З 1 липня запроваджується кримінальна відповідальність за контрабанду усіх товарів
Європейська Бізнес Асоціація нагадує, що з 1 липня 2024 року Законом 5313-ІХ запроваджено кримінальну відповідальність за товарну контрабанду для всіх товарів:
вартістю від 7,57 до 15,14 млн грн відповідальність у вигляді штрафу від 170 до 425 тис. грн; вартістю понад 15,14 млн грн від 850 тис. грн штрафу до позбавлення волі на 11 років з конфіскацією майна. Для підакцизних товарів закон набрав чинності ще з 1 січня 2024 року. Зокрема, відповідальність передбачена за контрабанду товарів:
вартістю від 1,136 до 2,271 млн грн у вигляді штрафу від 340 тис. грн до 6 років позбавлення волі; вартістю понад 2,271 млн грн від 1,275 млн грн штрафу до 12 років в’язниці з конфіскацією майна. Закон було прийнято у редакції з деякими правками, на яких наполягав бізнес. Основним досягненням Європейської Бізнес Асоціації у процесі роботи над цією ініціативою було скасування кримінальної відповідальності за «недостовірне декларування» (ненавмисні помилки при декларуванні). Також завдяки зусиллям Асоціації були значно підвищені порогові значення вартості порушень для застосування саме кримінальної відповідальності.
Нагадаємо, що контролюючу функцію щодо згаданих правопорушень буде покладено на Держмитслужбу та Бюро економічної безпеки (БЕБ). Результати першого півріччя щодо ситуації з криміналізацією контрабанди підакцизних товарів свідчать про необхідність реальних реформ в Держмитслужбі, підвищення мотивації та фінансового забезпечення митників, підвищення їхнього професіоналізму, а також про необхідність розвитку взаємодії з митними органами суміжних держав в рамках міжнародного митного співробітництва.
До того ж, сподіватимемось, що незабаром бізнес побачить реальну реформу БЕБ та ефективну роботу нового органу, який зокрема має здійснювати досудове розслідування правопорушень, пов’язаних з товарною контрабандою. Це надзвичайно важливо для економіки України.
За даними Держмитслужби, кількість виявлених правопорушень за 1 квартал 2024 року збільшилась майже в 4 рази порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Так, митники повідомляють про 2356 порушень митних правил на суму 4,8 млрд грн. На розгляд до суду митницями передано майже половину справ 1116 справ про порушення митних правил на суму 1 млрд грн.
Ми очікуємо з 1 липня новин і відгуків від бізнесу в контексті запровадження нових законодавчих змін. Сподіваємося, що нові заходи відповідальності не призведуть до зловживань для виконання фіскальних функцій митниці. Асоціація неупереджено і відкрито інформуватиме про впровадження нових підходів на митниці та пильно слідкуватиме за будь-якими випадками збільшення тиску на бізнес.
01.07.2024
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119