Бізнес обговорив нагальні питання агросектору з очільником профільного комітету ВРУ
7 липня відбулася зустріч керівників аграрних напрямків та голів комітетів Європейської Бізнес Асоціації з Олександром Гайду, новопризначеним Головою Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, для обговорення нагальних для агросектору питань.
Як розповів компаніям пан Гайду, для стабілізації роботи аграрної галузі Комітет наразі сфокусований на вирішенні проблеми з агрологістикою, а саме на налагодженні шляхів та пошуку нових логістичних коридорів для вивезення с/г продукції на експорт. Водночас Олександр висловив застереження, що найближчими місяцями може бути знижена динаміка експорту, якщо не відкриються нові транспортні маршрути, оскільки європейські порти будуть завантажені через активний аграрний сезон у Європі. Тому наразі ведуться активні перемовини з Румунією та Польщею як найбільш перспективними країнами для співпраці у цьому питанні.
Бізнес турбують і інші проблеми, особливо складно зараз малому та середньому бізнесу, тому представники Комітету ведуть комунікацію та консультації з фермерами, аби допомогти вирішити нагальні питання з паливом, добривами, посівними матеріалами, щоб належно підготуватися до збиральної та посівної кампаній.
В контексті роботи агрохімічних компаній учасники обговорили кілька пріоритетних законопроєктів, зокрема законопроєкт №4558, роботу по якому треба дещо актуалізувати та №4601 про криміналізацію фальсифікату. Додатково представники Асоціації наголосили на важливості недопущення накладання додаткових імпортних зборів на насіння, ЗЗР та добрива, аби не допустити зростання ціни та не ускладнити ситуацію з посівною.
Окремим нагальним питанням є бронювання військовозобов’язаних працівників у сільськогосподарському секторі. Бізнес наголошує на важливості впорядкування процедури бронювання, аби зробити її прозорою та забезпечити однозначне сприйняття правил військкоматами. Наразі компанії повідомляють про численні проблеми з підтвердження статусу заброньованих працівників, посилаючись на неправомірні вимоги військкоматів на місцях.
У зерновій галузі експерти висловили свою позицію щодо законопроєктів №4600 та №6400, які не підтримуються бізнес-спільнотою. Компанії вітають наміри Комітету сфокусуватися на логістичних питаннях, адже експорт зерна та олійних продуктів наразі проблема номер один. У контексті фітосанітарної галузі бізнес не бачить необхідності вводити будь-які зміни, єдине, чого потребує ринок це диджиталізація. Це стосується і інформації, і державних послуг, і електронного обміну фітосанітарними сертифікатами.
Окреме питання зернової галузі, що потребує уваги влади це зберігання зерна. За липень експортні потужності досягли 1,5 млн тонн, але цей обсяг невеликий відносно наших можливостей виробництва, тож постає питання облагодження місць тимчасово зберігання зерна на території України. Для цього необхідно допомогти виробникам фінансово та спеціальним обладнанням. У жовтні-листопаді ця проблема стане невідкладною, тому треба готуватися вже зараз, оскільки ми не встигатимемо вивозити зібраний врожай.
Представники харчової галузі відзначили тривалий позитивний досвід, який склався у Асоціації в роботі з Комітетом. Як приклад законопроєкти про контактуючі матеріали та щодо підвищення якості харчових продуктів, що споживаються дітьми, а також вже прийнятий євроінтеграційний закон про дитяче харчування. Також Асоціація долучалась до роботи над законодавством про корми, зокрема у частині кормів для домашніх улюбленців. Представники бізнесу просять особливої уваги Комітету до цих зазначених напрямків роботи та готові й надалі надавати свою експертну думку.
Ситуація в молочній галузі ще більше ускладнилася з початком повномасштабної війни. Наразі найболючішим питанням для галузі є суттєві втрати молочної худоби, адже кількість поголів’я і так щороку критично знижується, а у зв’язку з воєнними діями набуло ще більших масштабів.
У контексті ветеринарної галузі бізнесом порушувалось точкове, але дуже актуальне наразі питання в рамках роботи над доповненням до ветеринарного законодавства. Наразі є нюанс для великих виробників питання власника реєстраційного посвідчення. Тривають дискусії, що власником повинна бути тільки компанія-резидент, але це викликає труднощі у міжнародного бізнесу. Тому ми звертаємося з проханням передбачити можливість, щоб власником реєстраційного посвідчення міг бути також нерезидент. Це не тільки позбавить міжнародний бізнес зайвої турботи, але й дасть можливість українським інститутам, що проводять реєстрацію, отримувати оплату своїх послуг в іноземній валюті.
За результатами зустрічі Асоціація готує фоллоу-ап з усіма питаннями, що обговорювались, та дуже дякує пану Гайду за приділений час та увагу до актуальних для бізнесу питань. Сподіваємось на плідну та довготривалу співпрацю з Комітетом!
07.07.2022
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119