На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Трейдери закликають Зеленського та уряд призупинити впровадження механізму мінімальних експортних цін на зерно

21.06.2024 18:21 «Агро Перспектива» (г. Киев) — Українська зернова асоціація вважає, що запровадження так званого механізму мінімальних цін, приведе до значного падіння експорту зерна з України і збитків сільгосптоваровиробника. Нагадаємо, що в цьому маркетинговому році станом на 31 травня 2024 року, Україна експортувала зерна, олійних та продукції з них на суму близько $16,6 млрд, що відповідає близько половині обсягу експорту з України в грошовому еквіваленті.

УЗА закликає Президента та уряд призупинити впровадження механізму мінімальних експортних цін на сільськогосподарську продукцію, оскільки це вкрай негативно вплине на здатність експортерів виконувати зобов’язання, підриває довіру міжнародних партнерів до українських контрагентів, ускладнить планування та фінансування експортної діяльності та водночас знизить конкурентоспроможність українських товарів на світових ринках.

Сьогодні ринок зерна є висококонкурентним, що означає, що трейдери та експортери пропонують виробникам найвищу можливу ціну, яка корелюється із ціною на світовому ринку з урахуванням вартості логістики та страхування. Якщо мінімальні ціни не відповідатимуть світовим ціновим трендам, це знищить конкуренцію на українському ринку зерна і призведе до його надмірної зарегульованості та створить нові широкі можливості для корупції.

Запровадження мінімальних експортних цін поставить під ризик половину українського експорту, що в умовах війни та недостатності власних податкових надходжень рівноцінно економічному колапсу та повному знищені здатності самостійно фінансувати українських військових.

Планування виробництва та експортної діяльності

Впровадження мінімальних цін фактично знищить систему форвардних контратків і приведе до невизначеності на ринку стосовно виконання зобов’язань експортерами і на купівлю зерна. Як відомо, багато виробників укладають з експортерами форвардні угоди на майбутній врожай по визначеній ціні. Без форвардних контрактів товаровиробники будуть позбавлені джерел фінансування своєї діяльності, а експортери не матимуть впевненості щодо майбутніх цін та обсягів продажів, що ускладнює планування виробництва та експорту. Це може призвести до неефективності та збільшення витрат як товаровиробника, так і експортерів.

Окрім того, форвардні контракти дозволяють експортерам завчасно планувати логістичні операції. Відсутність таких угод може призвести до проблем з організацією цих процесів, затримок і збільшення витрат, в тому числі на страхування.

Щодо проблем регулювання ринку через встановлення мінімальних цін, особливо для форвардних контрактів та контрактів, укладених перед стрімким зростанням цін, необхідно чітко розуміти, що український ринок вже торгує такими типами контрактів:

Форвардні контракти з постачанням через 2–6 місяців з фіксованою ціною.

Форвардні контракти з постачанням через 2–6 місяців з ціною, прив’язаною до біржі CME та MATIF.

Спотові контракти з постачанням до 1 місяця з фіксованою ціною.

Окрім розподілу контрактів за періодом постачання та типом ціноутворення, варто відзначити, що між експортером-фермером та покупцем бувають окремі домовленості щодо дисконтів по ціні у випадку отримання передплати та фінансування від покупця. Розмір дисконту варіюється залежно від розміру передплати.

Важливо пам’ятати, що форвардні контракти до лютого 2022 року складали до 40% загального плану продаж середніх фермерів (2–10 тис. га). Відсутність форвардів протягом 2022 та 2023 років суттєво вплинула на ціноутворення в Україні, коли постійно велика пропозиція товару на споті поступово тиснула на ціни та не давала можливості ринку стабілізуватися, розподіливши пропозицію в часі продаж та поставок.

Фінансові інструменти та кредити. Багато аграрних підприємств використовують банківські кредити, які забезпечені форвардними контрактами. Відсутність форвардних контрактів позбавляє аграріїв можливості отримувати такі кредити, що обмежує їх доступ до необхідного фінансування для виробництва та експортної діяльності. Форвардні угоди допомагають підприємствам планувати свої грошові потоки та управління фінансами. Без можливості укладання форвардних контрактів компанії можуть зіткнутися з труднощами в управлінні ліквідністю, що може негативно вплинути на їх фінансову стабільність.

Це перетворює Україну на спотовий ринок зі всіма наслідками, включаючи відсутність прогнозованості та можливості фермерам управляти своїми ризиками цивілізованим шляхом, укладаючи форвардні контракти з прив’язкою до цін на світових біржах.

Порушення зобов’язань та юридичні наслідки

Впровадження мінімальної експортної ціни, яка не відповідатиме ціновим тенденціям на світовому ринку призведе до невиконання контрактів.

Якщо мінімальна ціна розрахована в Україні зросте вище контрактних цін, експортери можуть вважати виконання контрактів невигідним та шукати способи уникнути своїх зобов’язань. Це може призвести до зриву постачань та непередбачуваних наслідків для імпортерів української продукції.

Втрата довіри. Коли експортери не виконують свої зобов’язання через зміни в законодавстві або політиці уряду, це підриває довіру до країни як надійного постачальника. Імпортери можуть почати шукати альтернативні ринки або постачальників, що пропонують більшу стабільність та передбачуваність.

Спори та арбітраж. Невиконання контрактів може призвести до збільшення кількості торговельних спорів та арбітражних розглядів. Це створить додаткові витрати для обох сторін та може затягнути процеси виконання угод.

Правова невизначеність. Запровадження мінімальних цін може створити правову невизначеність щодо існуючих контрактів, що змусить імпортерів бути обережнішими при укладанні нових угод з українськими експортерами.

Репутаційні ризики. Введення таких обмежень може негативно вплинути на міжнародну репутацію України як країни з ринковою економікою, що дотримується принципів вільної торгівлі. Це може призвести до зниження інтересу до українських товарів та послуг на світових ринках.

Зменшення інвестицій. Інвестори можуть вважати такі регуляторні зміни ознакою нестабільного та ризикованого бізнес-середовища, що гарантовано призведе до зниження інвестицій в агросектор та інші галузі економіки.

Втрата ринкових позицій. Конкурентні країни, що не мають таких обмежень, можуть скористатися ситуацією та зайняти частину ринків, які втратить Україна. Це може призвести до довгострокових втрат для українських експортерів.

Варто відзначити, що у світі не існує жодної практики ринкового регулювання ціни майбутнього періоду на підставі ціни минулого періоду. Це перешкоджає розвитку вільної та впевненої торгівлі між учасниками.

Регулювання ціни експортерів через встановлення мінімальної ціни суперечить нормам Світової організації торгівлі (СОТ), до якої входить Україна, зокрема принципам вільної торгівлі та недискримінації.

УЗА наголошує, що запровадження мінімальних цін на експорт сільськогосподарської продукції вкрай негативно вплине на обсяги експорту з України та на фінансове становище товаровиробника. В умовах війни, коли велика частина економіки не працює, це фактично знищить залишки економіки, яка ще приносить доходи та валютну виручку, за допомогою яких Україна може фінансувати свою армію.

Агро Перспектива

< Аграрії України зібрали 48 тис тонн зерна-2024 Все новости за
21.06.2024
Єврокомісія посилила вимоги до українських перевізників у межах транспортного безвізу >

20.07.2024  
20:29 У новій зерновій угоді Україна не погодиться на жодні перевірки суден - посол України у Туреччині Василь Боднар
12:43 Каперси. У чому користь та кому не можна їсти
09:21 Закупівельні ціни на молоко незбиране ІІ гатунку від населення склали у липні 8,50 грн/л
09:14 Передача меліоративних систем до ОВК сприятиме розвитку економіки - Мінагро
09:03 Хвороби та шкідники продовжують погіршувати фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин
08:42 Продовольча пшениця становить 50% зібраного зерна - Висоцький
06:49 Запаси продуктивної вологи під цукровими буряками в орному шарі ґрунту на більшості площ зменшилися до задовільних - 14-15 мм
05:44 Жарка та спекотна погода погіршувала умови формування врожаю пізніх сільськогосподарських культур
19.07.2024  
23:21 Ріпак. Аграрії України зібрали 1,8 млн тонн
22:39 McDonald's в Україні оснастив генераторами вже понад 70% ресторанів
22:32 Мінагрополітики та учасники зернового ринку підписали Меморандум про взаєморозуміння
22:27 Фонд держмайна продав Охтирський хлібокомбінат майже за ₴50 мільйонів
22:21 Аграрії України зібрали 13,8 млн тонн зернових
17:35 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
18.07.2024  
20:39 Асоціація СУП і USUBC закликають ухвалити законопроєкт про тютюнові акцизи у варіанті Кабміну
17:17 Китай вдарив по ЄС через свиней
16:00 Реформа меліорації – важливий напрямок для успішного розвитку агросектору - Висоцький
15:58 Підприємцю з Івано-Франківщини оголошено про підозру у несплаті 43 млн грн податків
15:45 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
15:41 Законопроєкт «Про Державний аграрний реєстр» прийнято у першому читанні
12:41 НБУ у 2025 р. запровадить обов'язкове страхування застави за кредитом
10:37 Японія планує надати Україні кредит на $3,3 мільярда від заморожених активів РФ
09:24 Бель профінансує проекти відбудови в Україні на 150 млн євро, — Денис Шмигаль
08:53 Мінагрополітики працює над адаптацією агросектору до змін клімату
08:28 Експорт ріпакової олії у 2023/24 МР досяг рекордної позначки - 420 тис. тонн -
07:54 Водогосподарські організації Держрибагентства полили близько 32 тис. га полів
06:23 Подальший розвиток олійно-жирової галузі України в переробці сої та ріпаку - "Укроліяпром"
17.07.2024  
20:35 Реформа рибного господарства та розвиток аквакультури: курс на євроінтеграцію і цифровізацію
20:34 Мінагрополітики працює над адаптацією агросектору до змін клімату
17:47 Україна надіслала запит ЄС на EUR4,1 млрд за Ukraine Facility
17:43 Рада ухвалила закон про дерегуляцію ведення бізнесу
17:43 Ще на кілька українських продуктів може спрацювати "екстренне гальмування" експорту до ЄС
17:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
16:57 Висоцький обговорив з новопризначеним послом Мексики в Україні співпрацю в агросекторі
16:47 Уряд спростив процедуру видачі ветеринарних документів
16:42 Проблеми аграріїв у прифронтових областях потребують оперативного вирішення - Мінагро
16:41 МВФ підтвердив прогноз зростання в 2024 році світової економіки на 3,2%
16:39 Агропідприємства Миколаївщини цьогоріч збільшили вирощування нішевих культур
12:58 Бюро економічної безпеки на Закарпатті вилучило понад тонну фальсифікованої побутової хімії
16.07.2024  
19:01 Операційні витрати "АТБ" на альтернативне забезпечення електроенергією зросли вдев’ятеро
18:59 Рада ухвалила закони про скасування мита й ПДВ на імпорт товарів для розмінування та енергетики
18:56 Рада ухвалила закон про «зелену» модернізацію промислових підприємств
11:45 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
15.07.2024  
17:30 Уряд спростив процедуру видачі ветеринарних документів
16:35 БЕБ на Київщині упередило розтрату понад 12 млн бюджетних коштів на реконструкції дошкільного навчального закладу
14:05 Через аномальну спеку споживання електроенергії сягнуло максимуму - Укренерго
13:59 Шмигаль обговорив потреби України з представниками Світового банку
13:55 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
12:30 Детективи Бюро економічної безпеки припинили незаконну діяльність алкогольного цеху
10:59 БЕБ упередило розповсюдження 1,5 млрд грн ризикового ліміту в системі електронного оподаткування податку на додану вартість

НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.