На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Трейдери закликають Зеленського та уряд призупинити впровадження механізму мінімальних експортних цін на зерно

21.06.2024 18:21 «Агро Перспектива» (г. Киев) — Українська зернова асоціація вважає, що запровадження так званого механізму мінімальних цін, приведе до значного падіння експорту зерна з України і збитків сільгосптоваровиробника. Нагадаємо, що в цьому маркетинговому році станом на 31 травня 2024 року, Україна експортувала зерна, олійних та продукції з них на суму близько $16,6 млрд, що відповідає близько половині обсягу експорту з України в грошовому еквіваленті.

УЗА закликає Президента та уряд призупинити впровадження механізму мінімальних експортних цін на сільськогосподарську продукцію, оскільки це вкрай негативно вплине на здатність експортерів виконувати зобов’язання, підриває довіру міжнародних партнерів до українських контрагентів, ускладнить планування та фінансування експортної діяльності та водночас знизить конкурентоспроможність українських товарів на світових ринках.

Сьогодні ринок зерна є висококонкурентним, що означає, що трейдери та експортери пропонують виробникам найвищу можливу ціну, яка корелюється із ціною на світовому ринку з урахуванням вартості логістики та страхування. Якщо мінімальні ціни не відповідатимуть світовим ціновим трендам, це знищить конкуренцію на українському ринку зерна і призведе до його надмірної зарегульованості та створить нові широкі можливості для корупції.

Запровадження мінімальних експортних цін поставить під ризик половину українського експорту, що в умовах війни та недостатності власних податкових надходжень рівноцінно економічному колапсу та повному знищені здатності самостійно фінансувати українських військових.

Планування виробництва та експортної діяльності

Впровадження мінімальних цін фактично знищить систему форвардних контратків і приведе до невизначеності на ринку стосовно виконання зобов’язань експортерами і на купівлю зерна. Як відомо, багато виробників укладають з експортерами форвардні угоди на майбутній врожай по визначеній ціні. Без форвардних контрактів товаровиробники будуть позбавлені джерел фінансування своєї діяльності, а експортери не матимуть впевненості щодо майбутніх цін та обсягів продажів, що ускладнює планування виробництва та експорту. Це може призвести до неефективності та збільшення витрат як товаровиробника, так і експортерів.

Окрім того, форвардні контракти дозволяють експортерам завчасно планувати логістичні операції. Відсутність таких угод може призвести до проблем з організацією цих процесів, затримок і збільшення витрат, в тому числі на страхування.

Щодо проблем регулювання ринку через встановлення мінімальних цін, особливо для форвардних контрактів та контрактів, укладених перед стрімким зростанням цін, необхідно чітко розуміти, що український ринок вже торгує такими типами контрактів:

Форвардні контракти з постачанням через 2–6 місяців з фіксованою ціною.

Форвардні контракти з постачанням через 2–6 місяців з ціною, прив’язаною до біржі CME та MATIF.

Спотові контракти з постачанням до 1 місяця з фіксованою ціною.

Окрім розподілу контрактів за періодом постачання та типом ціноутворення, варто відзначити, що між експортером-фермером та покупцем бувають окремі домовленості щодо дисконтів по ціні у випадку отримання передплати та фінансування від покупця. Розмір дисконту варіюється залежно від розміру передплати.

Важливо пам’ятати, що форвардні контракти до лютого 2022 року складали до 40% загального плану продаж середніх фермерів (2–10 тис. га). Відсутність форвардів протягом 2022 та 2023 років суттєво вплинула на ціноутворення в Україні, коли постійно велика пропозиція товару на споті поступово тиснула на ціни та не давала можливості ринку стабілізуватися, розподіливши пропозицію в часі продаж та поставок.

Фінансові інструменти та кредити. Багато аграрних підприємств використовують банківські кредити, які забезпечені форвардними контрактами. Відсутність форвардних контрактів позбавляє аграріїв можливості отримувати такі кредити, що обмежує їх доступ до необхідного фінансування для виробництва та експортної діяльності. Форвардні угоди допомагають підприємствам планувати свої грошові потоки та управління фінансами. Без можливості укладання форвардних контрактів компанії можуть зіткнутися з труднощами в управлінні ліквідністю, що може негативно вплинути на їх фінансову стабільність.

Це перетворює Україну на спотовий ринок зі всіма наслідками, включаючи відсутність прогнозованості та можливості фермерам управляти своїми ризиками цивілізованим шляхом, укладаючи форвардні контракти з прив’язкою до цін на світових біржах.

Порушення зобов’язань та юридичні наслідки

Впровадження мінімальної експортної ціни, яка не відповідатиме ціновим тенденціям на світовому ринку призведе до невиконання контрактів.

Якщо мінімальна ціна розрахована в Україні зросте вище контрактних цін, експортери можуть вважати виконання контрактів невигідним та шукати способи уникнути своїх зобов’язань. Це може призвести до зриву постачань та непередбачуваних наслідків для імпортерів української продукції.

Втрата довіри. Коли експортери не виконують свої зобов’язання через зміни в законодавстві або політиці уряду, це підриває довіру до країни як надійного постачальника. Імпортери можуть почати шукати альтернативні ринки або постачальників, що пропонують більшу стабільність та передбачуваність.

Спори та арбітраж. Невиконання контрактів може призвести до збільшення кількості торговельних спорів та арбітражних розглядів. Це створить додаткові витрати для обох сторін та може затягнути процеси виконання угод.

Правова невизначеність. Запровадження мінімальних цін може створити правову невизначеність щодо існуючих контрактів, що змусить імпортерів бути обережнішими при укладанні нових угод з українськими експортерами.

Репутаційні ризики. Введення таких обмежень може негативно вплинути на міжнародну репутацію України як країни з ринковою економікою, що дотримується принципів вільної торгівлі. Це може призвести до зниження інтересу до українських товарів та послуг на світових ринках.

Зменшення інвестицій. Інвестори можуть вважати такі регуляторні зміни ознакою нестабільного та ризикованого бізнес-середовища, що гарантовано призведе до зниження інвестицій в агросектор та інші галузі економіки.

Втрата ринкових позицій. Конкурентні країни, що не мають таких обмежень, можуть скористатися ситуацією та зайняти частину ринків, які втратить Україна. Це може призвести до довгострокових втрат для українських експортерів.

Варто відзначити, що у світі не існує жодної практики ринкового регулювання ціни майбутнього періоду на підставі ціни минулого періоду. Це перешкоджає розвитку вільної та впевненої торгівлі між учасниками.

Регулювання ціни експортерів через встановлення мінімальної ціни суперечить нормам Світової організації торгівлі (СОТ), до якої входить Україна, зокрема принципам вільної торгівлі та недискримінації.

УЗА наголошує, що запровадження мінімальних цін на експорт сільськогосподарської продукції вкрай негативно вплине на обсяги експорту з України та на фінансове становище товаровиробника. В умовах війни, коли велика частина економіки не працює, це фактично знищить залишки економіки, яка ще приносить доходи та валютну виручку, за допомогою яких Україна може фінансувати свою армію.

Агро Перспектива

< Аграрії України зібрали 48 тис тонн зерна-2024 Все новости за
21.06.2024
Єврокомісія посилила вимоги до українських перевізників у межах транспортного безвізу >

13.07.2024  
16:49 Спека може негативно вплинути на урожайність пізніх культур - Висоцький
12.07.2024  
23:32 Оперативне вирішення проблем, які виникають під час експорту агропродукції – пріоритет в українсько-чеській співпраці
19:21 Ріпак. Аграрії зібрали 1 млн тонн
19:05 На Закарпатті з’явиться новий індустріальний парк «ЕКО Мукачево»
18:58 ВВП у 1 півріччі зріс на 4,1% навіть попри негативні фактори
18:54 Українське зерно, яке йде транзитом через Молдову, звільнять від фітосанітарного контролю
16:59 Обшуки на тютюновій фабриці
14:21 Аграрії України зібрали 8 млн тонн зерна
14:11 Виробництво олійних в 2024/2025 практично відповідатиме рівню 2023/24 - "Укроліяпром"
13:55 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:24 НБУ чекає обґрунтувань Мінекономіки для збільшення терміну валютних розрахунків машинобудівників до 270 днів
10:54 БЕБ на Львівщині повідомило про підозру у легалізації півмільйона за підробленими документами
04:56 Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про ядерну безпеку України
03:52 Національний банк збільшив до 120 днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту продовольства
03:48 Україна збільшила експорт яєць в 1 півріччі 2024 до 37 тис тонн
02:41 Зниження цін на сирі продукти харчування дещо уповільнилося в червні – до 6,5% р/р - НБУ
11.07.2024  
19:53 Передові технології вирощування агрокультур допомагають рослинам бути стійкими до різних погодних викликів - Висоцький
19:46 Офіс генпрокурора пропонує підприємцям бути викривачами у справах про тиск на бізнес
19:42 Шмигаль доручив міністерствам проаналізувати, які напрямки потребують додаткового фінансування
19:35 Відключення світла: у п'ятницю з 16:00 до 23:00 обмежать споживання для чотирьох черг одночасно
16:09 «Сингента» проаналізувала 2,3 млн полів загальною площею 32 млн га для реалізації проєкту щодо застосування цифрового сервісу по визначенню потенційної максимальної врожайності
16:00 Програма екстреної допомоги органічним виробникам передбачає 1200 EUR підтримки/господарство
15:08 За матеріалами БЕБ на Полтавщині судитимуть організаторів підпільного цеху з переробки тютюну
12:38 БЕБ повідомило про підозру керівника дорожньо будівельної компанії в ухиленні від сплати 10,5 млн грн
11:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
10:28 Четверо аграріїв на Харківщині постраждали після обстрілів російськими КАБ
10:17 Аграрії Херсонщини в 2024 збільшили посівні площі до 150 тис га
09:29 Мінагрополітики затвердило стандартизований страховий продукт для страхування цукрових буряків
09:15 Нацбанк збільшив аграріям термін повернення валютної виручки
10.07.2024  
22:55 Аграрії просять заморозити виплати за кредитами виробників, чий бізнес залишився в окупації
22:44 Інфляція в Україні в червні 2024 р. зросла до 2,2%, у річному вимірі - до 4,8% - Держстат
22:42 Майже 25 мільярдів гривень отримали понад 5 тисяч агрогосподарств цьогоріч за програмою «Доступні кредити 5-7-9»
22:35 Ізраїльські технології у сфері водопостачання допоможуть українському агрокомплексу
18:26 В Україні збільшується кількість жінок-лідерок, які керують аграрними підприємствами в умовах війни
16:51 За матеріалами Бюро економічної безпеки судитимуть організаторів мережі підпільних покер-клубів
16:50 БЕБ на Одещині упередило розтрату 316 млн грн бюджетних коштів на реконструкції закладів соціальної сфери
16:49 БЕБ на Закарпатті викрило осіб, які нелегально продавали електронні сигарети в кінотеатрі та компʼютерних клубах
13:45 На деокупованій Херсонщині зібрали перші 160 тонн кавунів
13:35 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:43 У Державному аграрному реєстрі розпочато прийом заявок на компенсацію за розмінування земель с.-г. призначення
11:19 Пшеничні котирування в Чикаго зросли на тлі побоювань з приводу врожаю пшениці в Європі
11:11 Конфлікти та посухи збільшують масштаби глобального голоду
10:49 Рекордна засуха на півдні вплинула на врожайність пшениці та ячменю. Урожайність може знизитись на 5-7%
10:24 Ціни на каву продовжать зростати
10:12 Оборонна індустрія України переходить від отримання допомоги Заходу до спільного бізнесу - Камишін
10:04 Аграрії почали збирати сою
09.07.2024  
17:22 На Київщині БЕБ скерувало до суду справу стосовно директорки компанії, яка ухилилася від сплати 9 млн грн податків
16:59 Агросектору України необхідно повністю адаптувати законодавство до європейських норм у сфері насінництва - Висоцький
15:14 Бюро економічної безпеки на Одещині упередило розтрату майже 68 млн грн бюджетних коштів
12:10 Свириденко підписала Фінансову угоду між Україною та ЄС на €5,27 млрд в рамках Ukraine Facility

НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.