% у гривнях
07:04 266 агропідприємств подали заявки на грантову програму від ФАО та ЄС. Прийом заявок продовжено
06:46 Митна війна США й Канади: Трюдо оголосив про 25% тарифи на американські товари
06:44 Трамп підписав укази про тарифи на імпорт з Канади, Мексики та Китаю - ЗМІ
01.02.2025  
18:31 До загального фонду держбюджету у 2024 надійшло 133,6 млрд грн акцизного податку
18:03 Міністр Коваль обговорив з керівництвом ЄБРР в Україні ключові напрями співпраці в 2025 році
17:45 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
10:11 Держпродспоживслужба та УЗА підписали Меморандум про співпрацю
10:07 3641 фітосанітарний сертифікат оформлено минулого тижня
10:04 Показник щодо неналежної якості зернових культур експортних вантажів становить менше 1% - Держспоживслужба
31.01.2025  
18:18 Повсюди гризунами заселено 6-48% обстежених площ озимих зернових та ріпаку
17:08 Озимі відновили вегетацію у більшості регіонів унаслідок підвищення температурного режиму
16:47 Ухилення від сплати майже 5 млн грн податків: на Київщині судитимуть місцевого підприємця
13:30 За матеріалами БЕБ у Чернівецькій області експортер сої відшкодував до бюджету понад 5 млн грн несплачених податків
11:43 Мінагрополітики розподілило квоти на експорт цукру до ЄС на 2025
11:25 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:07 БЕБ на Львівщині викрило групу осіб, які розповсюджували контрафактні сигарети
10:52 Шмигаль назвав п’ять напрямків співпраці представникам хорватського бізнесу
10:45 Експорт продовольства в 2024 до країн–членів ЄС збільшився до 13 млрд USD
10:42 Зеленський ініціював створення продовольчого хабу в Лівані
10:38 Пшениця в Чикаго дорожчає - АГРО+Зерно
10:35 Незаконний продаж спортивних товарів відомих брендів в Одесі: БЕБ скерувало справу до суду
10:16 Україна продовжила посилювати європейський вектор аграрного експорту в 2024
10:13 Трамп пригрозив Канаді й Мексиці ввести мито 25% на їхню нафту
09:54 Ціни на каву у світі зросли до рекордних показників
09:51 Німеччина знизила прогноз зростання ВВП на 0,3%
09:43 Представники ВПП ООН обговорили з представниками Офісу президента продовження програми «Зерно з України»
30.01.2025  
16:11 Детективи БЕБ викрили волинянина, який зберігав фальсифікований алкоголь
16:01 За матеріалами БЕБ в Одесі судитимуть членів злочинної групи, які шили одяг під логотипами відомих брендів
15:57 Мінагрополітики та ФАО передали фермерам Херсонщини обладнання для зернових рукавів та підписали Меморандум щодо модернізації ДАР
15:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
14:55 Сьогодні вести сільське господарство в Херсонській області – справжній виклик - Коваль
13:59 За матеріалами Бюро економічної безпеки колаборанту із Херсона присудили 11 років позбавлення волі
13:53 Коваль обговорив з фермерами Миколаївщини пріоритетні напрями розвитку агросектору
12:39 На Одещині рибоохоронці викрили браконьєрів, які електровудкою вбили 100 кг риби – Держрибагентство
12:13 Україна в січні експортувала 3,1 млн тонн зерна - Мінагрополітики
11:34 БЕБ передало корпоративні права компанії з виготовлення ізоляторів до АРМА








НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.