На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Протягом 2023 інфляція стрімко сповільнилася: з 26,6% до 5,1% - НБУ

29.05.2024 22:28 «Агро Перспектива» (г. Киев) — Протягом 2023 року інфляція стрімко сповільнилася: з 26,6% до 5,1%, впритул наблизившись до цілі Національного банку (5%). Вагому роль у сповільненні інфляції відіграла послідовна монетарна політика, спрямована передусім на збереження курсової стійкості. Рівень міжнародних резервів, який завдяки зовнішньому фінансуванню у 2023 році збільшився на 42% до 40,5 млрд дол. США, дає можливість належним чином виконувати це завдання.

Важливою компонентою збереження курсової стійкості було підтримання центральним банком достатньої привабливості гривневих інструментів. Цьому, зокрема, сприяла послідовна та виважена процентна політика. Облікова ставка після її підвищення в червні 2022 року одразу на 15 в. п. до 25% залишалася незмінною до липня 2023 року й надалі знижувалася поступово, лише за формування належних передумов, та не підважила привабливість гривневих заощаджень. Крім того, з початку минулого року Національний банк застосував додаткові інструменти: суттєво підвищив та диференціював нормативи обов’язкового резервування, а також запровадив тримісячні депозитні сертифікати для банків із прив’язкою до успішності нарощування строкових гривневих депозитів населення строком від трьох місяців.

У результаті зростання ставок за строковими гривневими депозитами відчутно пришвидшилося впродовж першого півріччя 2023 року. Ці додаткові інструменти також дали змогу стримувати зниження ставок за довгостроковими гривневими інструментами після переходу до пом’якшення монетарної політики в липні 2023 року. Привабливість гривневих заощаджень на тлі зниження інфляційних очікувань посприяла зростанню довіри населення до гривні. У 2023 році річний темп приросту роздрібних строкових гривневих вкладів став рекордним за понад десятиліття (37,2%), що обмежувало попит на іноземну валюту. Незважаючи на повномасштабну війну, рівень доларизації депозитів населення знизився на 2,0 в. п.

Продуманий перехід до керованої гнучкості курсу в жовтні 2023 року не підважив зусилля Національного банку з підтримання привабливості гривневих заощаджень. Ситуація на валютному ринку залишалася контрольованою, водночас глибина валютного ринку з початку жовтня до кінця минулого року зросла втричі. Різницю між готівковим та офіційним курсом вдалося звести до мінімуму — 1–2% проти 10% на початку 2023 року. Обидва чинники збільшили стійкість валютного ринку до ситуативних факторів.

У 2023 році банківський сектор залишався стійким, операційно ефективним та добре капіталізованим, що підтвердила оцінка стійкості Національного банку. Банки отримали 83,2 млрд грн чистого прибутку та нарахували 76,6 млрд грн податку на прибуток за підвищеною ставкою 50%. Триває приплив коштів бізнесу та населення, у тому числі строкових, і ліквідність банків залишається високою. Зростає роздрібне та корпоративне кредитування, зокрема поза межами державних програм підтримки, чому сприяє зниження ставок.

З огляду на задовільний стан банківської системи для її подальшого зміцнення Національний банк поступово повертає «довоєнні» та впроваджує нові регуляторні вимоги до банків, зокрема задля успішної імплементації стандартів ЄС. За ініціативи НБУ розпочалася активна робота над Стратегією розвитку кредитування, вирішенням проблеми «воєнних» NPL, запровадженням повнофункціональної системи страхування воєнних ризиків. Їх реалізація стимулюватиме подальше нарощування кредитування.

Поліпшення безпекових умов на підконтрольній Україні території дало змогу надавачам небанківських фінансових послуг відновлювати свою діяльність. Загальний обсяг премій з ризикового страхування за 2023 рік зріс на 20%, а небанківські фінансові компанії надали на 70% більше позик населенню, ніж у 2022 році. Водночас триває системна робота з оздоровлення та забезпечення прозорості цього ринку. Кількість його учасників зменшилася, проте зростання обсягів активів свідчить про поліпшення якості.

Суттєвому підвищенню прозорості ринку сприяли перезавантаження регулювання ринку небанківських фінансових послуг та платіжного ринку завдяки новим законам про фінансові послуги, про страхування і про кредитні спілки та запровадження на законодавчому рівні принципів відповідального кредитування. Водночас Національний банк продовжував брати активну участь у процесах формування та реалізації державної санкційної політики, зокрема для уникнення впливу держави-агресора на фінансовий сектор.

В умовах повномасштабної війни та систематичних ударів агресора по критичній інфраструктурі, фінансова система України зберігає стійкість і стабільність, працює в безперервному режимі.

Фундамент такої стійкості забезпечила успішна реалізація проєкту POWER BANKING, мета якого — забезпечити безперебійну роботу банків навіть у критичних ситуаціях (у разі блекаутів, кібератак, чи, якщо немає зв’язку). Це понад 2 370 відділень в усіх регіонах України, обладнаних альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв’язку, що готові працювати та надавати фінансові послуги громадянам за будь-яких умов.

Ще одним важливим досягненням 2023 року став перехід на нове покоління системи електронних платежів Національного банку (СЕП). З 01 квітня 2023 року система почала функціонувати на базі міжнародного стандарту ISO 20022 та доступна для проведення міжбанківських платежів у цілодобовому режимі. Ураховуючи майбутню інтеграцію українського фінансового ринку з європейським, це, зокрема, є основою для приєднання нашої країни до Єдиної зони платежів у євро (SEPA).

Збереження макрофінансової стабільності на тлі поступового пом’якшення монетарної політики та валютних обмежень сприяло пожвавленню економічної активності та нарощуванню гривневого кредитування. У 2023 році реальний ВВП зріс на 5,3%, що значно перевищило очікування та більшість прогнозів як українських, так і іноземних інституцій.

В умовах відновлення активності бізнесу та поліпшення фінансового стану компаній у другому півріччі 2023 року після тривалої паузи пожвавилося й корпоративне гривневе кредитування. Із червня до грудня обсяги чистих гривневих корпоративних кредитів збільшилися на 7,7%. Обсяги чистого роздрібного гривневого кредитного портфеля збільшувалися три останніх квартали року поспіль, за 2023 рік зростання становило 20,3%.

У 2024 році Національний банк не збавлятиме темпів, серед його стратегічних завдань є:

збереження контролю за інфляційними процесами завдяки виваженій і послідовній монетарній політиці, забезпеченню привабливості гривневих активів та захисту курсової стійкості;

мобілізація зовнішніх і внутрішніх ресурсів для підтримання спроможності країни. Це передбачає як сприяння зростанню надходжень до бюджету та залученню необхідної міжнародної допомоги, так і подальший розвиток внутрішнього боргового ринку;

ретельна реалізація взятих на себе зобов’язань, зокрема перед МВФ і ЄС. Результативна робота, яка дасть змогу посилити стійкість нашої економіки та фінансового сектору, є найкращим аргументом для виконання зобов’язань з боку міжнародних партнерів;

подальше реформування фінансового сектору відповідно до євроінтеграційного вектора країни;

пом’якшення валютних обмежень та розвиток кредитування;

посилення санкційного тиску проти росії, подальший прогрес у питаннях використання заморожених російських активів на користь України та виходу міжнародних банків і корпорацій з російського ринку.

«2023 рік продемонстрував неймовірну стійкість та адаптивність української економіки і фінансового сектору. Цей рік Національний банк як регулятор та фінансова система загалом, учасники банківського та небанківського секторів, платіжного ринку пройшли з усвідомленням відповідальності перед державою та громадянами. Попри війну, Україна змогла перейти від стратегії виживання до стратегії відновлення, перевершивши будь-які очікування», — зазначає Голова Національного банку Андрій Пишний.

Незважаючи на повномасштабну війну, Національний банк залишається відданим своєму мандату із забезпечення цінової та фінансової стабільності як запоруки стійкого економічного зростання. Комплексні зусилля центрального банку у 2023 році дали змогу забезпечити макрофінансову стабільність, безперебійну роботу банківської системи та критичної інфраструктури ринків капіталу, подальший розвиток банківського та небанківського секторів, а також збільшити довіру українців до національної валюти. Усе це стало важливим підґрунтям для посилення економічної стійкості України.

Агро Перспектива

< РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE Все новости за
29.05.2024
Росія засекретила статистику виробництва бензину після атак на найбільші НПЗ >

13.07.2024  
16:49 Спека може негативно вплинути на урожайність пізніх культур - Висоцький
12.07.2024  
23:32 Оперативне вирішення проблем, які виникають під час експорту агропродукції – пріоритет в українсько-чеській співпраці
19:21 Ріпак. Аграрії зібрали 1 млн тонн
19:05 На Закарпатті з’явиться новий індустріальний парк «ЕКО Мукачево»
18:58 ВВП у 1 півріччі зріс на 4,1% навіть попри негативні фактори
18:54 Українське зерно, яке йде транзитом через Молдову, звільнять від фітосанітарного контролю
16:59 Обшуки на тютюновій фабриці
14:21 Аграрії України зібрали 8 млн тонн зерна
14:11 Виробництво олійних в 2024/2025 практично відповідатиме рівню 2023/24 - "Укроліяпром"
13:55 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:24 НБУ чекає обґрунтувань Мінекономіки для збільшення терміну валютних розрахунків машинобудівників до 270 днів
10:54 БЕБ на Львівщині повідомило про підозру у легалізації півмільйона за підробленими документами
04:56 Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про ядерну безпеку України
03:52 Національний банк збільшив до 120 днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту продовольства
03:48 Україна збільшила експорт яєць в 1 півріччі 2024 до 37 тис тонн
02:41 Зниження цін на сирі продукти харчування дещо уповільнилося в червні – до 6,5% р/р - НБУ
11.07.2024  
19:53 Передові технології вирощування агрокультур допомагають рослинам бути стійкими до різних погодних викликів - Висоцький
19:46 Офіс генпрокурора пропонує підприємцям бути викривачами у справах про тиск на бізнес
19:42 Шмигаль доручив міністерствам проаналізувати, які напрямки потребують додаткового фінансування
19:35 Відключення світла: у п'ятницю з 16:00 до 23:00 обмежать споживання для чотирьох черг одночасно
16:09 «Сингента» проаналізувала 2,3 млн полів загальною площею 32 млн га для реалізації проєкту щодо застосування цифрового сервісу по визначенню потенційної максимальної врожайності
16:00 Програма екстреної допомоги органічним виробникам передбачає 1200 EUR підтримки/господарство
15:08 За матеріалами БЕБ на Полтавщині судитимуть організаторів підпільного цеху з переробки тютюну
12:38 БЕБ повідомило про підозру керівника дорожньо будівельної компанії в ухиленні від сплати 10,5 млн грн
11:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
10:28 Четверо аграріїв на Харківщині постраждали після обстрілів російськими КАБ
10:17 Аграрії Херсонщини в 2024 збільшили посівні площі до 150 тис га
09:29 Мінагрополітики затвердило стандартизований страховий продукт для страхування цукрових буряків
09:15 Нацбанк збільшив аграріям термін повернення валютної виручки
10.07.2024  
22:55 Аграрії просять заморозити виплати за кредитами виробників, чий бізнес залишився в окупації
22:44 Інфляція в Україні в червні 2024 р. зросла до 2,2%, у річному вимірі - до 4,8% - Держстат
22:42 Майже 25 мільярдів гривень отримали понад 5 тисяч агрогосподарств цьогоріч за програмою «Доступні кредити 5-7-9»
22:35 Ізраїльські технології у сфері водопостачання допоможуть українському агрокомплексу
18:26 В Україні збільшується кількість жінок-лідерок, які керують аграрними підприємствами в умовах війни
16:51 За матеріалами Бюро економічної безпеки судитимуть організаторів мережі підпільних покер-клубів
16:50 БЕБ на Одещині упередило розтрату 316 млн грн бюджетних коштів на реконструкції закладів соціальної сфери
16:49 БЕБ на Закарпатті викрило осіб, які нелегально продавали електронні сигарети в кінотеатрі та компʼютерних клубах
13:45 На деокупованій Херсонщині зібрали перші 160 тонн кавунів
13:35 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:43 У Державному аграрному реєстрі розпочато прийом заявок на компенсацію за розмінування земель с.-г. призначення
11:19 Пшеничні котирування в Чикаго зросли на тлі побоювань з приводу врожаю пшениці в Європі
11:11 Конфлікти та посухи збільшують масштаби глобального голоду
10:49 Рекордна засуха на півдні вплинула на врожайність пшениці та ячменю. Урожайність може знизитись на 5-7%
10:24 Ціни на каву продовжать зростати
10:12 Оборонна індустрія України переходить від отримання допомоги Заходу до спільного бізнесу - Камишін
10:04 Аграрії почали збирати сою
09.07.2024  
17:22 На Київщині БЕБ скерувало до суду справу стосовно директорки компанії, яка ухилилася від сплати 9 млн грн податків
16:59 Агросектору України необхідно повністю адаптувати законодавство до європейських норм у сфері насінництва - Висоцький
15:14 Бюро економічної безпеки на Одещині упередило розтрату майже 68 млн грн бюджетних коштів
12:10 Свириденко підписала Фінансову угоду між Україною та ЄС на €5,27 млрд в рамках Ukraine Facility

НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.