На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Ми є на: 
   
 


ОЛЕГ ПРИХОДЬКО. Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві
Структура кредитів, залучених фермерами, вселяє оптимізм

Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві працює на ринку більше року. Це державна установа була створена за підтримки Європейського Союзу та Групи Світового банку для задоволення основних фінансових потреб малого агробізнесу.
Очільник Фонду Олег Приходько вважає перший рік роботи успішним та переконаний, що фермери впродовж 2025 будуть активно залучати кошти та вчитися працювати з фінансовими інструментами по-новому.

У січні 2024 року ми уклали перший договір з «Укргазбанком», і вже наступного місяця він видав перший кредит під наші гарантії. Станом на 1 січня 2025 року кількість виданих кредитів малим сільгоспвиробникам під наші гарантії зросла до 13, в лютому — до 20, а в травні вже 30 аграріїв отримали кредити під гарантії Фонду. Динаміка зростання очевидна.

Що важливо, до нашої програми за цей час долучилося 7 банків. Як на мене, це вельми високий показник. Кажу так як людина, яка понад 10 років працює з програмами підтримки малого та середнього бізнесу. З власного досвіду знаю, як банки стримано сприймають будь-які новації, обережно їх впроваджують. Тому це дуже гарний результат.

Впродовж попереднього року ми розширювали свою діяльність в Україні і вже представлені в 14 регіонах. В такому темпі незабаром своєю діяльністю охопимо усі області. Проте є регіони-лідери: там банки активніше видають кредити фермерам під наші гарантії. До них належать Одеська, Тернопільська та Сумська області.

Загалом лімітів на ці 7 банків ми видали на 462,5 млн гривень. При цьому зважте, що ми гарантуємо до 50% суми кредиту. Це дасть змогу нашим партнерським банкам видати фермерам кредитів до 1 млрд гривень. Погодьтеся, це досить суттєвий ресурс для підтримки та розвитку малого сільгоспвиробника в Україні, особливо в умовах війни.

Незважаючи на те, що кредитів не так багато, але їхня структура вселяє оптимізм. Наприклад, з кредитів, за якими ми маємо звітність, 19 – це кредити на обігові кошти. Вони підтримують поточну діяльність фермерів, покривають їхні операційні витрати. Водночас 11 кредитів є інвестиційними. І це гарний показник! Це означає, що фермери, попри те, що війна в країні триває вже четвертий рік, готові вкладати кошти в розвиток свого бізнесу. Зазвичай вони спрямовують їх на закупівлю сільгосптехніки, додаткового обладнання, енергоефективних систем, у збільшення поголів’я худоби, в розширення виробничої бази тощо.

Підтримці розвитку сільгоспвиробників дуже сприяють держава та міжнародні донори. Буквально на другий рік вторгнення Росії в Україну відновилися державні грантові програми на теплиці, на садівництво, поновилася програма часткової компенсації на вітчизняну сільгосптехніку. До прикладу, держава компенсує 25% від вартості техніки вітчизняного виробника. Є аналогічні програми і в міжнародних організаціях.

Середній розмір банківського кредиту, який надається під гарантії Фонду, коливається в межах від 800 тис. до 1,2 млн гривень. Поряд з цим у нас є фермери, яким банки за нашою програмою видали вже по кілька кредитів. Один з них отримав кредит на суму в 6,95 млн гривень.

Справа в тому, що гарантії – це не прямі гроші, а допоміжний інструмент для кредитів. Вони працюють разом з кредитом, а не замість нього.
Фермери хочуть розвиватися і готові брати кредити. Але банки зазвичай працюють з трохи більшим бізнесом, ніж ті, кому допомагає Фонд. Наприклад, за українським законодавством середній бізнес – це той, що має оборот до 40 млн євро на рік і до 250 працівників. А наш Фонд підтримує малих фермерів, які обробляють до 500 гектарів – це переважно мікро- та малий бізнес. Найбільше серед них зерновиків: їх понад 15 тисяч.

Малі фермери мають більше проблем, ніж середні, і банки їх часто не дуже помічають. Ми ж хочемо, щоб за допомогою наших гарантій ставлення банків до малих аграріїв змінилося. Але поки що банку вигідніше видати один великий кредит на 20 млн, ніж десять маленьких по мільйону.
Тут є й моменти з боку самих фермерів. Часто вони ведуть звітність формально, лише щоб виконати вимоги, і не завжди якісно. Через це банки не можуть оцінити їхній бізнес і зрозуміти, чи він вигідний і чи зможуть фермери повернути кредит.
Банк не дасть кредит, якщо не бачить, як він буде повертатися, особливо якщо у фермера вже є кілька кредитів і він ледве з ними справляється.
Ще одна особливість – багато малих фермерів звикли працювати в «тіні»: продають врожай посередникам за готівку і не відображають це в офіційній звітності, щоб уникнути податків. Але через це вони втрачають доступ до банківських кредитів і державної підтримки.

Тому ми в Фонді не тільки даємо гарантії, а й проводимо освітні програми. Розповідаємо фермерам, чому важливо вести офіційний бізнес, робити правильну звітність і підвищувати фінансову грамотність. Це відкриває їм двері до різноманітних інструментів як державної підтримки, так і програм міжнародних інституцій та фондів, які спрямовані на підтримку та розвиток малого та середнього бізнесу.
Ми запропонували такий інструмент, як написання бізнес-планів для сільгоспвиробників. Пропонуємо їм за наявності ідей, бажання отримати інвестиційний кредит звернутися до нас. Якщо вони відповідають нашим критеріям, то безкоштовно отримують змогу в написанні бізнес-плану від нашого партнера – консультативної компанії «Агроаналітика». Вона законтрактована Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), члена Групи Світового банку, для цього проєкту.

І стартапи звертаються до нас за такою послугою. Їх доволі багато. Але на жаль, більшість банків поки дуже обережно ставиться до фінансування нових проєктів, тож сподіваємося, що для якогось з банків наявність бізнес-плану послужить вагомим стимулом для фінансової підтримки в його реалізації.

Ми починали з «Укргазбанком», «Ощадбанком» і «ПроКредитБанком». Потім уклали угоди з банками «Кредит Дніпро», «Восток», з «Банком Інвестицій та Заощаджень» і ось зовсім нещодавно – із банком «КредитВест». Це середній банк з турецькими власниками, але досить активно працює в аграрному секторі.
Також, згідно наших планів, протягом 2025 року плануємо до загальної кількості банків -партнерів додати ще щонайменше чотири банки.

Ситуація з точки зору обсягу можливостей Фонду поліпшилася. Коли ми з вами минулого разу зустрічалися, наш профінансований статутний капітал становив 340 млн гривень.

Але Фонд підтримує Світовий банк і Європейська комісія. Свого часу вони уклали з Україною грантову угоду, спрямовану на розвиток нашого Фонду шляхом надання гранту в сумі, еквівалентній 10 млн євро. Наприкінці 2024 року, повністю виконавши всі умови щодо операційного запуску діяльності Фонду, ми отримали від наших донорів транш загальним розміром у 10 млн євро. Відтак нині статутний капітал, профінансований державою, Світовим банком і ЄС, складає 812 млн гривень.

А це означає, що мультиплікатор для кредитування вже перевищив 3,2 млрд гривень. Це розмір наших гарантій, які ми можемо видати. Тобто, якщо взяти до уваги максимальний розмір наших гарантій, а він, нагадаю, становить 50% від фактичної заборгованості за кредитом, то вийдемо на суму в понад 6 млрд гривень. Це розмір, який може становити портфель кредитів, прогарантованих Фондом.

ДОВІДКА

Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві - державна установа створена за підтримки Європейського Союзу та Групи Світового банку для задоволення основних фінансових потреб малого агробізнесу.
Діяльність ФЧГК базується на законі «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві».
Один із ключових параметрів – це максимальний розмір покриття кредитної заборгованості, який у складає у фонді 50%.
Водночас на ринку є програми, що покривають до 80%. Це зменшує привабливість інструменту фонду.

Закон обмежує участь лише тими сільгоспвиробниками, які обробляють до 500 гектарів і не є співзасновниками інших агропідприємств.

Ще один серйозний виклик – відповідність екологічним і соціальним стандартам, які ми імплементуємо згідно з вимогами Групи Світового банку та ЄС.

14 травня Рада Фонду ухвалила рішення – знизити комісію за управління гарантованим портфелем з 0,5% до 0,2% річних.

Цю комісію сплачують банки-партнери.
Фонд зменшив комісію, щоб зробити гарантії вигіднішими для банків-партнерів і доступнішими для агровиробників.
Фонд планує збільшити кількість партнерських банків до 10.
Фонд очікує на збільшення статутного капіталу. Попередньо Світовий банк та ЄС готові докапіталізувати Фонд ще на 1,5 млн євро.




Використано матеріали публікації Національний пресклуб «Українська перспектива», автор Микола Луговий


Андре Негрейрос. Corteva Agriscience. Інновації з природою: нова глава в селекції рослин








НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.