На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Свято БОРЩУ чи трохи про український гарячий суп

14.09.2024 19:18 «Агро Перспектива» (г. Киев) — У другу суботу вересня Україна святкує День борщу. У січні 2022 року комітет Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити проект постанови №6361 про встановлення Дня українського борщу. Але рішення так і не було прийняте, відтак свято носить неофіційний характре. Попри це саме в цей день різні регіони проводять багато фестивалів, змагань щодо традиційного українського борщу у всіх регіонах України.

Український борщ — гарячий заправний суп, на яловичині та свинині, основою виступає буряк, який надає йому характерного червоного кольору. Історія борщу налічує понад 500 років.

Поширеним борщ став за часів панування козаків, котрі дуже любили цю їжу.

Кажуть, що Тарас Шевченко любив борщ із риби. Із Петербургу він писав своєму братові листа: «Коли будеш їхати, візьми з собою тараню, і ми наваримо справжнього борщу.»

Ініціював офіційне визнання борщу українською національною стравою Євген Клопотенко — ресторатор, кулінарний експерт і популяризатор української кухні.

На його думку, поділ борщів не варто узагальнювати навіть регіональними різновидами. Насамперед борщ різниться саме за родинами, а не регіонами. Це можна простежити, навіть якщо порівняти між собою так звані регіональні рецепти з однієї місцевості:

- От зберіть в одній кімнаті три родини з одного регіону і запитайте, як правильно готувати борщ. То ж буде просто епічна і дуже пристрасна сварка, бо вони всі, чорт забирай, готують борщ по-своєму. Тому я б і використовував такі поняття, як «родинний борщ». Тобто є загальна українська культура приготування борщу. Але характер борщу різниться в залежності від родин, у яких був створений їхній унікальний борщ (унікальні продукти, своя техніка нарізки і черга закидання тощо).

Шеф-кухарка та головна консультантка ресторану української кухні в нью-йоркському Іст-Вілідж Veselka Олеся Лью вважає борщ українським насамперед завдяки згадкам його рецептів в історичних архівах. Це достовірно свідчить про походження і подальше розповсюдження страви саме з українських земель.

У деяких регіонах України побутувало цікаве запрошення до обіднього столу: «Сідайте борщувати!».

Про українську «борщову культуру» свідчить також топоніміка. Наприклад, у різних регіонах є відповідні населені пункти: Борщі, Борщівка, Борщів. Крім того, у Києві та його передмісті є Микільська Борщагівка, Петропавлівська Борщагівка, Південна та Софіївська Борщагівки.

А ще про українськість страви свідчить величезне розмаїття рецептів борщу у різних регіонах на території України. Відмінності у рецептах були зумовлені, зокрема, різницею у кліматі й доступності продуктів. Так, у районах, що прилягають до річок, озер чи морського узбережжя, рибу як один із компонентів борщу сушили у соломі або солили. Наприклад, у районі Рівного використовували в’юнів. Або ж у західному — білі гриби.

За однією з версій, борщ вперше приготували на території Київської Русі ще в XIV столітті. Назва страви походить від кореня «бор» та стародавньої літери "щ", що означає «червоний» і відображає колір страви. Інші вважають, що слово «борщ» походить від рослини борщовика, яку додавали до цієї страви. А от томатна заправка для українського борщу вперше з’явилася на початку XX століття, коли в країні стали поширюватися американські помідори. До цього моменту борщ приправляли кислими складниками, такими як сироватка, кисле молоко або капуста, ягоди, кислі яблука. Також існувала традиція готувати борщ на основі бурякового квасу. У воду додавали нарізаний буряк, капусту, моркву та інші овочі, і варили в глиняних горщиках або чавунцях.

Існувало 3 види традиційного борщу.

Червоний — готували з капустою, буряком, морквою, петрушкою (пастернаком), а з другої половини 19-го ст. — з картоплею.У святкові дні або по неділям борщ варили на м’ясній юшці, у будні смажили сало з цибулею і часником. В борщ додавали як власне буряк, так і буряковий квас, для кислоти додавали сироватку або маслянку, коли подавали на стіл у визначні дні — приправляли сметаною. Для гостроти смаку в борщ давали червоного перцю. Борщ готували з квасолею, додавали у нього підсмажене борошно, пшоняну чи гречану каші, галушки. На заході борщ готували дуже рідким тільки з буряка, без капусти чи картоплі, приправляючит зажаркою, а для кислоти додавали вишневий чи яблучний сік. У піст борщ варили без м’яса і сала, тільки на олії, але додавали гриби, сушену, варену або смажену рибу. Червоний борщ готували не лише як обідню страву, а також на Різдво, весілля, хрестини, поминки.

Зелений борщ (весінній) — з кваском. Його варили з молодим кваском, кропивою, лободою, молодим листям буряка, додавали варене яйце, сметану або сироватку. Так само, у пісні дні зелений борщ готували не на м’ясі, а з грибами або рибою.

Холодний борщ готували у спекотні літні дні. Молодий буряк варили, різали соломкою, заправляли квасом, сироваткою, маслянкою або сметаною. Додавали свіжу зелень петрушки, кропу, цибулі, часнику та додавали варені яйця. Вживали охолодженим з хлібом та вареною картоплею.

Слово «борщ» походить від назви рослини «борщовик», листя якої використовувались у приготуванні страви. Є і інші версії, більш поетичні, але менш переконливі..

Існує поняття про «борщовий пояс», що пролягає від південно-східної Польщі через Україну, Білорусь до регіонів Росіїі на Волзі та Дніпрі. Втім, борщ поширений і в інших країнах, до прикладу, в Туреччині (borç).

Походження борщу невідомо, найімовірніше, він «народився» на території, яку займала раніше Київська Русь, а зараз Україна (з центром у Києві) і т.д., а до турків був занесений після навали Орди…ну, і Москва не відразу будувалася …

Достеменно історія борщу невідома. Проте перша згадка про нього датується 1584 у Києві. Страву згадував у своїх щоденниках Мартін Груневег — німецький торговельний агент. Начебто 17 жовтня 1584 року він зупинився над річкою Бощівка, що біля Києва. У щоденнику він пише так: «Русини купляють борщ рідко або ніколи, тому що кожен готує його у себе дома сам, оскільки це їхня повсякденна їжа і питво». Хто придумав борщ, важко казати. Прототипом страви вважають суп, до якого додавали все, що росло на городі.

Використано відкриті джерела інтернет

Агро Перспектива

< Ціни на молоко-сировину у країнах ЄС у вересні 2024 переважно зростатимуть Все новости за
14.09.2024
Скрізь на стерні, багаторічних травах, просапних культурах, неорних землях йде розвиток та шкідливість мишей >

26.01.2025  
20:53 Українські страви. Різноманітні. Окремі забуваємо
20:07 Чир — старовинна страва української кухні
19:13 Поява ящуру в Німеччині загрожує польському ринку. Виробники просять розглянути можливість заборони поставок м'яса з Німеччини
18:39 На Полтавщині ДБР викрило директора спиртзаводу на ухиленні від сплати податків на майже 2,5 млрд грн
18:24 Ідеальний замінник безлічі продуктів харчування
18:11 26 січня 2025. Свята та події дня
16:38 Аграрії планують збільшити площі під кукурудзою в 2025 до 4,145 млн га - Мінагро
15:56 «Власна Cправа»: 15 000 українців зможуть взяти гранти на розвиток свого бізнесу у 2025
25.01.2025  
22:21 Національний день ірландської кави в США
20:54 Україна за 10 місяців 2024 продала на ринки країн ЄС на 1,25 млрд EUR продовольства більше
19:02 У жовтні 2024 експорт продовольства з ЄС досяг рекордних 21,7 млрд EUR
18:34 Фермери можуть подавати заявки на розмінування земель в межах державної програми компенсацій - Мінекономіки
12:23 Національний день харчування в Індонезії
09:50 Соняшник. Аграрії можуть посіяти 5,2 млн га в 2025
08:55 Уряд посилив контроль за зберіганням підакцизних товарів - запускає спеціальний реєстр
08:37 У 2025 аграрії України можуть вирощувати сільськогосподарські культури на 23 млн га
08:34 Чехія підготувала план інтеграції України та Молдови до внутрішнього ринку ЄС - ЗМІ
08:28 Уряд посилив контроль за зберіганням підакцизних товарів - запускає спеціальний реєстр
08:26 25 січня. Свята та події дня
24.01.2025  
18:04 Єврокомісія почала опрацьовувати звіт України про виконання кроків четвертого кварталу 2024 року Плану для Ukraine Facility
17:15 На ринку молочки в кінці січня спостерігається незначне коливання цін
17:00 США можуть створити національний запас криптовалют - Трамп підписав указ
16:47 Україна в 2024 витратила на імпорт сала 18,3 млн USD
16:40 БЕБ повідомило про підозру в ухиленні від сплати податків директору компанії, яка ремонтувала столичні школи та садочки
16:32 Запозичення клієнтів з агросектору становлять близько 40% кредитного портфеля державного Укргазбанку
16:25 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
16:22 Мандарини у січні подешевшали після пікових значень у грудні
16:11 У 2024 аграрії витратили на імпорт насіння 388 млн USD
15:32 Нелегальна торгівля тютюновими виробами: за матеріалами БЕБ в Одесі судитимуть злочинну групу
15:09 Підвищена фізіологічна активність озимих посеред зими є вкрай небажаною - аграрні вчені
14:56 Українські судна в 2024 добули 19 980 тонн цінних антарктичних біоресурсів
12:14 Детективи БЕБ Вінниччини ліквідували злочинну групу, що займалася виготовленням підроблених документів державного зразка
06:35 Україна в 2024 збільшила імпорт бананів до 204 тис тонн
03:14 Канада обіцяє поступову, але рішучу реакцію на американські мита
03:12 Нацбанк прогнозує зниження інфляції із середини року
02:06 Трамп попросить Саудівську Аравію та ОПЕК знизити ціни на нафту, заявляючи, що це негайно поклало б край війні в Україні
23.01.2025  
18:43 Трамп хоче знизити світові ціни на нафту, щоб закінчити війну РФ проти України
16:26 Бюро економічної безпеки припинило роботу нелегальної АЗС в Обухівському районі Київщини
15:46 Європейці підтримують CAP - опитування Eurobarometer
15:30 USAID пропонує 120 млн грн для підтримки 15 проєктів в переробці
15:12 БЕБ оголосило про підозру директору комунального підприємства за розтрату коштів, виділених для територіальної оборони Дніпра
15:04 Фермерське господарство, як форма підприємницької діяльності громадян, збережено в українському законодавстві, - комітет з питань аграрної та земельної політики ВР
15:03 Закупівельні ціни на зерно на внутрішньому ринку ростуть
14:53 Реальний ВВП України в 2024р зріс на 3,2% - ІЕД
14:53 Єврокомісія почала опрацьовувати звіт України про виконання Плану для Ukraine Facility
14:48 НБУ очікувано підвищив облікову ставку до 14,5%
14:46 Коваль обговорив з уповноваженим Швейцарії по справах України ключові напрями співпраці
14:35 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
14:27 За матеріалами БЕБ судитимуть підсанкційного російського олігарха Шелкова за постачання стратегічної продукції до рф
12:44 На Одещині за матеріалами БЕБ судитимуть чоловіка за незаконний продаж сигарет без акцизних марок









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.